e
sv

Siber güvenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siber güvenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Siber güvenlik kötü niyetli kişi ve programlardan bilgilerin korunması demek. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, siber saldırıların ve buna paralel şeklinde de Siber güvenlik önlemlerinin artmasına neden oldu.

Siber güvenlik, bilginin tümlüğünü, gizliliğini (ICA) sağlama pratiğidir. Sabit sürücü arızaları ya da elektrik kesintiler gibi kazalardan ve rakiplerin saldırılarına karşı savunma ve kurtarma becerisini temsil eder.

Bir başka makale: Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Siber güvenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güvenlik, kurum genelinde akılda olmalı ve üst yönetimden bir görevli ile birlik içinde olması gereklidir. Yönetim, bütün sistemlerin belirli güvenlik standartlarına göre oluşturulduğunu ve çalışanların makul biçimde eğitildiğini görmelidir.

İnsan etkeni her zaman Siber güvenlik programındaki en zayıf nedend,r. Geliştiricilerin güvenilir bir biçimde kodlanmasına yönelik derli toplu eğitimler verilmelidir.  Güçlü bir güvenlik duruşuna öncelik vermek için personel eğitimi önemlidir. Son kullanıcıları phishing e-postalarını ve sosyal mühendislik saldırılarını belirleme etme konusu ile ilgili eğitmelisiniz. Unutmayın: Siber güvenlik için en önemli şey farkındalıktır.

Herkes Risk Altında Olabilir

Güçlü kontrollere sahip olsalar dahi bütün şirketlerin bir tür siber saldırı yaşamaları ihtimal dahilindedir. Saldırgan her zaman en zayıf bağlantıyı kullanır ve çoğu zaman “siber hijyen” olarak adlandırılan temel güvenlik görevlerini yerine getirerek çoğu saldırı basitçe önlenebilir.

Benzer biçimde, bir işletmenin, güçlü kimlik doğruluğunu sağlama programlarının sürdürülmesi ve titiz verilerin açık bir biçimde erişilebildiği depolama gibi Siber güvenlik bakımının temel öğelerini yerine getirme görevi ve önceliği vardır.

Günümüzde bilgi ve fiziksel dünya bir araya geliyor.Yaşadığımız çağda suçlular ve devletlerarası casusluk yapan ajanlar, enerji santralleri arabalar tıbbi cihazlar ve IoT buzdolabı gibi siber fiziksel sistemlerin ICA’sını tehdit etmekte.  Bu yüzden bu sistemleri savunmak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Siber güvenliğin daha da komplike hale getirilmesi, tüketici mahremiyetinin etrafındaki düzenleyici iklimdir. Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi sıkı düzenleyici çerçevelere makulluk, kuruluşların GSYİH ve diğer düzenlemelerin gizlilik ve güvenlik görevlerini yerine getirmelerini sağlamak için yeni türden roller de istemektedir. Bu mücadele, organizasyonların en büyük risk alanlarına keskin bir biçimde odaklanmasını gerektirir.

Siber güvenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler makalemiz umarım size faydalı olmuştur.

Bir başka makale: Siber Güvenlik İle İlgili Filmler

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli