e
sv

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları Ne Kadar? konusunu sizler için derledik. Sorun çözmeyi seviyorsanız, yöntem bir aklınız varsa ve BT ile ilgileniyorsanız, hızla büyüyen siber güvenlik alanında bir Siber güvenlik uzmanı kariyeri sizin için uygun olabilir.

Siber güvenlik analistleri, siber tehditleri engellemek, belirleme etmek ve yönetmek için çeşitli teknolojiler ve prosedürler kullanarak bir kurumun korunmasına yardım eder.

Bu bilgisayarların, verilerin, ağların ve uygulamaların korunmasını içerebilir. Çok önemli bir iş yapmakta oldukları için Siber güvenlik uzmanı maaşları da çalıştıkları alan ve birime göre belirlenmektedir.

Siber Güvenlik Uzmanı Çalışma Alanları 

Genel olarak, Siber güvenlik uzmanı pozisyonunda aşağıdaki alanlardan birinde çalışabilirsiniz: Danışmanlık, müşterilerine danışmanlık hizmetleri sunmak, çalıştığınız kuruluşun güvenliğini güvenliğini sağlamak için çalışmak. İş ünvanları parametredir ve bilgi güvenliği analisti, Siber güvenlik uzmanı, güvenlik analisti, bilgi güvenliği danışmanı, güvenlik operasyon merkezi analisti ve siber zeka analisti olabilir.

Nasıl Siber Güvenlik Uzmanı Olunur? sorusuna geçtiğimiz makalede yanıt verdik.

Bir Siber güvenlik uzmanı olarak yapmanız gerekenler:

En son güvenlik ve teknoloji gelişmelerinden haberdar olmak, herhangi bir Siber güvenlik tehlikesi ve tehdidi ortaya çıktığında bunu en iyi şekilde yönetebilmek, herhangi bir güvenlik ihlali halinde felaket kurtarma için plan hazırlayabilme yeteneği, saldırıları, izinsiz girişleri ve olağan dışı, yetkisiz ya da yasa dışı aktiviteleri izlemek, güvenlik ürünlerini test etme ve değerlendirme, yeni güvenlik sistemleri tasarlamak ya da mevcut olanları yükseltmek, ortaya çıkan tehdit kalıplarını ve açıklarını saptamak için gelişmiş analitik araçlar kullanmak, güvenlik ihlallerini simüle etmek gibi ‘etik saldırıyı’ yapmak, potansiyel zayıf yönleri saptamak ve güvenlik duvarları ve şifreleme gibi önlemleri uygulamak, güvenlik uyarılarını araştırıp, olaya cevap vermek, Siber güvenlik hususlarında paydaşlarla iletişim kurmak ve gelecekteki tavsiyeler sunmak gibi görevlerdir.

Bunların dışında Siber güvenlik uzmanı teknik ve yöntem olmayan personel ve paydaşlar için rapor eder hazırlamak, bilgi güvenliği risk kaydını tutmak ve bilgi güvenliği hakkında iç ve dış denetimlere yardımcı olmak, phishing e-postalarını ve pharming etkinliğini izlemek ve cevaplamak, birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarının  kendi geliştirmeleri ve Siber güvenlik farkındalığı oluşturularak buna göre davranışların ve çalışmaların belirlenmesini sağlamak, spam ve istenmeyen ya da kötü amaçlı e-postalar gibi konularda personele tavsiye ve rehberlik etmek gibi görevleri de bulunmaktadır.

Bu makalemizdede  Siber Güvenlik Bölümü Olan Üniversiteler‘den bahsettik.

Siber Güvenlik Uzman Maaşları

Siber güvenlik uzmanı için başlangıç maaşları genelde senelik olarak 45.000 TL ile 65.000 TL arasındadır. Birkaç yıllık tecrübeyle, 65.000 TL ile 90.000 TL arasında kazanmayı bekleyebilirsiniz. Üst düzey liderlik ya da yönetim rollerinde, yıllık 140.000 TL’ye varan Siber güvenlik uzmanı maaşı alabilirsiniz

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları Ne Kadar? konusu umarım sizlere faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli