e
sv

Siber Saldırı Taktikleri Nelerdir? Nasıl Engellenir?

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Saldırı Taktikleri Nelerdir?

Merhaba sevgili Siber Basın Okurları, Günümüzde internet üzerinden yapılan sanal saldırılar özellikle son dönemler de oldukça fazla yapılmaya devam etmektedir. İnternet bağlantısının olduğu her yerde farklı ülkelerden bile siber saldırı yapmak mümkün. Yapılan her saldırının birbirinden farklı amacı da bulunur. Hack yöntemi olarak bilinen fiziksel saldırı akıllı cihazlar da yapılan bir yöntemdir. Genellikle en riskli saldırı yöntemi olarak bilinir. Webhacking yöntemi de birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Hacker yöntemi çok sık yapılan bir uygulama olduğu için birçok yöntem geliştirilmiştir. Genellikle bilgisayarlar için daha fazla yöntem uygulanır. Bilgisayar veya akıllı cihazlara siber saldırı olduğu zaman genelde uzman kişilerden destek almak gerekir. Çünkü indirmiş olduğunuz virüs programları bile bu gibi durumlarda etkili olmayabilir. Genellikle mühendislerin uygulamış olduğu programlar daha farklıdır. Hızlı bir şekilde bu durumun çözümledikleri için mutlaka uzman kişilerden destek almak daha sağlıklı olacaktır.

Saldırı Taktikleri

Birçok hackleme türü vardır. Ancak bunların arasında en belirgin olanı hacktivist olan eylemdir. Politik, özgürlükçü ve dini gibi konularda yapılan eylen türü olarak bilinir.

 • Cracklemek sistem ve genellikleri yazılımların kırılmasında kopyaları dağıtmak için kullanılan yönteme demir. Bu kırılan sistemler sonrasında belgeler için kişilerden fidye bile talep edilmektedir. Çalınan bilgiler sonrasında amaç çalınan bilgiden para kazanmaktır.
 • Zararlı yazılımlar, kötü amaçlı olan hackerler sisteme zarar vermek için sistemi ele geçirmeyi tercih ederler. Bu işlemi yapan hackerlar yazılım konusunda da oldukça uzmanlaşan kişilerdir.
 • Sosyal mühendislik saldırıları, insanların yapmış olduğu hatalar genellikle kötüye kullanılır. Genellikle insan kandırma sanatı olarak da bilinir. Bu nedenle de çok sık kullanılan bir yöntemdir.

Hack Nasıl Yapılır?

Hack yapmak isteyenlerin sistemi bilmesi gerekir. Sisteme hakim olmayanlar saldırı düzenleyemez. Özellikle bu konuyla ilgili mutlaka bilgi toplamak gerekir. Hack saldırıları sadece finansal anlam da değil aynı zaman da belgelerin yayınlanması ve devletin resmi hesaplarını ele geçirmek ve protesto etmek amacıyla da yapılır. Ancak her hackerlar bilgisayar korsanı olarak düşünülemez. Bazıları kötü amaçlı olarak kullanırken bazıları ise iyi amaçlı olabiliyor. Kötü amaçlı birçok yazılım şirket bilgisayarlarını ele geçirebiliyor. Böyle bir durum da ise bilgisayarcılar bu yazılımları yok etmek için çeşitli programlar kullanır. Bu nedenle webhacking yöntemini sadece kötü olarak bilmemek gerekir.

Hack Saldırıları Nasıl Engellenir?

Bilgisayarlar için ne kadar güvenlik yöntemi koyulsa da hacklenmenin önüne geçmek de pek mümkün olmaz. Sadece bilgisayarlar üzerinden değil akıllı telefonlar üzerinden de bunları yapmak mümkün olmuyor. Bilgisayar mühendisleri bile bazen yemi yapılan ve geliştirilen saldırılara engel olamazlar. Sizin izniniz olmadan bilgilerinize erişmeye çalışan sanal saldırıları bilgisayarcılar kolay bir şekilde engeller.

Sosyal medya da yazışırken bile konuşmaların gizliliği için çeşitli politikalar kullanılır. Gizlilik koruması genellikle kötü amaçları engellemek için yapılan bir programdır. Ancak bilgisayar ve akıllı telefonlar için kurulan bu yöntemi tam olarak uygulamak gerekir. Aksi olursa ne yazık ki bunun önüne de geçilmez. Webhacking yöntemi bu nedenle engellenmek istenen bir durumdur. Bu gibi durumlarla karşılaştığınız zaman sizin müdahale etmemeniz daha iyi olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli