Sıradaki içerik:

Horizon Forbidden West Çıkış Tarihi ve Daha Fazlası

e
sv

Siber Suçlarla Mücadele Polisi Nasıl Olunur ?

186 okunma — 20 Ocak 2021 19:59
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siber Suçlarla Mücadele Polisi Nasıl Olunur ?

Siber suçlarla mücadele polisi olma bir çok kişinin hayallerinden biridir. Şimdi ki makalemizde ise sizlere siber suçlarla mücadele polisi nasıl olunur bunlardan bahsedeceğiz. Türkiye’de bilişim suçları ile mücadele  kapsamında ve dijital delillerin incelenmesi adına bir tim kurulmaktadır. Siber suçlar ile mücadele kapsamında oluşan bu tim bütün illerimizde mevcuttur ve bu kişilere siber polis denir.

Siber Suçlarla Mücadele Polisi Nasıl Olunur ?

Aslında 2013 yılında değişen bu isim yani bilişim polisi ismi 2013 yılından sonra Siber Suçlarla Mücadele Başkanlığı olmuştur. Bu poliler ilk başta POMEM ve ya PMYO gibi okullardan mezun olup bu okulları bitirdikten sonra ise hemen polis olmanız gerekmektedir. Hemen polis olduktan sonra tabi ki de  Siber suçlarla mücadele polisi mesleğine de alımlar olmaktadır. Her polis biriminde olduğu gibi bu polis biriminde ise gerekilen yeteneklere uygun olmanız gerekiyor.

Polis alımları başladıktan sonra isteğiniz ve yeteneğiniz dahilinde başvuru yaparak siber suçlarla mücadele polisi olabilirsiniz.  Siz öyle özel olmalısınız ki alımlarda sizi diğer polislerden ayıran bir özelliğiniz olması gerekir, yani bilgi birikiminiz bu konuda çok olması gerekmektedir ve bilgisayar bilginizin iyi olması gerekmektedir.

Siber suçlarla mücadele polisi branşında illerde bulunan daire başkanlıklarında çalışacabileceğiniz gibi aynı zamanda merkezi daire başkanlığında da çalışabilirsiniz.

Siber suçlarla mücadele polisi olma konusu hakkında başka bir sorunuz var ise konu altında bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Siber Suçlarla Mücadele Polisi Ne Kadar Maaş Alır ?

Siber suçlarla mücadele polisi normal polisler gibi maaş almaktadır yani kıdemine göre artışı olmaktadir. 2021 yılında polis maaşları 6800 TL olarak belirlenmiştir. Yani en düşük memur maaşı şuanda 4 bin 500 liraya, en düşük memur emekli aylığı 3 bin 20 liraya yükseldi. Yani Siber suçlarla mücadele polisi olmak istiyorsanız ilk başta alacağınız maaş 4500 TL  civarında olarak görünüyor.

Siber Suçlarla Mücadele Polisi Olmak İçin Yaş Aralığı Kaç Olmalıdır ?

Siber suçlarla mücadele polisi olmak için yaş aralığı ise şu şekildedir. 18 yaşını tamamlamak ve, polis sınavının yapıldığı tarihten itibaren yani 1 Ocak’tan itibaren 30 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir.  KPSS sınavında önlisans mezunları için en az 65 puan Lisans mezunları için en az 60 puan istenilmektedir. Bu şartlara uyuyorsanız siber suçlarla mücadele polisi olabilirsiniz.  Kpss başvurusu için bu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Siber suçlarla mücadele polislerinin gayet güzel ve esnek saatleri vardır. 2021 itibari ile ülkedeki polislerimizin çoğu 8 saat mesai yapıyorlar ve 1 gün dinlenmeye geçiyorlar. Eski polis sisteminde mesai saatleri 12 saat idi, artık bu sistemde değiliz ve bu mesailer polislerin çalışma saatlerine dayanarak değişkenlik gösterilebilir.

 

Bir başka makale: Nasıl Siber Güvenlik Uzmanı Olunur?

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli