e
sv

Siber Tuzaklara Dikkat Edin! Siber Tuzaklar Nelerdir?

avatar

Omer

 • e 3

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Selam sevgili Siber Basın okuyucuları, bu yazımda sizlere Siber tehditler ve bu tehditlerin oluşturduğu tuzakları, onlardan korunma yollarına değineceğim. Öncelikle Siber Tuzaklar nelerdir? Bir göz atalım.

Siber tuzak, hackerlerin hedeflerine aldıkları bireyleri çeşitli ve cazibeli yollar ile kandırma yöntemidir. Buna kısacası sosyal mühendislik veya toplum mühendisliği diyebiliriz.

Bu yöntemler nelerdir?

1-) Ücretsiz hediyeler, tatiller, yarışmalar.. Kısacası “bedava” kelimesinin olduğu alanlara, linklere önemle dikkat etmelisiniz.

2-) Resmi devlet daireleri olmadıkça kimseyle kimlik bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Diyelim ki bu bilgileri paylaştık. Ne gibi bir kayıp yaşarız? Bu bilgileri elde eden saldırganlar genelde sizlerin özel bilgilerinizi elde ederek sizlere akıla bile gelemeycek tuzaklar kurabilir. Bu konuda her zaman bir önlem almalı, bilgilerinizi paylaşmamalısınız.

3-) Sahte veya Spam maillerden gelen tekliflere inanmayın. Kullandığınız mail adresine birebir kopyalanmış mail ve posta linkleri gönderilebilir. Bu postaları açıp linklere tıkladığınız vakit sizler farkında bile olmadan saldırgan kişilere bilgisayarınıza veya kimlik, banka ve kişisel bilgilerinize erişim izni verebilirsiniz. Doğruluğundan emin olmadığınız maillerden kaçının!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, esenlikle kalın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli