Sıradaki içerik:

Penetrasyon (Sızma) Testleri Nelerdir ?

e
sv

Sosyal Medya Hesaplarının Güvenliği Nasıl Sağlanır? (İnstagram & Facebook)

22 Haziran 2020 01:09
avatar

Omer

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal Medya Hesaplarının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnstagram & Facebook ve TwitterSosyal Medya, kısa sürede hepimizin hayatında büyük bir yer edindi. Kimi zaman gezdiğimiz yerleri, kimi zaman da yediğimiz yemeği paylaşmaktayız. Peki güvenilir olduğunu düşündüğümüz sosyal medya hesaplarımız sandığımız kadar güvende mi? Bu makalede instagram üzerinden anlatım yapacağız fakat bu adımlar tüm sosyal medya hesaplarınız için geçerlidir.

Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

1-) Şifre Güvenliği

Bildiğimiz gibi şifreler bir hesabın güvenliğini oluşturan ilk ve en önemli adımdır. Şifremizin başkası tarafından bulunabilmesi gerçekten büyük tehlike arz etmekte. Şifre oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi bizimle ilgili olmaması. Örnek verecek olursak adımız siber basın ise siberbasın123 gibi bir şifreler Rahatlıkla bulunabileceğinden dolayı bu tarz şifreler kullanmamalıyız.


Şifre güvenliği için diğer önemli husus ise uzun ve karışık olmasıdır. 8 haneli bir şifreye göre 20 haneli bir şifrenin bulunması çok çok daha zor olacaktır. Özellikle uzun ve karışık olan şifreler gerçekten geçilemeyecek gibidir. Uzun şifreler unutulabileceğinden dolayı bu tarz şifreler oluştururken kendinize özel sıralama oluşturabilirsiniz.

Yine siberbasın adından örnek verelim. siberbasın ile rakamları Geriye doğru sıralayabilir sonuna noktalama işareti koyabiliriz. (Örneğin: s9i8b7e6r5b4a3s1n!!) Ayrıca mail adreslerinizde ve farklı sosyal medya hesaplarınızda aynı şifreleri kullanmamaya ve düzenli aralıklarla şifrenizi değiştirmeye de dikkat edin.

2-) İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

Herhangi bir durumda şifremizin kırılması halinde kötü amaçlı kişilerin instagram hesabımıza girişini engellemek için iki faktörlü kimlik doğrulamasının mutlaka gerekmekte. Geçilmesi Kolay olmayan bu doğrulama hesabınıza büyük güvenlik sağlamakta.

 1. İlk olarak profilinize gelin. Ardından profilimi düzenle kısmının yanındaki ayar butonuna tıklayın.
 2. Gizlilik Ve Güvenlik kısmına tıklayın.
 3. Son olarak İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması bölümünden gerekli düzenlemeleri yapınız.

3-) Beni Hatırla

Sadece instagram için geçerli olmayan beni hatırla sistemi hesabımızın güvenliği için büyük tehlike içermekte. Çoğu kişi sürekli kullanıcı adı ve şifre girmekten sıkıldığı için beni hatırla sistemini aktifleştirmekte. Aktif olması durumunda ise bilgisayarınıza sızmış olan kötü amaçlı kişiler ise instagram hesabınıza kolaylıkla erişmekte.

4-) Fake Scriptler

Sosyal medya hesaplarını çalmak için kullanılan en popüler yöntemlerden birisidir. Kötü amaçlı kişi sosyal mühendislik ile sizi kandırarak bir link gönderir. Bu linkte instagram sayfasının scripti vardır. Eğer inanır ve bilgilerinizi girerseniz kullanıcı adınız ve şifreniz karşı tarafa düşer. Yabancı kişilerden gelen linklere tıklamadan önce bir kez daha düşünün.

5-) Telefon Numarası Ve Gmail

Hesabınızın çalınması veya şifrenizi unutmanız durumunda hesabınıza eklemiş olduğunuz telefon numarası ve mail adresiniz hesabınıza ulaşabilmeniz için büyük bir kolaylık sağlamakta.

Bu yazımızda Sosyal Medya hesaplarınızı nasıl koruyacağınızı, güvenlik aşamalarının en önemli olanlarını sizlerle paylaştık. Aklınıza takılan durumları yorumda belirtmeyi unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli