Sıradaki içerik:

Yeni Google Özelliği Yürürken Mesaj Yazmanızı Engelleyecek !

e
sv

Statik IP İle Dinamik IP Farkları Nelerdir?

20 Kasım 2020 01:38
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Statik IP İle Dinamik IP Farkları Nelerdir?

Merhaba sevgili siber basın okurları. Statik IP İle Dinamik IP Farkları Nelerdir? Bu konuda hiç düşündünüz mü? Veya aklınızın bir köşesine takıldı mı? IP adresleri genellikle bu iki grupta şekillenir. Birincisi statik ip adresi ikincisi ise dinamik ip adresidir. İsterseniz öncelikle ip adresinin ne olduğundan bahsedelim.

IP adresi, dört değişkenli ve noktalarla ayrılan 4 adet 8 bitlik sayı ile ifade edilir. IP adresi bir bilgisayarın kimlik numarası gibidir. Tek farkı değişken olmasıdır. Günümüzde alan adları da aynı mantıkla çalışmaktadır. Aslında her sitenin bir ip adresi vardır. Bu sitelere rakamlarla değil de alan adı diye bahsettiğimiz domainler ile ulaşırsınız. Hatta ddos saldırıları olarak adlandırdığımız saldırılar da bizzat bu ip adresleri üzerinden sunucuya yönelik yapılan saldırılardır. Kısacası IP adresleri bilgisayarlar arası iletişimi sağlayan bir protokoldür.

Dinamik IP Nedir?

Dinamik IP genellikle evde kullanılan internet hizmetlerindeki dinamik ip özelliğidir. Yani değişkendir. Modemi her yeniden başlatmanız durumunda size farklı bir ip adresi atanır ve eski ip adresiniz başka bir kullanıcıya verilir. Bu şekilde bir döngü halinde ilerler. Bu yüzden sürekli değişmesinden yola çıkılarak dinamik adını alır.

Statik IP Nedir?

Statik ip ise dinamik ip’nin tam tersi olarak sabit bir ip adresi anlamına gelir. Genellikle kurumlarda, iş yerlerinde ve özel sunucularda kullanılır. Değişken değildir ve size özeldir. Bu yüzden güvenli olduğu için kurumlarda iş yerlerinde vb. yerlerde tercih edilir. Ayrıca internet hızında da değişikliklerin olduğu gözlemleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli