Sıradaki içerik:

Valve Video Oyunlarını Beyne Aktarmayı Planlıyor

e
sv

Steam hesaplarının güvenliği nasıl sağlanır?

75 okunma — 26 Ocak 2021 15:42
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Steam hesaplarının güvenliği nasıl sağlanır? Teknolojinin de gelişmesiyle artık oyunlar ortak kütüphanelerde saklanmaya ve kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte oyunlarınızın güvenliğini sağlamak için öncelikle önerilen tedbirleri uygulamalısınız. Aksi taktirde hesaplarınızı çaldırabilirsiniz. Bunun da geri dönüşü olmayabilir.

O halde Steam hesaplarının güvenliği nasıl sağlanır? anlayalım.

İlgili Haber: Steam Oyun Nasıl İade Edilir?

1-) Hesap Dolandırıcılığına Dikkat Edin

 • Parolanızı ASLA kimseye vermeyin.
 • Arkadaş listenizden güvenilmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara ASLA tıklamayın.
 • Steam Destek’ten olduğunu iddia eden ve Discord veya farklı bir sohbet sistemi üzerinden konuşmak için size yönergelerde bulunan birisinin yönergelerini ASLA takip etmeyin.
 • Hesap sahibi olarak çözmeniz gereken hatalı şikâyet diye bir şey yoktur. Bu bir dolandırıcılık teşebbüsüdür.

2-) Steam Guard iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirin

Steam Guard, Steam hesabınız için uygulanan ek bir güvenlik düzeyidir. Steam Guard hesabınızda etkin olduğunda, tanınmayan bir bilgisayardan Steam hesabınıza oturum açmaya çalışırken ek yetki verilmesi gerekir. Özel erişim kodu iletişim e-posta adresinize gönderilecektir ve bu kod giriş tamamlanmadan önce Steam içine girilmelidir.

Steam Guard: Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı nasıl kurulur?

3-) Steam iletişim e-posta adresinizi doğrulayın

Steam iletişim e-posta adresinizi doğrulamak Steam hesabınızın güvenliğini artırır. Steam ile e-posta adresinizi doğruladıktan sonra, Steam Hesabınızda parola ve iletişim e-posta adresi gibi bilgileri değiştirmek için hem e-posta hesabınıza hem Steam Hesabınıza erişim gereklidir. Bu potansiyel bir dolandırıcılığı önlemek adına Steam Hesabınızı korumaya yardımcı olur.

4-) Steam Arkadaşlarınıza dikkat edin

Yabancılar sizi eklemeyi deneyebilir

İletişim e-posta adresini bilenler veya oyun sırasındaki kullanıcılar takma adını gözlemleyerek seni Arkadaş listesine ekleyebilir, bu nedenle daha önce konuşup eklediğiniz kullanıcıların sizin kabul ettiğiniz insanlar olmayabileceğini aklınızda tutmanızı öneririz.

Unutmayın, kullanıcılar herhangi bir zamanda Arkadaşlar ağında görüntülenen takma adını değiştirebilir.

Hesap Dolandırıcılığı

Parola bilgilerini ele geçirmeye çalışan, diğer kullanıcıları kandırmak için girişimde bulunmaya genellikle “kimlik avı” denir. Ne yazık ki, bazı bireyler diğer kullanıcılardan parola bilgilerini istemek için Arkadaşlar ağını kullanıyor. Yardım için Steam Destek Sistemini kullanarak steamle temasa geçmediğiniz sürece CD Anahtarı bilgileri veya kredi kartı bilgileri talep etmeyeceğiz. Steam Destek kullanıcılar ile Arkadaşlar ağı üzerinden asla iletişime geçmez.

Eğer bir kullanıcı, herhangi bir Steam içeriğine ücretsiz erişimi olduğunu iddia eden bir link gönderirse son derece dikkatli olmalısınız! Tüm resmi Steam girişleri steampowered.com veya steamcommunity.com alan adlarına bağlıdır. Resmi sayfalar, modern tarayıcıların adres kutucuklarının yanında yeşil renkteki metin ya da ışıkla gösterdikleri SSL sertifikası barındırır, Steam için “Valve Corporation [US]” yazısının olup olmadığına bakın. Eğer giriş bilgilerinizi isteyen bir sitenin resmi Steam sitesi olmadığından şüpheleniyorsanız, site üzerinde herhangi bir bilgi girmeyin ve görmezden gelin.

5-) Genel Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesap korsanlarının sık kullandığı birkaç yöntemi vardır, bunlardan bazıları yanlış bilgilendirme ve aldatmadır. Bu önerileri uygularsanız ve hesabınızı paylaşmaktan kaçınırsanız hesabınız çalınamaz.

Bu faaliyetler için dikkatli olun:

Kullanıcı adı ve parola bilgileri talebi

Diğer kullanıcılardan gelen kullanıcı adı ve parola bilgileri isteklerini reddedin. Kimseyle hesap giriş bilgilerinizi paylaşmayın. Hiçbir saygın oyun klanı katılmanız için giriş bilgilerinizi istemez. Oyun sunucusunun yöneticileri Steam hesap bilgilerinize ihtiyaç duymaz.

“Steam Destek”ten gelen istenmeyen mesajlar (Kimlik Avı Dolandırıcılığı)

“Steam Destek”ten gelen istenmeyen mesajları support.steampowered.com alan adından kaynaklanmadığı sürece görmezden gelin. Parolanızı kimseye göndermeyin

Kötü Amaçlı Programlar

.EXE, Windows ekran koruyucu ( .SCR ), .DLL ve .BAT dosyalarının Steam hesabı giriş bilgilerini çalmak amacıyla oluşturulmuş zararlı yazılımlar içermesi oldukça yaygındır. Hack’ler zararlı yazılımların diğer bir yaygın kaynağıdır.

6-) Genel Güvenlik Tavsiyeleri

Güçlü bir parola seçmenin yanı sıra, aşağıdaki yöntemlerle sistem güvenliğini korumak iyi bir fikirdir:

Steam iletişim e-posta adresinizi doğrulayın

Güçlü bir Parola Belirleyin

Güçlü bir parola hesabınızın güvenliğini sağlamaya yönelik gerekli bir ilk adımdır. Parolanızın aşağıda listelenen minimum gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • En az 6 karakter kullanın
 • Büyük ve küçük harfleri bir arada kullanın.
 • Parola en az bir rakam içermelidir
 • Klavyede görünen bir isim, sözlükte bulunan bir kelime veya harf dizisi kullanmayın (“qwerty” ve “12345” güvenli bir dizilim değildir)
Eşsiz parola kullanın

Steam hesabınız ve iletişim e-posta adresiniz için farklı parolalar kullandığınızdan emin olun.

Herhangi bir oyun forumuna katılırsanız, bu forum sitelerinde kullanıcı adı ve parolanızın (Steam forumları dahil) Steam Hesabınıza ait kullanıcı adı parolanızdan farklı olacağından emin olun.

Bilgisayarınızı tarayın

En son virüs tanımlarını içeren bir virüs tarama programı ile virüsleri, keylogger (bastığınız her tuşu kaydeden bir yazılım), casus yazılımları ve diğer kötü niyetli kodlar için bilgisayarınızı tarayın.

Güvensiz bilgisayarlardan kaçının

İnternet kafelerde veya paylaşılan bilgisayarlarda Steam Hesabınıza erişilmesini önleyin, bir internet kafe veya paylaşılan bir bilgisayar kullanıyorsanız, virüs, trojan ve keylogger için taranmış olduğundan emin olun.

Her zaman paylaşılan makinelerde hesabınızdan çıkış yapın

Eğer Steam hesabınıza erişmek için kullandığınız makinede birden fazla kullanıcı varsa, makineyi kullandıktan sonra Steam’den tamamen çıktığınıza emin olun. (“Parolamı Hatırla” seçeneği işaretliyse veya Steam hesabınızdan tam çıkış yapmadıysanız, başka bir kullanıcı hesabınıza erişebilir)

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli