Sıradaki içerik:

Anti-Armenia Hacker Grubu Ermenistan Sitelerine Savaş Açtı !

e
sv

Sunucu Yanıt Sürelerini Azaltma Yolları

238 okunma — 25 Ekim 2020 11:44
avatar

Arda Acar

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sunucu Yanıt Sürelerini Azaltma Yolları

Sunucu yanıt sürelerini azaltma yolları hakkında bilgi vereceğimiz bu makalemizde sizler için Siber basın ailesi olarak Sunucu Sürelerini Azaltma Yöntemlerinden bahsettik.

Sunucu Yanıt Süresi Nedir?

Sunucu yanıt süresi (SRT) web tarayıcısının yanıt alması için geçen süredir. Web tarayıcısı istekte bulunduğunda saat başlar ve genellikle İlk Bayt Süresi (ttfb) ile ölçülür.

Sunucu darboğazları genellikle yavaş yükleme sürelerinin nedeni değildir ancak bu kullanıcı deneyiminizi etkileyen sunucu yanıt sürelerinden etkilenmediğiniz anlamına gelmez. Aslında sunucu yükleme süreleri web sitenizin performansı için tehdit oluşturabilir. Google’ın PageSpeed ​​Insights’a göre sunucu yanıt süreniz 200 ms’nin altında olmalıdır.

Sunucu Yanıt Sürelerini Azaltma Yolları

Mevcut performansınızla ilgili verileriniz olduğunda sunucu yanıt sürenizi olabildiğince hızlı hale getirmek için adımlar atmanın zamanı gelmiştir. İşte bunu yapmanın beş yolu.

Hostinginizi Kontrol Edin

Sayfalarınızın kullanıcılarınız için olabildiğince hızlı yüklenmesini istersiniz bu nedenle sahip olmanız gereken ilk şey trafiğinizi işlemek için yeterli kaynaktır. Kaynaklarınız yoksa ek trafik daha uzun SRT’lere neden olur yani sunucunuz belirli bir dönemde daha az kullanıcıyı yönetir.

Web Sunucunuzu Dikkatle Seçin

Apache mükemmel ve çekici bir seçenek olsa da Nginx veya OpenLiteSpeed gibi başka bir şey kullanarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz ayrıca aralarındaki farkları karşılaştırıp en iyisinin hangisi olduğunuzu siz karar verebilirsiniz ve web sitenizi Arda Acar a emanet edin.

Web Sunucularınızı Optimize Edin

Ne yazık ki her web sunucusu yapılandırması diğerinden farklıdır bu nedenle bir web sunucusunu optimize etmek için genel bir çözüm yoktur. Mümkün olan en iyi performansı nasıl alacağınız hakkında ek bilgi için kendinize özgü belgelere bakın.

Şişmeyi Azaltın

WordPress veya Magento gibi bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanıyorsanız siteniz dikkatli bir şekilde yönetilmedikçe şişkinlik biriktirir. Bir CMS kullanmasanız bile sitenize zamanla içerik (ör. Resimler yeni içerik sayfaları vb.) Eklerken bu riski yine de yaşarsınız. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan şeyleri yani SRT’leri düşürmek söz konusu olmuştur bu yüzden dosyalarınızı ve görüntülerinizi optimize edin kaynaklarınızı birleştirin ve sıkıştırmayı etkinleştirin.

Veritabanınızı Optimize Edin

Veritabanınızın verileri mümkün olduğunca verimli bir şekilde alabilmesini sağlayarak yalnızca tarayıcının görüntülediği sayfayı değil sitenizin yükleme sürelerini bir bütün olarak hızlandırırsınız. Yavaş sorgular bir sunucunun bir isteğe yavaş yanıt vermesinin bir numaralı nedenidir bu nedenle darboğazları önlemenin yollarını belirlemek için zaman harcamalısınız.

Alternatif olarak yükü ön uçunuza kaydırmak için harici önbellekleri kullanarak veritabanınızdaki yükü azaltabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli