Sıradaki içerik:

Türkiye’nin En Aktif Hack Forumları 2021

e
sv

Tablet Şarj Ömrünü Arttırma Yöntemleri

15 Mart 2021 20:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tablet Şarj Ömrünü Arttırma

Tablet Şarj Ömrünü Arttırma konusunu derledik. Tabletimin şarjı çok çabuk bitiyor diyorsanız, sizler için, ihtiyacınız olduğu anda şarjı biten tabletinizin pil süresini uzatabileceğiniz bir yazı derledik. İşte tabletinizin pil ömrünü uzatabileceğiniz yöntemler…

Tablet Şarj Ömrünü Arttırma

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

iOS ve Android tabanlı tabletlerin arka planda çalışan uygulamaları, tabletlerin RAM’inde yer kapladığı gibi işlemcisinin de pasif çalışmasına neden oluyor. Bu nedenle kullanıcı cihaz üzerinde bir işlem yapmasa bile tablet, pili aktif şekilde tüketmeye devam ediyor. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamanız için kullanmadığınız uygulamaları kapatmanız gerekmektedir.

Ekran Parlaklığı

Tabletlerde pilin süresini kısaltan, pili en çok harcayan donanım, parlaklık seviyesi en yüksek ekranlardır. Çünkü tabletlerin büyük ekranları halihazırda yoğun enerji harcadıkları gibi, parlaklığı yükselttiğinizde pilin tüketimi daha da artarak tabletinizin şarjının belirgin şekilde hızla azalmasına ve bitmesine neden oluyor. Bu nedenle en düşükte kullanmanız, uyku süresince kapatmanız pil sağlığını etkileyebilir.

Kablosuz Ağlar

Tabletlerin pil performansını etkileyen bir diğer donanım da kablosuz ağlardır. İnternet bağlantınızın sürekli aktif kalması, sosyal ağlardan gelen bildirimler ve kullanıcıdan habersiz yapılan güncellemelerle pilin hızla tükenmesine yol açar. İnternet kullanımı ile ilgili yapılan diğer hata ise, WiFi’yi açık bırakıp yer değiştirdiğinizde ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda cihanız sürekli bağlanmak için WiFi noktası arayacağı için pilin boş yere hızla harcanmasına neden oluyor. Bu nedenle kablosuz bağlantı kurduğunuz mekandan uzaklaştığınızda, tabletinizin ayarlar kısmından WiFi’i kapatmanız pilinizin süresini ve ömrünü uzatacaktır. Ayrıca günün belirli zamanlarında, kullanmadığınız taktirde İnternet’i kapatmanız, şarj süresini uzatacaktır.

Uygulama Güncellemeleri

Tabletler için uygulama geliştiren şirketler, güncellemeler yaparak uygulamaların dezavantajlarını ortadan kaldırır ve uygulamanın daha yüksek performans ile çalışmasını sağlar. Bu yüzden “kullandığınız” uygulamalarınızın güncellemelerini muhakkak indirin.

Şarj Alışkanlıkları

Tabletin pili tam bitmeden şarja koymak cihazın pil ömrünü kısaltıyor ve bu durum tekrarlandığında, kullanıcı bunu alışkanlık edindiğinde şarjı hızla bitmeye başlıyor. Ayrıca cihazın pili %100 olmadan şarjdan çekmek de yine pilin ömrünü kısaltan bir başka yöntemdir. Bu sebeple %100 olmadan çekmemeniz gerekmektedir.

Tablet Şarj Ömrünü Arttırma hakkında söyleceklerimiz bu kadar. Bu önerileri dikkate alarak şarj ömrünüzü arttırabilirsiniz.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli