e
sv

Teknoloji bağımlılığı Nedir ve Zararları Nelerdir?

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teknoloji bağımlılığı Nedir ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte kullandığımız araçlar da bu oranda artmaktadır. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tablet kullanımları günlük hayatımızın vazgeçilmesi haline gelmiştir. Gelişmemizin önemli bir parçası haline gelen bu ürünlerin bize faydası olduğu kadar zararı da bulunmaktadır. Bu ürünlerin en büyük zararı bizi teknolojik bağımlılığa sürüklemesidir.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji bağımlılığı çağımızın aslında en büyük sorunudur. Akıllı cihazlardan uzak duramamak olarak teknoloji bağımlılığını tanımlayabiliriz. Teknoloji bağımlılığında kişiler akıllı cihazlardan uzak kalamazlar ve bu cihazlar ile geçirdikleri süre giderek artış göstermektedir. Teknoloji bağımlılığı daha çok çocuklarda gözükse de aslında yetişkinlerinde en büyük sorunu haline gelmiştir. Bu bağımlığı internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı, bilgisayar bağımlılığı gibi farklı isimlerde de duyabilmek mümkündür. Gündelik hayatımızda akıllı cihazlardan, internetten uzaklaşmak mümkün olamıyor. Akılı cihazların ve internetin hayatımıza olumlu etkisi oldukça fazla ancak bağımlılık oluşmaması için burada geçirilen zamanların çok dikkatli ayarlanması gerekiyor.

Teknoloji Bağımlılık Çeşitleri

Teknoloji bağımlılıkları çok çeşitli olabilmektedir. Hepsi de beynimizin belirli bir bölümünü etkiler. Kimileri fiziksel bir etki yaratırken kimileri de duygusal etki yaratarak hayatımıza yerleşir. Teknoloji bağımlılıklarının en belirgin olan çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Bilgisayar bağımlılığı
 • İnternet bağımlılığı
 • Oyun bağımlılığı
 • Telefon bağımlılığı
 • Şans oyunları bağımlılığı
 • Alışveriş bağımlılığı

Aslında tüm bağımlılık türleri ortak olarak teknolojide buluşmaktadır. Bu gibi bağımlılıklarda bireyler sadece kendilerine zarar vermezler. Örneğin telefon kullanma bağımlılığı olan birinin trafikte de telefon kullanma isteğine yenik düşmesi istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.

Teknoloji Bağımlılığının Zararları

Teknolojik ürünleri tam olarak hayatımızdan çıkarmak mümkün olmamaktadır. Ancak kontrollü bir şekilde kullanımını dengelemezsek çok ciddi zararları olabilmektedir. Depresyon, suçluluk duygusu, asosyallik, öfke kontrol edememe, aşırı hırçınlık, aşırı sinirlilik, korku, arkadaşlardan uzaklaşmak, sürekli saldırgan olma hali gibi zararları bulunabilmektedir. Özellikle bir takım oyunlarda çocuklarda çok olumsuz etkiler ileri gelebilmektedir.

Çocukların gelişim yaşlarında bu oyunlar ile sürekli iç içe olması bir süre sonra çocuklarda korku, saldırganlık, kötü kelime alışkanlığı gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu tür bağımlılıkların fiziksel olarak da çok ciddi zararları olabilmektedir. Sürekli bilgisayar başında olan birinin belinde, sırtında ağrılar oluşabilmekte, gözler ciddi bir şekilde hasar görebilmektedir. Aynı zamanda şiddetli baş ağrıları, uyku problemi gibi sorunlar da oluşabilmektedir. Bilgisayar ya da televizyon başında geçirilen zamanların sürekli artması yeme bozukluğunu da ortaya çıkarmakta aşırı zayıflık ya da aşırı şişmanlama gibi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Teknoloji Bağımlılığını Kontrol Altında Tutmak!

Günümüz şartlarında artık eğitimlerin bile bilgisayar başında yapıldığı bu dönemde çocuklarımızı bilgisayardan, televizyonlardan, tabletlerden, telefonlardan tamamen uzaklaştırmak tabi ki mümkün değil zaten bu doğru da değil. Bunun yerine özellikle çocukların bu tür ürünler ile zaman geçirme saatlerini kontrol altında tutmalısınız. Yetişkinler bu konuda bir uzman desteği alabilir ancak çocuklarda bu tür bağımlılıkların önüne geçebilmek tamamen aile desteği ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle çocukların bu tür ürünleri kullanması tamamen ebeveynlerinin kontrolü dahilinde olmalıdır. Çocuklar oyun oynamak istediklerinde şu kadar süre ile oynayabilirsin şeklinde uyarılar yerinde olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli