Sıradaki içerik:

En İyi Google Chrome Uzantıları [2021]

e
sv

Telefonu Köklendirme, Jailbreak ve Özel ROM Nedir?

18 Ocak 2021 17:53
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Telefonu Köklendirme

Telefonu Köklendirme, Jailbreak ve Özel ROM Nedir? Son on yılda akıllı telefon pazarında çok şey değişti ve modern teknolojiye olan coşku yaygın olsa da, insanların gözden kaçırdığı birçok şey var. Bu yazıda, bir telefonu köklendirme, Jailbreaking ve özel ROM’ların ne olduğuna ve onlarla neler yapabileceğinize bakalım.

Bir Telefonu Köklendirme Nedir?

Köklendirme, Süper Kullanıcı teriminden türetilmiştir. Android , kalbinde Linux çekirdeğini kullanır . Linux’ta uygulamaları yüklemek ve depolamadaki gizli dosyalara erişmek için nasıl süper kullanıcı izinlerine ihtiyacınız olduğu gibi, bir telefonu köklendirmek, Android’deki önemli dizinlere erişmenizi sağlar.

Telefonu Köklendirme Nedir?

Telefonu Köklendirme Nedir?

Cihaz üreticilerinin akıllı telefonunuzda erişebilecekleriniz konusunda kısıtlamaları vardır. Köklü bir telefon, cihazın hemen hemen tüm bileşenlerine erişmenizi sağlar ve onunla oynamanıza izin verir. Ne demek istediğimi daha iyi anlamak için size bir benzetme vereyim.

Tek katlı bir binanın zemin katındaki odaların yarısını kiraladığınızı hayal edin. Ancak, bu alanın yeterli olmadığını hissediyorsunuz, böylece sahibine ekstra para teklif ederek zemin kattaki kalan odalara erişim vermesini isteyebilirsiniz. Zemin kattaki tüm odalara erişmek kök salmaktır ve ekstra para teklif etmek, sonunda makalenin ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğimiz fedakarlık yapacağınız şeylerdir.

Telefonunuzu Köklendirdikten Sonra Ne Yapabilirsiniz?

Kelimenin tam anlamıyla her şey! Rootlu bir telefonda Android’in neredeyse tüm bileşenlerine erişebilir ve bunları değiştirebilirsiniz. Kahrolası! Cihazınız uzun süre önce güncelleme almayı bırakmış olsa bile cihazınızı en son Android sürümüne yükseltebilirsiniz. Ancak, önce daha sonra bahsedeceğimiz cihazınızın önyükleyicisinin kilidini açmanız gerekecek.

Ve liste burada bitmiyor. Köklendirme ayrıca, cihazınızı özelleştirmenize ve cihazınızın birlikte gelmediği yeni özellikler eklemenize olanak tanır. Örneğin, daha iyi bir ses deneyimi için her zaman stereo hoparlörlere sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey bir modu “flaşlamak” ve dakikalar içinde yeni özelliklere sahip olacaksınız.

Rootlama, CPU’da overclock yapmanıza, tüm gereksiz uygulamaları (bloatware) kaldırmanıza ve bazı ince ayarlarla pil ömrünü artırmanıza da olanak tanır.

Telefonumu Nasıl Köklerim?

Bir Android telefona nasıl root atılır? Android’i rootlamak için en yaygın kullanılan yazılımlardan biri, John Wu tarafından geliştirilen Magisk’tir. Magisk’teki SafetyNet, Google’ın kök algılama sistemini atlamanıza ve herhangi bir güçlük çekmeden bankacılık ve diğer uygulamaları kullanmanıza olanak tanır.

Magisk ayrıca, yeni özellikler eklemek ve bir özelleştirme tutkunu iseniz genel Android kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için modüllerin kolay indirilmesine ve kurulmasına izin verir.

Bootloader… Ne?

Android kökü, kilitlenmemiş bir Bootloader gerektirir. Bir Bootloader, bir aygıtta çekirdeği ateşlemekten sorumlu bir programdır. Çekirdek ile aranızda bir engel görevi görür ve güven kaynağının bağlanmasından sorumludur. Bootloader’ın kilidini açtığınızda, bu güven ortadan kalkacak ve cihazınızın güvenliğini feda etmiş olacaksınız. Önyükleyicinin kilidini açmak da cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayacaktır.

Çoğu cep telefonu üreticisi, önyükleyicinin ve Android kökünün kilidini açmaya karşı çıkıyor. Bu nedenle, önyükleyicinin kilidini açmaya çalışırsanız, garantiyi kaybedebilirsiniz.

Kökleyemediğimiz Cihazlar Var mı?

Android’in açık kaynak topluluğunda sevilmesinin ana nedenlerinden biri, sonsuz özelleştirmelerdir. Nokia (HMD Global) ve Huawei gibi üreticiler, kalıcı olarak kilitlenmiş önyükleyicilere sahip cihazlar göndererek birçok meraklıyı hayal kırıklığına uğrattı, bu da bir Nokia veya Huawei cihazını rootlayamayacağınız anlamına geliyor.

Özel ROM Nedir?

Android’in açık kaynak yapısı, herkesin kendi koduna erişmesine ve ona sahip olmasına izin verir. Bu, cihaz üreticilerinin kodu değiştirmesine ve Vanilla Android’den çok farklı görünen ve hatta bazen çok farklı çalışan bir Android sürümü sunmasına neden oldu. Bugün, Google (Pixel Lineup) ve Nokia dışındaki hemen hemen tüm üreticiler, özel kullanıcı arayüzlerini Android’in üzerinde sunuyor.

Özel ROM Nedir?

Özel ROM Nedir?

OnePlus’ın Oxygen OS gibi kullanıcı arayüzleri ortalama vanilya Android’inizden daha iyi hissettirirken, ezici bir şekilde özelleştirilmiş ve Android deneyiminizi mahvetmeye yetecek kadar çok sayıda bloatware ve gereksiz optimizasyonlarla gönderilen başka kullanıcı arayüzleri de var.

Bununla birlikte, özel ROM’ların indirilmesi ve yanıp sönmesi tamamen yasaldır.

Özel ROM Nedir?

Özel ROM, Android cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan belirli cihazlar için özelleştirilmiş bir Android sürümüdür. Bunu, aynı motoru (Linux Çekirdeği) kullanırken sürüş deneyiminizi daha iyi hale getirmek için farklı bir boya işi (Farklı Kullanıcı Arabirimleri) ve bileşenleri takılmış (Yeni özellikler) olan bir arabanın değiştirilmiş bir versiyonu olarak düşünün.

Özel bir ROM kurmak için önce önyükleyicinin kilidini açmanız ve özel bir kurtarma kurmanız gerekir. En popüler özel geri kazanımlardan biri TWRP’dir. Bununla birlikte, geliştiriciler yalnızca popüler cihazlar için ROM geliştirmeyi tercih ediyor. Cihazınız için birçok Android özel ROM’u dünyanın en büyük geliştirici portallarından biri olan XDA’da bulabilirsiniz.

Köklendirme Güvenli mi ve Buna Değer mi?

Evet. Köklendirme, sizi sonsuz olasılıklar akışını deneyimlemeye davet eder ve daha iyi bir genel deneyim yaşamanızı sağlar. Yeni telefonunuzun keyfini çıkarıyorsanız yapılacak en iyi şey olmayabilir, ancak telefonunuz eskidikten sonra kesinlikle yapmalısınız.

Köklendirmenin tek dezavantajı, kurulum talimatlarını doğru bir şekilde takip etmezseniz telefonunuzu yok edebileceğinizden (sert tuğla) da feci olabilir.

 Jailbreak Nedir?

Köklendirme gibi Jailbreaking, iOS’ta Apple tarafından belirlenen yazılım kısıtlamalarını Kernel yamaları aracılığıyla kaldırmanın bir yoludur. Apple cihazınızı jailbreak yaparak, App Store’da bulunmayan uygulamaları yükleyebilir ve birçok özelleştirmeyi etkinleştirebilirsiniz.

Devam etmeden ve Android cihazınızı köklendirmeden önce kilidi açılmış bir önyükleyiciye ihtiyacınız olsa da, Jailbreak işlemi kilitli bir önyükleyiciye sahip bir cihazda yapılır, böylece kavramı Rooting’den tamamen farklı kılar.

İPhone’unuzu Jailbreak Yaparak Ne Yapabilirsiniz?

Peki, Jailbreak’li bir iPhone ne yapabilir? Cihazınızı özelleştirmenize ve taşıyıcı kilitli iPhone’ların kilidini açan resmi olmayan yazılımları yüklemenize olanak tanır. Siz App Store’dan her şeyi satın alırken Android kullanıcılarının korsan içeriği kolayca indirebilmelerini kıskanıyorsanız, iPhone’unuzda jailbreak yapabilir ve aynısını yapabilirsiniz.

Bir iPhone’a Jailbreak Nasıl Yapılır?

Rooting gibi, Jailbreaking de garantinizi geçersiz kılar ve yüklemeye karar verdiğiniz uygulamalara bağlı olarak iPhone’unuzu da yavaşlatabilir. Bahsetmiyorum bile, işlem sırasında telefonunuzu tuğlaya da atabilirsiniz.

Bir iPhone'a Jailbreak Nasıl Yapılır?

Bir iPhone’a Jailbreak Nasıl Yapılır?

Cydia, kullanıcıların jailbreak’li iPhone’larını değiştirme haklarını elde etmek için kullanabilecekleri en popüler üçüncü taraf uygulamalardan biridir.

Telefonunuzda Root / Jailbreak / Özel ROM Kurar mısınız? Telefonunuza köklendirme veya özel bir ROM yükleme ile ilgili kılavuzları okumak ister misiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

SSS

Apple, bir telefonun Jailbreak yapılıp yapılmadığını anlayabilir mi?

Evet. Apple yöneticisi cihazı bir Mac’e takar takmaz, cihazın jailbreak olduğunu gösterecektir.

Jailbreak Yapmak Yasal mı?

İşte jailbreak yapmanın yasa dışı olduğu ülkelerin listesi .

Hangi Özel ROM en iyisidir?

Zevkinize göre değişir. Android’in her yönünü özelleştirmek istiyorsanız – Resurrection Remix, Evolution X ve AOSIP, sundukları muazzam özelleştirme seçenekleri için en sevdiğim ROM’lardan bazıları.

Temiz ve gösterişli bir AOSP deneyimi yaşamak istiyorsanız, Paranoid Android, Pixel Experience ve Lineage OS, bakmanız gereken ROM’lardır.

Özel ROM’lar Buna Değer mi?

Kesinlikle, stok varsayılan kullanıcı arayüzünüzü kullanmaktan sıkıldıysanız, kesinlikle özel ROM’ları denemelisiniz. Bununla birlikte, garantinizi geçersiz kılabileceğiniz için telefonunuz çok yeniyse bir tane yüklemek mantıklı değildir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli