e
sv

Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde artık pek çok şirket ve özel iş kurumu bilgilerini teknolojik şekilde arşivliyor. Hem daha kolay saklama fırsatı bulunulan hem de teknolojik olduğu için aranılan dosyanın daha kolay bulunmasını sağlayan bu veri depolama işlemlerinin hiçbir dez avantajı yok mudur? Elbette her konuda olduğu gibi bu konuda da bazı olumsuz taraflar bulunur. Örneğin saklanan veri güvenliği nasıl sağlanır? Bu verilerin virüs koruması nasıl gerçekleştirilir  gibi.

Veri güvenliğinin nasıl sağlanacağı oldukça önemli bir konudur çünkü günümüzdeki hemen hemen her şirket verilerini teknolojik olarak depolar. Bu da veri güvenliği konusunu oldukça önemli bir hale getirir. Veri güvenliğinin sağlanması için birtakım önlemler alınabilir. Bu konu hakkında bir yazı dizisi hazırlayarak sizlere yardımcı olmaya çalıştık. İşte o detaylar.

Veri Güvenliği Hakkında

Elektronik ortamlarda veri güvenliğini sağlamak adına alınan en önemli tedbirlerden biri elektronik şifrelerdir. Bu şifreler sayesinde verilerinize başka şahıslar erişse bile içerisindeki bilgilere ulaşamazlar. Bu şifrelerin siber saldırılara bile karşı koyacak güçte olması son derece önemlidir. Çünkü ülkemiz özellikle bu alanda fazla saldırı almaktadır.

Şifreli bir şekilde korunan dosyalarınızın herhangi bir nüshasının erişime açık olmaması gerekir.  Bu durumda şifre koyma işleminin hiçbir anlamı bulunmaz. Ancak şifre koymak da her zaman bir çözüm önerisi olmaz. Bunun için en doğru yöntemlerden biri yetkilendirmedir. Böylece, hangi bilgiye kimin eriştiği veya erişebileceği belirlenir. Yetkisiz giriş çıkışların yapılması engellenir. Veri güvenliği nasıl sağlanır sorusuna verilebilecek en güzel yanıt verilerinizi hem şifrelemek hem de o verilere ulaşacak kişi sayısını kısıtlamak olacaktır.

İç Tehditler

Veri güvenliği nasıl sağlanır konusu hakkında bilgilendirmeler yapmaya devam ediyoruz. İş yeriniz ya da şirketlerinizde oluşabilecek iç tehditler veri güvenliğinizi büyük riske atacak durumlardır. Örneğin kurum içerisinde bulunan bilgi teknolojilerine her türlü cihazdan bağlanmak, veri güvenliği riski oluşturan tehditlerden birisidir. Her cihazdan erişimin yapılması bilgi teknolojilerine girme ve elde etme imkanlarını fazlalaştırır. Bunun yerine belli cihazlar üzerinden veya personel cihazlarını da ağ yapısına kayıt ederek harici cihazların sisteme girişleri engellenmelidir. Bu alanda her tehdidi dış tehdit sanmamak çok önemli bir bilinç adımı olacaktır.

Dış Tehditler

Veri güvenliği nasıl sağlanır konusunda dış tehditler oldukça etkili elemanlardır. Özellikle dış tehditler karşısında firma  bünyenizde çalışan personelinizi eğitir iseniz oldukça verimli sonuçlar alabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli