Sıradaki içerik:

VPN nedir ve nasıl çalışır?

e
sv

VPN nasıl kurulur ?

12 Şubat 2021 20:27
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

VPN nasıl kurulur ?

VPN nasıl kurulur ? konusunu sizler için derledik. Sanal bir özel ağ veya kısaca VPN kullanmak, gizliliğinizi korumanın iyi bir yolu olabilir. Çoğu VPN kullanıcısı bilgisayarlarına ve akıllı telefonlarına bir uygulama yükler veya bir profil oluşturur. Bu çözüm en önemli cihazlarınızdaki İnternet trafiğini güvence altına alırken, akıllı TV’nizi, bağlı yazıcınızı veya oyun konsolunuzu kapsamayabilir. Bu nedenle, yönlendiricinize bir VPN kurmak mantıklıdır .

Bu makalede, yönlendiricinizi tüm ev koruması sağlayan VPN işlevselliğiyle nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz. Yönlendiriciye VPN nasıl kurulur ? bir bakalım.

VPN yönlendirici nedir?

Birçok yeni veya daha karmaşık ev kablosuz yönlendiricisi, bir VPN istemcisi olarak hareket etme yeteneğine sahiptir. Başka bir deyişle, yönlendiricinin kendisi VPN sağlayıcısına bağlanır ve tüm ağ trafiğini bu bağlantı üzerinden yönlendirir.

Birçok yönlendirici türü VPN istemcisi olma özelliğine sahip olmasa da, yönlendiricinizi VPN’ler için kullanmak normal bir yönlendiriciden farklı bir donanım türü içermez. Yönlendiriciniz yerleşik işlevselliğe sahipse veya onu içeren üçüncü taraf ürün yazılımını destekliyorsa, VPN kullanımı için çalışabilir.

Yönlendiricinizde VPN nasıl çalışır?

Bugün satılan her tür ev tipi kablosuz yönlendirici, önceden ayrı olarak satılan birkaç özelliği bir araya getirir:

 • Bir kablosuz erişim noktası veya AP, bir Ethernet ağından bir Wi-Fi ağı oluşturur.
 • Yönlendirici doğru hedeflere Internet Protokolü (IP) paketlerini iletir.
 • Güvenlik duvarı yazılımı, yetkisiz gelen bağlantıların dahili cihazlara ulaşmasını engeller.
 • İnternet servis sağlayıcılarının yönlendirici / modem kombinasyonları, DOCSIS adı verilen bir protokolü kullanarak TV kabloları üzerinden iletişim kuran bir kablo modemi de içerir .
 • Genellikle web tabanlı olan konfigürasyon arayüzü veya kontrol paneli, diğer tüm bileşenlerin ayarlarını değiştirmenize izin verir.

Kablosuz yönlendiricinizin VPN istemci işlevini yapılandırdığınızda, VPN sağlayıcınızla bir bağlantı kurar. Yönlendiriciniz kablosuz ağını, güvenlik duvarını trafiğini kapatmaya ve ISS’nizin ağına bağlanmaya devam eder. Bununla birlikte, tüm trafiğinizin doğrudan internet yerine VPN tünelinden geçmesini sağlar .

Yönlendiricinizde VPN kurmanın artıları ve eksileri

Bir VPN’i yalnızca bazı cihazlarınızda yapılandırmakla karşılaştırıldığında, yönlendiricinizde bir VPN kurmak avantajlı olabilir :

 • Sizin tüm ev ağı korunmaktadır Things (IOT) ve akıllı ev cihazlarının internet de dahil. Ağınıza bağlanabilen herhangi bir cihaz VPN’e bağlanabilir.
 • Bunun bir sonucu, akış cihazınızda , aksi halde bir VPN’yi desteklemeyen bölge tarafından engellenen akış içeriğine erişebilmenizdir .
 • VPN erişimi elde etmeleri için ayrı cihazlar kurmanıza gerek yoktur . Sadece ağa bağlanın ve gitmekte fayda var.
 • Arka planda her zaman açık VPN bağlantısı bulundurmaları gerekmediğinden, cihazlarınızın pil ömrü daha iyi olabilir .

Bununla birlikte, yönlendirici tabanlı VPN kullanımının bazı dezavantajları da vardır :

 • İnce ayar yapmak zordur. Bir site çalışmazsa dizüstü bilgisayarınızda VPN’yi kapatmak yerine, tüm ağınızda kapatmanız gerekir.
 • Sen edebilirsiniz hızlı VPN veri kotanızı kullanabilir fazla cihazın VPN kullanmak için. VPN planınızın nasıl çalıştığına bağlı olarak, bu sizi daha pahalı bir seçeneğe yükseltmeye zorlayabilir.
 • Sizin yönlendirici bunu desteklemeyebilir. Bu seçeneği içeren veya üçüncü taraf ürün yazılımını destekleyen bir yönlendiriciniz yoksa, yeni bir tane satın almanız gerekir.
 • Çok oyunculu oyunlar ve diğer gecikmeye duyarlı etkinlikler daha yavaştır . Tüm ağ VPN ile, oyun konsolunuzun veya PC’nizin İnternet’e doğrudan erişmesine izin vermekte zorlanacaksınız. Modern VPN’ler geçmişe göre çok daha iyi gecikme süresine sahipken, oyun ping süreleriniz yine de kesinlikle artacaktır.

Özel durumunuzda yönlendiricinizde VPN kullanmanın olumlu ve olumsuz yönlerini dengelemeniz gerekir. Çok sayıda cihazınız varsa ve yönlendiriciniz kutudan çıktığı gibi çalışıyorsa, yönlendirici tabanlı bir VPN harika bir seçim olabilir. Aynı zamanda, bir veri sınırınız ve desteklenmeyen bir yönlendiriciniz varsa, cihaz başına VPN’lere bağlı kalmalısınız.

Yönlendiriciye VPN nasıl kurulur ?

Yönlendiricinizde VPN kurmadan önce, birkaç şeyi doğrulamanız gerekir:

 • Yönlendiriciniz bir VPN istemcisi olarak davranmayı desteklemelidir . Üreticinin web sitesini kontrol edin, Google’da arama yapın veya çalışıp çalışmayacağını anlamak için yapılandırma arayüzüne bakın.
 • Değilse, üçüncü taraf ürün yazılımını yüklemeniz gerekir. OpenWrt, VPN desteği de dahil olmak üzere tonlarca kullanışlı özelliğe sahip popüler bir seçenektir. Kurulum , derinlemesine bir süreç olabilir , bu nedenle bunu yapmak için biraz zaman ayırın.
 • Yönlendiriciniz yerel olarak VPN’lerle çalışmıyorsa ve diğer aygıt yazılımlarını desteklemiyorsa, farklı bir tane satın almanız gerekir.
 • Yönlendiriciniz ve VPN sağlayıcınız doğru protokolleri desteklemelidir . Yönlendiriciniz yalnızca OpenVPN konuşuyor, ancak VPN sağlayıcınız bu seçeneği sunmuyorsa, şansınız kalmaz.
 • Kişisel VPN veri kap yeterince yüksek olmalıdır tüm cihazlarınızda destekleyecek. Tüm bir ev ağı, ayda binlerce gigabayt veri kullanabilir. Video akışı hizmetleri özellikle yoğun bant genişliği gerektirir.

VPN bağlantısı kurma süreci yönlendirici üzerindeki marka ve yapılandırma yazılımına göre farklılık gösterir. Özel talimatlar için kullanım kılavuzunuza veya üreticinin web sitesine bakın. Ancak, muhtemelen şuna benzeyecektir:

 1. Yönlendiricinizin yapılandırma arayüzünü web tarayıcınızda açın. Bunu genellikle internet ağınızdaki ilk IP adresinde bulabilirsiniz . Başlamak için 10.0.0.1 ve 192.168.0.1’i deneyin; bunlar yaygın seçeneklerdir.
 2. Yönetici parolanızı hatırlamıyorsanız, bir tane ayarlamamış olabilirsiniz. Routerpasswords.com gibi siteler , genel ev yönlendiricileri için varsayılan yönetici şifrelerinin listelerini içerir.
 3. Ayarlarda VPN seçeneğini bulun . Bu gelişmiş bir seçenek olarak kabul edilebilir.
 4. Yönlendiriciniz üçüncü taraf ürün yazılımı gerektiriyorsa, bunu şimdi yüklemeniz gerekir. Aksi takdirde, OpenWrt yönlendiricinizde çalışıyorsa, ilk kurulum kılavuzunu izleyin .
 5. Bulamazsanız, ancak yönlendiricinizin varsayılan ürün yazılımının bu seçeneği sunduğundan eminseniz, yönlendiricinizin yazılımını güncellemeniz gerekebilir.
 6. VPN sunucusu yerine VPN istemcisi seçeneğini seçin Yönlendiriciniz, kendi hizmetini barındırmayan ayrı bir VPN hizmetine bağlanacaktır.
 7. Doğru ayarları girin . Bu seçenekleri genellikle VPN sağlayıcınızda bulabilirsiniz. Sağlayıcınız bir OpenVPN yapılandırma dosyası sunuyorsa, ayrıntıları manuel olarak girmek yerine yükleyin.
 8. Kurulum sonrası gerekli adımları tamamlayın . Örneğin, yönlendiricinizin güvenlik duvarı yapılandırmasında bir değişiklik yapmanız gerekebilir.
 9. Her şeyi ayarladıktan sonra, yaygın web sitelerinin bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz gibi yönlendiriciye bağlı bir cihaza yüklendiğinden emin olun. Ardından, VPN’inizin çalıştığından emin olacağımız bir sonraki bölüme geçin.

VPN’inizin yönlendiricinizde çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

Trafiğinizin doğrudan internete değil VPN’inizden gerçekten çıktığından emin olmak için aşağıdaki testlerden herhangi birini deneyin:

 • Google’da “ IP adresim nedir” araması yapın ve gösterilen çıktının ev IP adresiniz olmadığını doğrulayın.
 • VPN konumunuzu değiştirin ve bölge tarafından engellenen akış içeriğinin artık mevcut olup olmadığını kontrol edin .
 • Bağlantılarınızın hedeflerine varmadan önce aldığı “atlamaları” görmek için bilgisayarınızda traceroute komutunu çalıştırın . Bu şekilde, VPN dahil olmak üzere sizinle hedefiniz arasında hangi aracıların olduğunu anlayabilirsiniz.

 

Evler için en iyi VPN yönlendiricileri

VPN işlevselliğine sahip yönlendiriciler satın alabilseniz de, bunun yerine üçüncü taraf ürün yazılımı için iyi bir desteğe sahip bir yönlendirici almanız daha iyi olabilir. Bu ürün yazılımını kurmak biraz teknik bilgi gerektirebilir, ancak yönlendiricinizin işlevselliği üzerinde size tam kontrol sağlar.

Üçüncü taraf bir ürün yazılımı seçeneği kullanmak size birçok avantaj sağlar:

 • Yönlendiriciniz, üreticinin normalde içermeyeceği çok sayıda özellik alacaktır.
 • Paketler aracılığıyla ek işlevsellik kurabilirsiniz.
 • Üretici desteklemeyi bıraktıktan çok sonra yönlendiricinizi güncelleyerek güvenlik sorunlarını giderebileceksiniz.
 • Yanıp sönme işlemini kendiniz yapmak istemiyorsanız, önceden yanıp sönen yönlendiriciler sağlayan bir yazlık endüstri bile var.

Ciddi Kablosuz Güç: Linksys WRT3200ACM

Bu hızlı, özelliklerle dolu yönlendirici, OpenWrt ve DD-WRT için garantili destek içerir. Önümüzdeki yıllar için harika kablosuz performans ve işlevsellik elde edeceksiniz. Bununla birlikte, fiyat etiketi birçok hane için yutulması biraz zor olabilir.

Maksimum Kurulum Kolaylığı: FlashRouters Netgear R6700

Amazon’dan satın alınabilen önceki yönlendiricinin aksine, bu model FlashRouters adlı bir şirketten geliyor. Mevcut ürünleri satın alırlar ve potansiyel olarak kurnaz ve zaman alıcı flaşlama işlemini sizin için yaparlar. Sonuç olarak, herhangi bir zaman yatırımı yapmadan istediğiniz tüm özelliklerle birlikte gelen bir yönlendiriciye sahip olacaksınız.

 

Sonuç olarak

Yönlendiriciye VPN nasıl kurulur ? konusunu sonuç olarak derledik. Zaten bir VPN kullanıyorsanız, ne kadar yararlı olabileceğini bilirsiniz. Gizliliğinizi korumak, ISS kısıtlamalarını aşmak ve bölge tarafından engellenen içeriğe erişmek, VPN için iyi kullanımlardır.

Telefonunuzda veya bilgisayarınızda bir VPN kullanmak harika olsa da, bunun yerine yönlendiricinizde kullanarak avantajları diğer cihazlara getirebilirsiniz. Bu şekilde, tüm ağınız faydalarından yararlanır.

Bazı yönlendiriciler, kutudan çıkar çıkmaz VPN ağı için destek içerir, ancak çoğu, onları özel bellenim ile flaş etmenizi gerektirir. Bu ürün yazılımı için tasarlanmış özel bir yönlendirici satın almanız daha iyi olabilir.

SSS

Yönlendiricime bir VPN kurmalı mıyım?

VPN nasıl kurulur ?konusunda önemli olan. Bu bir değiş tokuş. Yönlendiricinize bir VPN yüklemek, tüm ağ trafiğinizi VPN üzerinden yönlendirir. ISS’niz artık trafiğinizi göremediği için bu, bazı durumlarda gizliliğinizi artırır. Ancak bu şekilde küçük ayarlamalar yapmak da zor olabilir.

Yerleşik VPN’lere sahip yönlendiriciler var mı?

Evet. Son yıllarda yönlendirici üreticileri, VPN istemcileri de dahil olmak üzere daha fazla güçlü kullanıcı özelliğini kutudan çıkarmaya başladılar. Yönlendirici satın alırken dikkatli olun: Bazıları VPN sunucu işlevi sunar ancak istemci olarak hareket edemez.

Tüm yönlendiriciler VPN’leri destekliyor mu?

Hayır . Bir dizi yönlendirici, VPN’leri kutudan çıkar çıkmaz desteklese de (ve daha fazlası bunu yapan üçüncü taraf yazılımlarla çalışır), çoğu yönlendirici VPN’leri kullanamaz. Yönlendiricinizin üreticisinin web sitesini kontrol edin veya “<model adı> vpn” için hızlı bir Google araması yapın.

Yönlendiricinizde VPN kurmak kolay mı?

Hangi yönlendiriciye sahip olduğunuza bağlıdır. Yönlendiriciniz bir VPN istemcisi olarak hareket etmek için yerleşik desteğe sahipse, bu özelliği kullanmak diğer herhangi bir ayarı değiştirmek kadar kolay olacaktır. Öte yandan, yönlendiriciniz üçüncü taraf bir ürün yazılımı olmadan onu desteklemeyebilir. Durum buysa, önce ürün yazılımını yüklemeniz gerekir ve bu, modele bağlı olarak zor olabilir.

 

VPN nasıl kurulur ? konusunu sizler için derledik. Umarım faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli