Sıradaki içerik:

Casus yazılım nedir ve nasıl kaldırılır?

e
sv

VPN nedir ve nasıl çalışır?

12 Şubat 2021 20:27
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vpn nedir

VPN nedir? konusunu sizler için derliyoruz. İnternette sık sık misafir oluyorsanız, “VPN” kısaltmasını duymuş olabilirsiniz. Genellikle çevrimiçi forum sakinleri, bu üç mektubu çevrimiçi bir gizlilik çözümü, engellemeyi kaldıran ve çok daha fazlası olarak önerir.

Peki VPN tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Bu, burada ele alacağımız bir konu. Umarım bu kısa okumadan sonra, bir VPN’in nasıl çalıştığını ve günlük aktiviteleriniz de nasıl faydalı olabileceğini öğreneceksiniz. VPN nedir? bir bakalım.

VPN nasıl kurulur ?
İLGİLİ İÇERİKVPN nasıl kurulur ?Blog

VPN nedir?

VPN nedir? sorusunun cevabı VPN, Sanal Özel Ağ anlamına gelir . Günlük kullanımda terim genellikle şu iki şeyden birini tanımlar:

 1. Bir kullanan bir hizmet VPN tünel protokolü için bir uzak sunucu üzerinden kullanıcının trafiği yönlendirmek
 2. Genel bağlantınız üzerinden özel bir ağı genişletmek için bir ağ aracı

Ne anlama geliyor?

Aslında VPN’ler, işletmelerin bir şirketin intranetine uzaktan erişmesi için oluşturulmuştu . Bu, çalışanların hassas şirket kaynaklarını ve uygulamalarını herhangi bir yerden güvenli bir şekilde kullanmasına olanak tanır.

Bu, terimin “gerçek” anlamıdır, ancak çoğu insanın VPN’ler hakkında konuşurken aklında olan kesinlikle bu değildir.

Günümüzde, “VPN” genellikle “VPN hizmeti” ile eşanlamlıdır – tam bir abonelik tabanlı paket sunan bir B2C hizmeti. Bu tür VPN genellikle sansürü atlamak, engellenen içeriğe erişmek veya yalnızca çevrimiçi gizliliği artırmak için kullanılır.

Bu hizmetler , şifrelenmiş bir “tünel” oluşturan , verilerinizi uzak bir VPN sunucusu aracılığıyla ve hedef sunucuya (örneğin, amazon.com’u ziyaret ediyorsanız Amazon’un sunucusu) gönderen VPN uygulamaları sunar . Uygulamalarına ek olarak, bu sağlayıcılar birçok ülkede genellikle binlerce sunucuyu içeren altyapılarını satıyorlar.

Makalemiz öncelikle VPN hizmetlerine odaklanmaktadır. VPN nedir? sorusunu açıkladığımıza göre. Vpn nasıl çalışır bir bakalım.

VPN nasıl çalışır?

Amazon web sitesini ziyaret etmek istediğinizi düşünelim. URL’yi ( https://amazon.com ) tarayıcınızın adres çubuğuna yazın ve Enter tuşuna basın. Amazon ana sayfası yüklenir ve Noel alışverişinizi yapabilirsiniz. İşte biraz daha teknik anlamda şuna benziyor:

 1. Tarayıcınız , İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından atanan bir Alan Adı Sunucusuyla (DNS) bağlantı kurar ve ondan web sitesi alanını bir IP adresine çevirmesini ister.
 2. Amazon sunucusunun IP adresini bilerek, cihazınız artık bir istek gönderebilir ve web sitesini alabilir .
 3. ISS’niz talebinizi Amazon sunucusuna yönlendirir ve bir yanıt verir.

Büyük bir sadeleştirme olsa da, bir VPN kullanmıyorsanız esasen herhangi bir bağlantının çalışma şekli budur. Bu örnekte, Amazon TLS / SSL (HTTPS) kullandığı için bağlantınız şifrelenecektir. Ancak, TLS’ye sahip olmayan, güvenli olmayan bir web sitesini ziyaret ederseniz, verileriniz şifrelenmez.

Şifreleme bir yana, bu tür bir oturum çok özel değildir çünkü:

 • ISS’nize bir DNS isteği göndererek, ISS’nize Amazon.com’u ziyaret etmek istediğinizi bildirmiş olursunuz.
 • ISS’niz aracılığıyla daha fazla iletişim, onlara Amazon’da ne aradığınızı söyler
 • Amazon ayrıca IP adresinizi de bilir ve bu nedenle konumunuzu ve potansiyel olarak kimliğinizi belirleyebilir.

VPN’ler, temelde VPN sunucuları ve VPN yazılımı gibi ağ altyapısının bir kombinasyonudur. Basitçe söylemek gerekirse, bağlantı kurmak için uzak bir sunucuya ve bir VPN tünel protokolüne (veya VPN istemcisi uygulamasına) ihtiyacınız vardır. Öyleyse bir VPN kullanarak Amazon’u ziyaret etmek istiyorsanız, bunun nasıl çalışacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. İlk olarak, seçtiğiniz bir ülkedeki, örneğin İngiltere’deki bir VPN sunucusuna bağlanırsınız .
 2. VPN uygulaması , VPN sunucusuna şifreli bir bağlantı oluşturmak için bir tünel protokolü kullanır
 3. Adres çubuğuna amazon.com yazın ve Enter’a tıklayın. Yine de bu sefer, DNS sorgusu VPN tarafından çözülür ve ISS’nizin ne yaptığınızı bilmesini engeller.
 4. VPN, sunucuları ile Amazon.com sunucusu arasında bir bağlantı kurar
 5. Trafik sizden VPN sunucusuna, ardından Amazon’un sunucusuna ve geri

VPN’ler gizlilik için neden iyidir?

İnternete uzak bir VPN sunucusu üzerinden bağlanmak birkaç şey yapar:

 • Bu IP adresinizi gizler (böylece konumunuzu ve kimlik ve) kullandığınız web sitelerine veya çevrimiçi hizmetten. Yukarıdaki örneğimizde Amazon, sizinki yerine VPN sunucusu IP adresini görecektir.
 • Ek olarak, ISS’nizin ve buna bağlı olarak hükümetinizin çevrimiçi olarak ne yaptığınızı bilmesini engeller – ISS’niz VPN sunucusu IP’sine bağlandığınızı görebilir, ancak bu noktanın ötesinde hiçbir şey yoktur.
 • Bu sizin verileri şifreler birisi kesicilerimizden o eğer gizliliği ve güvenliğini koruma. Bu, özellikle halka açık wifi kullanıyorsanız ve TLS / SSL aracılığıyla bağlantıyı şifrelemeyen güvenli olmayan web sitelerini ziyaret ediyorsanız önemlidir

Kişisel tarama geçmişi bir sürü sorun sizi alabilirsiniz belli durumlarda. Örneğin, Çin’de olduğunuzu ve kullanıcıların hükümet karşıtı görüşlerini ifade ettikleri bir siyasi forumu ziyaret ettiğinizi hayal edin. Ya da bir Suudi Arabistan vatandaşı olarak bir porno sitesini ziyaret ediyor olabilirsiniz.

VPN olmadan, ISS’niz internette yaptığınız her şeyi bilir. Sıkı internet kontrollerinin olduğu ülkelerde, ISP verileri genellikle devlet kurumları tarafından ücretsiz olarak elde edilebilir.

VPN’lerin trafiği yeniden yönlendirme ve şifreleme yeteneği, onları çevrimiçi güvenlik, anonimlik arayan veya sadece sansür ve kısıtlanmış içeriğin engelini kaldırmaya çalışan herkes için favori bir araç haline getirdi.

VPN şifreleme nedir?

TLS / SSL’nin (HTTPS) web’deki popülaritesi, göz atmanızın çoğunun şifreli olduğu anlamına gelir. Ne yazık ki, torrent gibi diğer birçok çevrimiçi etkinlik düz metin olarak kalıyor. Ve göz atma söz konusu olduğunda bile, tüm web siteleri tehlikeli güvenlik açıkları bırakan TLS uygulamamıştır . VPN burada devreye giriyor.

Şifreleme , cihazınızdan VPN servis sağlayıcısının sunucusuna giden bir VPN tünelini güvence altına alır . Cihazınız ile VPN sağlayıcısının sunucusu arasındaki bağlantının bir kilit altında olduğu anlamına gelir.

VPN , tarayıcınız, torrent, mesajlaşma uygulaması trafiğiniz veya internette yaptığınız başka her şey dahil olmak üzere tüm internet trafiğinizi şifreler . Bu nedenle, güvenli olmayan bir web sitesini ziyaret ediyor olsanız bile bağlantınız şifrelenecektir.

Şifreleme, bağlantınızı biraz yavaşlatsa da, İnternete bağlanma becerinizi engellemez. Birinin ağ değişimlerini açığa çıkarmasını imkansız kılıyor.

En iyi VPN hizmetlerinin çoğu, geçen verileri mühürlemek için Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) şifresini kullanır -finans ve devlet kurumlarının kullandığı aynı tür şifreleme.

VPN şifreleme nasıl çalışır?

Bir VPN sunucusuna bağlantı kurduğunuzda şifreleme kalıcıdır. Cihazınız ve VPN sunucusu arasındaki verileriniz şifrelenir. Yalnızca uç noktalarda deşifre edilir: veriler cihazınıza ulaştığında ve bir VPN sunucusundan çıktığında .

VPN’ler üç tür şifreleme kullanır: simetrik şifreleme, asimetrik şifreleme ve karma . VPN şifrelemenin çalışma şekli şöyledir:

 1. Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, bağlantı bir VPN istemcisi ile bir VPN sunucusu arasında bir “el sıkışma” gerçekleştirir. Bu adım sırasında , kullanıcının gerçek bir VPN sunucusuyla etkileşime girdiğini doğrulamak için karma kullanılır ve simetrik şifreleme anahtarlarını değiştirmek için asimetrik şifreleme kullanılır.Bu aşamada kullanılan asimetrik (veya genel anahtar) protokollerinin birkaç popüler örneği RSA veya Diffie-Hellman .
 1. El sıkışma başarılı olduğunda, kullanıcı ile VPN sunucusu arasında geçen tüm verileri şifrelemek için simetrik şifreleme kullanılır . VPN’ler tarafından kullanılan en yaygın simetrik şifreleme şifresi AES’dir (özellikle, AES-256).

AES, VPN’ler tarafından kullanılan en popüler veri şifreleme şifresi olduğundan, bu şifreye daha detaylı bir şekilde bakalım.

AES-256 nedir?

AES-256, verileri işlemek için 256 bit tamsayılar kullanan Gelişmiş Şifreleme Standardı anlamına gelir . Öyle bir simetrik anahtar şifreleme algoritması şifreleme ve şifre çözme için. Genel olarak, modern şifrelemenin altın standardı olarak kabul edilir. VPN’ler, özel veri alışverişleriniz için güvenli bir tünel oluşturmak için bunu kullanır.

AES-128 gibi daha zayıf AES standartlarını görebilirsiniz. Bu, basitçe, şifreleme anahtarının daha kısa ve daha kolay (neredeyse imkansız olsa da) “kaba kuvvet” e sahip olduğu anlamına gelir. Genel bir kural olarak , şifreleme anahtarı ne kadar uzunsa, potansiyel kombinasyonlar o kadar fazla olur ve bu da kırılması daha uzun sürer. Daha uzun bir şifre kullanmakla aynı prensip, tahmin edilmesinin daha zor olduğu anlamına gelir.

Kapak tarafında, daha uzun bir şifreleme anahtarı daha yavaş bağlantılar anlamına gelir çünkü şifreleme ve şifre çözme daha uzun sürer.

Vahşi doğada, çoğunlukla üç AES çeşidi bulacaksınız: AES-128, AES-192 ve AES-256 . Ek olarak, AES-256-GCM veya AES-256-CBC gibi farklı çalışma modlarıyla karşılaşabilirsiniz, ancak bu başka bir zamanın hikayesi.

Tüm tünel protokolleri bu tür şifrelemeyi desteklemez. Örneğin, PPTP çok daha zayıf MPPE şifresini kullanırken, yeni WireGuard protokolü esas olarak ChaCha20’yi kullanır.

Bir VPN sunucusu ne yapar?

VPN sunucuları, herhangi bir VPN hizmetinin merkezinde yer alır. internet trafiğinizi hedef sunucuya iletir ve yanıtı size döndürürler.

En iyi sağlayıcıların dünyanın dört bir yanına dağılmış yüzlerce, hatta binlerce sunucusu vardır. Bu sadece iyi performans sağlamak için değil, aynı zamanda VPN sunucusunun ülkesini seçmek sanal konumunuzu seçmek anlamına geldiğinden de önemlidir. Bağlandığınız web siteleri, VPN sunucusunun ülkesinde bulunduğunuzu varsayacaktır.

Bir VPN sunucusu üzerinden bağlanmıyorsanız, ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesinin sahibi IP adresinizi bilecektir 2 temel nedenden dolayı bundan kaçınmak isteyebilirsiniz:

 • Gizlilik
 • Giriş. Bulunduğunuz yere göre web sitelerinin farklı sürümlerini alacaksınız. Bazı durumlarda, bu aynı mallar için daha kötü fiyatlar anlamına gelebilir; diğerlerinde, farklı içerik veya hiç erişim olmadığı anlamına gelebilir.

Sağlayıcıya bağlı olarak, IP adresiniz, oturum süreniz, ziyaret ettiğiniz web siteleri vb. Gibi sizinle ilgili veriler toplayabilir. Bu kaçınılması gereken bir şeydir, bu nedenle kayıt tutmama politikası olan bir VPN hizmeti seçmek çok önemlidir . Hatta bazı sağlayıcılar , teknolojik olarak çok fazla veri depolayamayan disksiz, yalnızca RAM içeren sunucuları kullanacak kadar ileri giderler .

VPN protokolleri

Bir VPN protokolünün veya tünelleme protokolünün birincil işlevi, cihazınız ile VPN sunucusu arasında güvenli bir tünel oluşturmaktır . Bir VPN, bir VPN sunucusuna bağlandığında, veri göndermek için bir tünel oluşturur. Bu bağlantıyı oluşturmak için kullanılan protokol , verilerinizin ağ üzerinden nasıl gönderileceğini belirler .

Orada oldukça fazla seçenek var. Bazı protokoller daha güvenlidir, bazıları daha hızlıdır, bazıları mobil cihazlarda veya eski PC’lerde daha iyidir, bazıları sıkı güvenlik duvarlarını atlamakta daha iyidir ve bazıları güncelliğini yitirmiştir.

Çoğu VPN istemcisinde bulabileceğiniz en yaygın olanları burada bulabilirsiniz.

Yaygın VPN protokolleri

Çoğu VPN protokolü, teknolojiyi uygulamalarında yalnızca uygulayan VPN servis sağlayıcıları tarafından geliştirilmemiştir.

IKEv2 – İnternet Anahtar Değişimi sürüm 2’nin kısaltmasıdır. Esas olarak istek ve yanıt onaylarını işler. Genellikle, kimlik doğrulaması için IPSec birlikte kullanılır (IKEv2 / IPSec).

Bu, güvenilmez bir bağlantıda çok etkilidir. IKEv2, bir bağlantı kaybından sonra etkin bir şekilde yeniden kurulur. Aynı zamanda mobil cihazlarda en hızlı, en çok kullanılan tünelleme protokollerinden biridir, çünkü kablosuzdan hücresel ve geri arasında kolayca geçiş yapabilir.

OpenVPN – masaüstü uygulamalarında açık ara en yaygın tünelleme protokolü. Bu, OpenSSL’ye dayalı açık kaynaklı bir protokoldür. İki türde gelir: TCP ve UDP.

 • UDP , Kullanıcı Datagram Protokolüdür . Alıcının veri isteklerini yeniden göndermesine izin vermediği için çok daha hızlıdır. Bu, veri bütünlüğünün daha az doğrulanması anlamına gelir, bu da daha hızlı alışverişlere, dolayısıyla daha iyi hızlara izin verir.
 • TCP , İletim Kontrol Protokolüdür . Birden fazla veri doğrulamasına izin verir, bu nedenle işlem süresi daha yavaş olabilir ve internet hızınızı sınırlayabilir. Güvenebileceğiniz ağlarda UDP kullanın, TCP ise halka açık Wi-Fi bağlantı noktalarında daha iyi olacaktır.

L2TP / IPSec – L2TP kendi başına herhangi bir şifreleme sağlamaz. Görevi istek ve yanıt onaylarıdır. Şifreleme, arenaya genellikle birlikte kullanılan IPSec ile girer.

NSA ile birlikte geliştirildiği için bu protokolün güvenli olup olmadığı konusunda birçok tartışma var. Edward Snowden sızıntıları, NSA’nın L2TP / IPSec trafiğine erişmek için arka kapılara sahip olabileceği anlamına geliyordu.

WireGuard – tünelleme protokollerinin yeni nesli . Daha az kod satırı kullanır, bu da denetlemeyi kolaylaştırır ve cihazınızın işlem gücünden en iyi şekilde faydalanır. Mobil cihazlar ve daha yavaş bilgisayarlar için idealdir, yerleşik güncel şifrelemeye sahiptir ve güvenilir bağlantılar sunar.

WireGuard, mevcut tüm VPN tünelleme protokollerinden en iyi performansı verir.

SSTP – Güvenli Yuva Tünel Protokolü. Microsoft tarafından oluşturulan bu protokol Windows’a özel değildir ve yüksek düzeyde şifreleme sağlar.

SSTP çok yetenekli olsa da, Microsoft’un SSTP trafiğine erişmek için arka kapılara sahip olabileceğine dair endişeler var.

PPTP – Noktadan Noktaya Tünel Protokolü. 90’ların sonunda geliştirildi ve ilk yaygın olarak kullanıma sunuldu.

Bu protokol, bilgi işlem gücü arttıkça kaba kuvvet saldırılarına karşı savunmasız hale gelen eski şifrelemeye dayanır. Bu nedenle, şu anda birkaç VPN servis sağlayıcısı bu protokolü sunmaktadır.

Tescilli VPN protokolleri

Bazı VPN servis sağlayıcıları kendi tünelleme protokollerini geliştirmiştir. Bunlar, yalnızca belirli VPN servis sağlayıcılarının paketlerinde bulabileceğiniz özel protokollerdir.

Catapult Hydra – Hotspot Shield VPN hizmeti için geliştirilmiştir. Şirket, bu protokolün hizmetin standart tünel protokollerini kullanmaktan çok daha iyi bağlantı hızları elde etmesine izin verdiğini iddia ediyor. Catapult Hydra veya başka nedenlerden dolayı, Hotspot Shield her zaman en hızlı VPN’ler arasında yer almıştır.

NordLynx – yalnızca mevcut NordVPN . NordLynx, WireGuard’ın değiştirilmiş bir sürümüdür, performansı sağlam tutarken potansiyel güvenlik sorunlarını çözer.

Lightway – yalnızca ExpressVPN’de mevcuttur. Açık kaynaklı bir Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS), wolfSSL uygulaması kullanır. Amacı, mümkün olduğunca hafif olmak, bakım kolaylığı ve yüksek performans sağlamaktır.

Bir VPN istemcisi nasıl çalışır?

Bir VPN istemcisi (veya VPN uygulaması), cihazınızdaki bir VPN sunucusuyla iletişim kuran, bağlantı kuran ve verileri şifreleyen yazılımdır .

VPN uygulamanız, VPN deneyiminizi kontrol ettiğiniz yerdir: hangi sunucuya bağlanılacağı, hangi tünel protokolünün kullanılacağı, hangi özelliklerin etkinleştirileceği vb. Çoğu büyük VPN servis sağlayıcılarının Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Amazon Fire için uygulamaları vardır. TV ve daha fazlası .

Bununla birlikte, özel bir VPN uygulaması olmadan bir VPN kullanabilirsiniz. Tüm büyük platformlar bir şekilde VPN işlevselliği sunar – örneğin Windows’taki ağ ayarlarınız aracılığıyla bir VPN bağlantısı kurabilirsiniz.

VPN sağlayıcınızın web sitesindeki talimatları izleyerek bunu wifi yönlendiricinizde de kurabilirsiniz. Nitekim oyun konsolları veya bazı akıllı TV’ler gibi VPN’i desteklemeyen cihazlarla VPN kullanmanın tek yolu budur .

VPN ne yapar?

Artık VPN’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyorsunuz, ancak özellikle ne işe yarıyor? Görünüşe göre VPN’ler çevrimiçi deneyiminizi çeşitli şekillerde iyileştirebilir. Nasıl yapacağınız burada.

Çevrimiçi aktivitelerinizi gizleyin

Baskıcı bir rejimde yaşıyorsanız , hükümet internet geçmişinizi size karşı kullanabilir . Doğrudan bağlanıyorsanız, ISS’niz ziyaret ettiğiniz her alanı bilir. Bir VPN kullanmak, bu tür bir gözetimden kaçınmanıza yardımcı olur – ISS’nizin tek göreceği, VPN’e bağlanmanızdır. Bazı durumlarda, o kadarını bile bilmeyecekler.

Bir demokraside yaşıyor olsanız bile, çevrimiçi faaliyetlerinizi gizlemek isteyebileceğiniz nedenler vardır. En iyi örnek torrenttir telif hakkıyla korunan materyalleri indirmek yasal sorunlara yol açabilir, bu yüzden birçok torrent kullanıcısı IP adreslerini gizlemek için VPN kullanır.

Kişisel verilerinizin günümüzde en popüler ürün olduğunu da duymuş olabilirsiniz . Birisi hakkında çok fazla veriye sahip olduğunuzda, doğru tahmin modelleri yapabilirsiniz. Örneğin akıllı köpek tasmaları satan işletmelerin köpeği olan insanları hedef alması çok daha mantıklı. Bu, göz atma verilerini satan ISS’lere yol açar – gizlilik için eğlenceli bir olasılık değildir.

Devlet sansürünü yenin

Bazen ISS’nizin belirli siteleri veya çevrimiçi hizmetleri engellediğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu uygulama özellikle sıkı İnternet sansürüne sahip ülkelerde yaygındır. Rejimi devirecek bir devrimi beklemek biraz zaman alabilir. Bir VPN ile, böyle engelleri olmayan başka bir ülkeye bağlanırsınız . Bu, nerede olursanız olun interneti özgürce kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Çin gibi ülkeler, VPN kullanıp kullanmadığınızı belirlemek için trafik analizörleri gibi gelişmiş önlemlere sahiptir. Yine de, birçok VPN servis sağlayıcısının sorunu çözmek için trafik karıştırma araçları vardır.

Aboneliklerinizden en iyi şekilde yararlanın

Netflix kitaplıklarının hepsinin eşit olmadığını duymuş olabilirsiniz. İsviçre’deki Netflix aboneliğiniz için daha fazla ödersiniz, ancak ABD’deki kullanıcılardan daha küçük bir film ve dizi kitaplığına sahip olursunuz. Kulağa doğru gelmiyor.

Bunu çözmek için birçok kişi VPN kullanır çünkü Netflix’i her yerden, sanki başka bir yerdeymişsiniz gibi izlemenize izin verir – sadece o ülkede bir VPN sunucusu seçin Bu, abone olduğunuz hizmetlerin içerik kitaplıklarından sınırları kaldırmanıza olanak tanır .

Birçok eğlence platformu, üçüncü taraf telif hakkı sahiplerinin bölgeye göre içeriği lisansladığı abonelik tabanlı modellere geçtiğinden, gelecekte bundan daha fazlasını bekleyin.

Çevrimiçi satın alımlarda daha fazla esneklik sağlar

En bilinen can sıkıcı olaylardan biri, Gizli Modda uçak bileti satın alıp otel rezervasyonu satın almanın en iyisidir. VPN aynı şeyi yapmasa da, fiyat ayrımcılığına kapılmanızı önleyecektir – bulunduğunuz yere bağlı olarak aynı mal veya hizmetler için farklı bir fiyat uygulama uygulaması.

Birçok perakendeci fiyat ayrımcılığından suçludur ve bir VPN kullanıyorsanız, bir sonraki satın alımınızın daha ucuz olma ihtimali yüksektir . Ayrıca, yurt dışındaysanız ve eve döndüğünüzde bir şeyler sipariş etmek istiyorsanız, yerel web sayfası sürümüne erişmenin tek yolu VPN olabilir.

ISP bant genişliği kısıtlamasını atlayın

Bant genişliği azaltma, ISS’lerin bağlantınızı yavaşlatması için kasıtlı bir yoldur . Çeşitli ülkelerdeki ISS’ler, özellikle P2P trafiği için bundan suçludur – büyük dosyaları yüksek hızda torrent kullanmak internet altyapısı için ağır olabilir ve bunları çözme yolları da kısmaktır.

Bir VPN kullanarak trafiğinizin yapısını gizleyebilir , sizi tam olarak tespit etmeyi ve indirme hızı sınırlarını koymayı zorlaştırabilirsiniz. Bu, bir VPN’in bağlantı hızınızı gerçekten artırabildiği ender durumlardan biridir.

Bilgisayar korsanlarına karşı güvenlik sağlayın

Güvenlik dendiğinde aklınıza gelen ilk araç VPN olmayabilir. Yine de bazı durumlarda, bir VPN kullanmak sizi bilgisayar korsanlarından kurtarabilir.

Bu özellikle güvenli olmayan halka açık wifi kullanıyorsanız geçerlidir – kafelerde veya havaalanlarında hepimizin başvurduğu bir şey. Bu ayarlarda, kurnaz bir bilgisayar korsanı sizinle yönlendirici arasına girerek trafiğinizi ortadaki adam saldırısı olarak bilinen saldırıya engelleyebilir. Bir VPN, böyle bir durumu izinde durdurur, çünkü yakalanan herhangi bir trafik şifrelenir ve işe yaramaz olur .

IP adresiniz, çeşitli amaçlar için bilgisayar korsanları için de yararlı olabilir. Birincisi, konumunuzu ortaya çıkarabilir, bu da birisinin sizi doxxing veya DDoSing’e götürmesi için uzun bir yol alabilir . Ayrıca bir bilgisayar korsanı, kötüye kullanılabilecek güvenlik açıkları olup olmadığını kontrol etmek için yönlendiricinizin açık bağlantı noktalarını taramaya başlamasına izin verir.

Anahtar paket şudur: IP’nizin yanlış ellere geçmesini istemezsiniz . Yine de, torrent dosyalarını tohumlarken veya bir Discord mesaj panosuna katılırken, IP’niz tam anlamıyla açıkta. Bir VPN, bağlandığınızda kullanabileceğiniz bir IP adresi vererek sizi bu tür tüm durumlardan kurtarır.

VPN güvenlik açıkları

Mükemmel siber güvenlik ürünleri yoktur ve VPN kullanmak bazı risklerle ilişkilidir:

 1. Bazı VPN hizmetleri, bilinen güvenlik açıkları olan eski ve güncel olmayan protokolleri kullanmaya devam etmektedir . Bu nedenle, önde gelen sağlayıcıların çoğu, Noktadan Noktaya Tünel Protokolünü (PPTP) aşamalı olarak kaldırmıştır.
 2. Güvenli olmayan VPN hizmetleri , bir bilgisayar korsanının verilerinize müdahale ederek bir VPN sunucusunu taklit etmesine izin verebilir .
 3. Bir VPN kullanıyorsanız ve sunucuları çökerse, büyük olasılıkla, hala web’de geziniyorsunuzdur, ancak şimdi gerçek IP adresiniz gösteriliyor . En iyi VPN’ler, VPN düştüğünde internet bağlantınızı devre dışı bırakmak için acil anahtar özellikleri sunar.
 4. Bir VPN hizmeti ücretsiz olduğunda, çoğu zaman , verilerinizi sattığı anlamına gelir . Bir düşünün: sunucu filolarının bakımı maliyetlidir. Bu nedenle, hizmet ücretsiz olduğunda, paranın bir yerden gelmesi gerekir. Çoğu durumda, VPN verilerinizi toplar ve üçüncü şahıslara satar.
 5. Ücretsiz mobil VPN’ler özellikle sorunludur . Örneğin, Google Play’deki en iyi VPN’lerin çoğunun Çinli şirketlere ait olduğuna dair raporlar var. Çin hakkında bildiklerimizi düşünürsek, bu her türlü hassas bilginin doğrudan Çin hükümetine gideceği anlamına gelebilir.
 6. Bazı iyi VPN’ler bile kullanıcı verilerini kaydederken ve istendiğinde yetkililere verirken yakalandı . Bu nedenle, kayıt tutmayan bir VPN istediğiniz şeydir.

Ve her zaman olduğu gibi, kritik yamaları atlarsanız birçok şey ters gidebilir. İster VPN ister başka bir şey kullanıyor olun, bakım ve iyi siber hijyen çok önemlidir.

Bir VPN ile takip edilebilir misiniz?

VPN’in tüm gizlilik sorunlarınızı tek başına çözdüğünü düşünmeyin. Google hesabınıza giriş yaptıysanız veya Facebook giriş bilgilerinizle çeşitli hizmetlere giriş yapıyorsanız, VPN size yardımcı olamaz. Google ve Facebook tam olarak hangi siteleri ziyaret ettiğinizi bilecek.

Ek olarak, modern internet, tarayıcı tabanlı izleme teknolojileriyle doludur – çerezler, parmak izi komut dosyaları ve diğer kötü şeyler. Bunlar, VPN’iniz açık olsa bile anonimliğinizi tehdit edebilir.

Riski sınırlandırmak için VPN kullanırken sosyal medya hesaplarından uzak durmalısınız . Ayrıca, izinsiz izleme komut dosyalarını engelleyen eklentiler kullanmalısınız. uBlock Origin, Ghostery ve NoScript bu tür araçlardan sadece birkaçıdır.

Güvenli bir VPN sağlayıcısı seçmek için kontrol listesi

VPN hizmetleri eşit değildir. Bazılarının daha fazla özelliği, daha iyi güvenlik önlemleri var. Diğerleri, şeffaflık iddialarına güvenilirlik katan üçüncü taraf denetimlerini tamamladı. Bir VPN hizmeti seçerken , verilerinizle bir şirkete güvenmek için bilinçli bir karar veriyorsunuz . Yapabileceğiniz en az şey, biraz araştırmaya zaman ayırmaktır.

İşte dikkat etmeniz gereken birkaç nokta:

1 Numaralı İtibar

Netflix engelini kaldırmak için sadece bir VPN arıyor olsanız bile , hizmetin itibarı çok önemlidir . Gizliliğiniz önemlidir ve asla takas etmemelisiniz.

Ne yazık ki, kapalı kapılar ardında VPN hizmetlerinin neler yaptığını bilmek zor olabilir. VPN olduğunu bilmek iyi bir yol – VPN sağlayıcısı yakalandı edilmişse Henüz kullanıcı verilerini veriyor ya da hizmetler hakkında gerçeği bükme kırmızı-elli değil seçin.

# 2 Yargı

Bir VPN’in nerede çalıştığı önemlidir. Bazı ülkeler VPN’lerin kullanıcı verilerini toplamasını gerektirirken, diğerlerinin sert telif hakkı yasaları vardır. Böyle bir VPN kullanıcısı olarak, verilerinizin yanlış ellere geçmesine izin verme riskiyle karşı karşıyasınız.

Edward Snowden sızıntıları, dünya çapında gözetleme kapsamına ışık tuttu. ABD dışında yaşamanın sizi NSA’ya karşı güvende tuttuğunu düşünüyorsanız ve endişelenecek bir şeyiniz yoksa, tekrar düşünün. Halk arasında 14 Göz olarak bilinen gözetleme ittifakı, birbirlerinin vatandaşları hakkında istihbarat verilerini paylaşıyor. Ve grubun en kötüsü bile değiller.

# 3 Anonim ödeme seçenekleri

Ödeme yönteminiz kadar anonimsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmak sadece banka ekstrenizde değil, şirketin muhasebe kayıtlarında da kayıtlar bırakır . Seçtiğiniz hizmetin kripto para birimi, ön ödemeli kartlar veya diğer seçenekler aracılığıyla ödemeleri destekleyip desteklemediğini kontrol etmek asla zarar vermez. Genel bir kural olarak, ne kadar az kişisel bilgi sağlarsanız, gizliliğiniz için hizmet o kadar iyi olur.

# 4 Teknik özellikler

Şifreleme, güvenilir tünelleme protokolleri, sızıntı koruması, bir kill switch – bunların hepsi güvenli bir VPN için gereklidir. Sağlayıcı çok şeffaf olabilir, ancak gizlilik ve güvenliği sağlayacak teknolojiye sahip değillerse, kötü bir zaman geçireceksiniz.

VPN’e alternatifler

Benzer çözümler sunan başka araçlar da var. Hangi VPN alternatiflerinin sizin için çalıştığı , hangi işlevselliğe ihtiyacınız olduğuna bağlıdır . Bazı sitelerin engelini hızlı bir şekilde kaldırmanız gerekiyorsa, birinci sınıf bir VPN sunucusu için ödeme yapmak pek mantıklı gelmeyebilir. VPN uygun bir çözüm olsa bile, diğer seçenekleri kullanarak aynı sonuçlara sahip olabilirsiniz.

VPN alternatiflerini kullanarak çeşitli sorunlara geçici çözümler bulabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları ve ne işe yaradıkları.

Tor tarayıcısı

Tor tarayıcısı açık kaynak tarayıcısı ve bir ağdır tarafından teklifler gizli olduğu gönüllü düğümlerinin ağ yoluyla trafik yönlendirmesi . Trafik şifrelenmiştir, bu nedenle yolculuğu boyunca kimse onu göremez. İstenen web sitesine ulaşmak için, bağlantınız bu düğümlerden (aynı zamanda röleler veya kısaca “sunucular” da denir) geçerek faaliyetlerinizi izlemeyi zorlaştırır.

Bazı açılardan Tor, VPN ağlarına ücretsiz bir alternatiftir, ancak olumsuz yanları vardır. İlk olarak, trafiğinizin geçtiği bu düğümler genellikle yalnızca gönüllü kullanıcıların bilgisayarlarında barındırılan sunuculardır. Bunun yanı sıra bağlantınızın rastgele seçilen en az 3 düğümden geçmesi, hızın asla üst düzey bir VPN ile karşılaştırılamayacağı anlamına gelir .

Ek olarak, Tor’un potansiyel güvenlik sorunları vardır. 2007’de yapılan bir deney , güvenliği ihlal edilmiş çıkış düğümlerinin trafiği kesmek için nasıl kullanılabileceğini gösterdi. Ağda bu düğümlerden yeterince bulunması, anonimleştirmeye bile yol açabilir. Tor, sürekli olarak tüm risk altındaki aktarıcılarını izliyor ve bunları kara listeye alıyor , ancak gerçekçi bir şekilde hepsini uzak tutamıyorlar. Bu, yerleşik risklerden biridir.

Proxy hizmetleri

Proxy , VPN ile aynı şeyi yapmanızı sağlar – farklı bir konumdan bağlanıyormuşsunuz gibi görünür. Proxy hizmetleri, sizi bir ara sunucu üzerinden internete bağlayarak çalışır. Örneğin, okulda bir web sitesine erişmek istiyorsanız harikadırlar.

Kritik fark, çoğu proxy türünün şifreleme kullanmaması, yani o kadar güvenli olmamasıdır . Ek olarak, VPN’lerden farklı olarak, proxy’ler uygulama düzeyinde çalışır – tarayıcınızda veya torrent istemcinizde bir SOCKS proxy’si ayarlayabilirsiniz ancak bunlar, proxy kurulumu olmayan kullandığınız uygulamaları korumaz.

Bazı VPN’ler, paketin bir parçası olarak proxy hizmetleri içerir.

Daha fazlasını okuyun:  Ücretsiz Proxy Listesi [Güncel] İP Gizleme

VPN tarayıcıları

Bu araçlar , web’de izlenmeden gezinebilmeniz için VPN işlevlerini bir tarayıcıyla bütünleştirir . Örneğin, Aloha tarayıcısı IKEv2 ve IPSec gibi VPN tünelleme protokollerini bile kullanır.

Olumsuz yanı, bir VPN tarayıcısının yalnızca tarayıcı trafiğinizi korumasıdır. Bilgisayarınızdan çıkan her şey görülebilir ve size kadar izlenebilir.

VPN sözlüğü

VPN nedir? sorusunu cevapladık ve sözlüğü, VPN ile ilgili sözlüğü, yeni başlayanlar için anlamak zor olabilir. İşte bir VPN ararken veya kullanırken karşılaşabileceğiniz bazı terimler.

Adanmış IP (statik IP)

Bir VPN sunucusuna her bağlandığınızda, farklı bir IP adresi alacaksınız. Bu IP’ler birçok kullanıcı arasında paylaşılır ve dinamik IP adresleri olarak bilinirler.

Paylaşılan bir IP adresine sahip olmanın faydaları vardır. Birincisi, bu sizi çevrimiçi etkinliklerinize bağlamanızı çok daha zor hale getiriyor. Bununla birlikte, bazı şeylerin çalışması için her bağlandığınızda aynı kalması için IP adresinize ihtiyacınız vardır.

DNS sızıntı koruması

DNS sızıntısı, trafiğiniz bir VPN sunucusundan geçtiğinde meydana gelen bir durumdur, ancak ISS’nizin DNS’si yine de DNS sorgularınızı çözer. Bu öncelikle Windows işletim sistemiyle ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Bazı VPN’ler, bunun olmasını önlemek için uygulamalarında yerleşik özelliklere sahiptir.

Öldürme anahtarı

Bir VPN sunucusuyla bağlantınız kesilirse, cihazınız normal bağlantınız üzerinden yeniden bağlanmayı deneyecektir. Bu, ziyaret ettiğiniz web sitesinin artık gerçek IP’nizi bildiği anlamına gelirken, ISS’niz hangi web sitesinde olduğunuzu bilir.

Askeri düzeyde şifreleme

Bu ifade genellikle endüstri standardı veri şifreleme şifresi olan AES-256’yı tanımlar.

Çoklu atlama (çift VPN)

Çoklu atlama veya çift VPN özelliği 2 veya daha fazla VPN sunucularına 1 yerine önemli ölçüde performans maliyetiyle güvenliği artırır aracılığıyla bağlanmanızı sağlar.

Günlük politikası yok

“Kayıt yok”, “kayıt yok” veya “kayıt tutmama” politikası, VPN sağlayıcısının çevrimiçi etkinliklerinizle ilişkili hiçbir veriyi saklamama vaadidir .

Gerçekte, VPN’ler bir VPN sunucusuna ve diğer anonim verilere ne zaman bağlandığınızın zaman damgalarını takip edebildiğinden, bu genellikle bir “bazı günlükler” veya “etkinlik kaydı yok” politikasıdır.

Son yıllarda, en iyi VPN hizmetleri, üçüncü taraf şirketlerden kayıt tutmama politikalarını denetlemelerini istiyor. VPN’lerin iddialarını kanıtlayan yasal olaylar dışında, bu denetimler en yakın kullanıcıların kanıtlaması gerekenlerdir.

Eşzamanlı bağlantılar

VPN aboneliği genellikle servisi aynı anda birkaç cihazda kullanmanıza izin verir . Bu, VPN’i tüm akıllı cihazlarınıza kurmanıza veya arkadaşlarınız ve aileniz arasında bir aboneliği paylaşmanıza olanak tanır.

Eşzamanlı bağlantı sayısı sıfırdan sınırsıza kadar değişebilir.

Bölünmüş tünelleme

Bir VPN’i bazı çevrimiçi etkinlikler için kullanırken, aynı zamanda diğerleri için kullanmamak isteyebilirsiniz. Örneğin, çevrimiçi bankacılığı kullandığınızı varsayalım. Bu durumda VPN bağlantınız, kullanıcıları şüpheli girişlere karşı korumak için alınan güvenlik önlemlerini tetikleyebilir.

Bu gibi durumlar için VPN’ler bölünmüş tünelleme özelliğini sunar . VPN uygulamanızda, hangi web sitelerinin veya uygulamaların şifrelenmiş tüneli atlayıp doğrudan bağlanabileceğini belirtebilirsiniz . Bu şekilde, önemli olduğunda bir VPN ile korunabilirsiniz, ancak Steam oyun indirmelerinizi daha hızlı hale getirmek için ISS’niz üzerinden yönlendirin.

Shadowsocks

Normal tünel açma protokollerinin yanı sıra, Shadowsocks adında bir şey de bulabilirsiniz. Proxy’ler için açık kaynaklı bir şifreleme protokolü projesi olarak kendi başına bir ligde duruyor .

İlk olarak Çin’in Büyük Güvenlik Duvarını yenmek için geliştirildi, trafiğinizi normal bir HTTPS değişimi gibi görünecek şekilde gizler. Bu, OpenVPN kullanım işaretlerini aramaya göre tespit etmeyi (ve engellemeyi) zorlaştırır.

Gizli mod (gizlenmiş sunucular)

Bu özelliğin birçok adı ve farklı uygulaması vardır, ancak fikir Shadowsocks’a benzer. Gizli mod, normal VPN trafiğini karıştırmak için kullanılır ve Derin Paket İncelemesi (DPI) gibi gelişmiş yöntemlerle bile tespit edilmesini zorlaştırır.

VPN üzerinden Tor (VPN üzerinden onion)

Birkaç VPN , maksimum güvenlik için Tor ağı ile entegrasyon sunar . Bu, sizinle hedef sunucu arasına o kadar çok katman koyar ki, ne yaptığınızı bulmak neredeyse imkansızdır. Ancak, bağlantı hızınız önemli ölçüde düşecektir.

SSS

VPN’ler yasal mı?

Ülkeye göre değişir, ancak VPN’ler dünyanın çoğu yerinde yasaldır . Kötü şöhret, suçlular ve dolandırıcılar tarafından kimliklerini gizlemek için kullanılabilmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bir VPN sunucusuna bağlanmak yasaldır, ancak bunu bir suç işlemek için yapmak yasa dışıdır .

VPN verilerimi çalabilir mi?

Teorik olarak evet. Bununla birlikte, en iyi VPN’lerin çoğu kayıt tutmama politikaları altında çalışır, yani verilerinizi toplamazlar.

Bir VPN’in maliyeti nedir?

En iyi VPN sağlayıcılarının fiyatları , aboneliğinizin süresine bağlıdır . Daha uzun süreler için abone olursanız, ayda daha az ödersiniz.

Ortalama olarak, aylık VPN aboneliği 5-12 $ arasındadır; yıllık abonelik 3-8 $ / ay arasındadır ve daha uzun aboneliklerde fiyat daha düşüktür.

Bir VPN parolalarımı görebilir mi?

Bu yalnızca bir web sitesinin HTTP kullandığı durumlarda mümkün olabilir. Bununla birlikte, çoğu saygın kurum, verilerinizi şifreleyen HTTPS kullanır, bu nedenle şifrenizi çalmak imkansız olacaktır.

VPN güvenliğinizi nasıl artırır?

 • VPN koruması iki yönlüdür: her şeyden önce gerçek IP adresinizi gizler.
 • İkinci olarak, kullandığınız web sitesinin veya hizmetin IP adresini ISS’nizden gizler .
 • Son olarak, şifreleme kullanarak bir VPN sunucusuna olan bağlantınızı güvence altına alır.
 • Bu önlemler bir arada, VPN’i emrinizdeki en iyi siber güvenlik ve gizlilik araçlarından biri yapar.

VPN nedir? konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur. VPN nedir? konusunu cevapladığımıza göre En iyi Android VPN uygulamaları 2021 konumuza da göz atabilirsiniz. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli