Sıradaki içerik:

Instagram Emoji Görememe Hatası Çözümü

e
sv

Web Dünyasının Babası Tim Berners-Lee Kimdir?

54 okunma — 17 Şubat 2021 14:06
avatar

TOSUN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Berners-Lee

Merhaba Değerli Okurlarımız, Bugün Web Dünyasının Babası, İnternetin büyük bir bölümünü kaplayan bu teknolojinin kurucusu olarak bilinen Tim Berners-Lee ismini hep birlikte gelin hep birlikte tanıyalım.

Tim Berners-Lee Kimdir?

Tim Berners-Lee 1955 yılında Ingilterenin Londra kentinde dünyaya gelmiştir. Bir çok tecrübeli okullarda okuma ve mezun olma fırsatı bulmuştur. Anne ve Babası matematikçidir. Hatta ilk bilgisayar olan Mark1’in de yapı taşları onlardan geçmiştir. Demekki neymiş genlerden geliyormuş öyle değilmi? 🙂

HTML ve Web İle Olan Serüveni Nasıl Gerçekleşti?

HTML dilinin kurucusu olarak bilinen Tim Berners-Lee bu dili CERN’deki diğer bilim adamlarının bilgilerini ve bildiklerini paylaşması için eş zamanlı bir sayfa kurma yolunda HTML dilinin ortaya çıkarmıştır.

Düşünsenize sadece bilim adamları nedeniyle bir ağ oluşturmak için bir dil geliştirirsin ama şu an bulunduğumuz platform temelli o dille atılmakla ne kadar ilgi çekici öyle değilmi.

Neyse devam edelim.

Oxford Üniversitesini 1976 yılında bitirir ve mezuniyetten sonra Cenevrede bulunan CERN’e yazılım mühendisi danışmanı olarak katılma fırsatı bulur.

Hatta şöyle bir bilgide vereyim kendisine bilgisayar genellikle yasaklanırmış. Oxford’da bilgisayar kullanımına izin verilmezmiş nedeni ise “Hackerlık” yapmasıymış.

Bu nedenlerden dolayı kendisine televizyon ekranı gibi parçalardan bilgisayar ürettiği söyleniyor. Dedim ya genlerden geliyor diye 🙂

Bugün Tim Berners-Lee ,Web dünyasının yapı taşı olan bu dahiyi hep birlikte okuduk ve inceledik bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli