Sıradaki içerik:

Yunanistana Bir Root Ayyıldız Darbesi Daha!

e
sv

Web Sitesi Ziyaretçi Sayısını Öğrenme

10 Haziran 2020 13:49
avatar

SEZER

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

web sitesi ziyaretçi sayısı öğrenme

Web sitesi ziyaretçi sayısını öğrenme konusunu sizler için derliyoruz. Genel olarak web trafiği, belirli bir dönem için iki terimle tanımlanır sayfa görüntülemeleri ve benzersiz ziyaretler. Bir web sitesini ziyaret eden bir çok insan ziyaretlerinin sayısına benzersiz ziyaretler, görüntülenen toplam sayfalara ise sayfa görüntülemeleri denir. Bu, arama motoru sıralaması ve veri toplama gibi çeşitli amaçlarla web sitenizi tarayan botları içermemelidir.

Bir web sitesinin trafik verilerinin içgörülerini bulmak için kullanabileceğiniz birçok araç vardır. Bu araçları kullanarak, herhangi bir web sitesinin belirli bir süre için çektiği yaklaşık ziyaretçi sayısını elde edebilirsiniz.

Bu araçların kullanımı kolaydır ve bu araçları rakiplerinizi analiz etmek için kullanabilirsiniz. Blogumuz da öne çıkan konularımızın ne kadar trafik aldığını bileceksiniz. Web sitenize yeni özellikler ekledikten sonra neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmek daha kolaydır. 

Pazarlamacıların, SEO uzmanlarının ve web sitesi yöneticilerinin bir web sitesinin aldığı günlük, haftalık veya aylık oturumlar hakkında doğru bilgi alması faydalı olacaktır. Bu araçlar ayrıca belirli bir niş içindeki mevcut en iyi anahtar kelimeler hakkında bilgi sağlayabilir. Bu anahtar kelimeleri kullanarak web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Ziyaret başına sayfa görüntüleme sayısı, bir web sayfasında harcanan süre, hemen çıkma oranı ve diğerleri gibi bu araçlarla ölçebileceğiniz başka ölçümler de vardır. Piyasada birçok trafik tahmin aracı olduğundan, sizin için en uygun olanı seçmelisiniz.

Web Sitesinin Trafik Verileri Nasıl Bulunur?

Trafik verilerini, yani bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını bulmak için aşağıdaki araçları kullanın:

 • SEMrush – herhangi bir web sitesine bakabilirsiniz.
 • SimilarWeb – herhangi bir web sitesine bakabilirsiniz.
 • Alexa – herhangi bir web sitesine bakabilirsiniz.
 • Google Analytics – kendi siteniz için kullanabilirsiniz.
 • Quantcast – kendi siteniz için kullanabilirsiniz.

1. SEMrush

SEMrush, olağanüstü doğruluğu ile de bilinir ve bir web sitesinin trafiğini kontrol etmek için güvenilir bir araçtır. Web yöneticileri ve blog yazarları topluluğu arasında takip edilen bir eğilime sahiptir. SEMrush’ı nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, ondan bol miktarda değer elde edebilmelisiniz. SEMrush sitesine gidin, arama kutusuna site URL’sini girin, ülkeyi seçin ve enter tuşuna basın. Alana genel bakış, masaüstü ve mobil cihazlardaki trafiğin ayrıntılarını gösterecektir.

SEMrush size sıralı anahtar sözcüklerin ve anahtar sözcük gruplarının bir listesini sağlar. Bu bilgileri, benzersiz ziyaretçi sayısını etkili bir şekilde artırmak için kullanabilirsiniz. Ücretsiz kullanıcılar temel verileri alabilirken, ücretli sürüm size web sitenizin ve rakiplerinizin aldığı trafiğin tam analizini sunar. Ticari web sitesi sahipleri ve profesyonel blogcular için ücretli sürüm buna değer. Gelen trafiğiniz üzerinde etkisi olan önemli kararları anında verebilirsiniz.

SEMrush ayrıca rakiplerinizin trafik ayrıntılarını bulmanıza yardımcı olacak yeni bir Trafik Analizi aracı sunar. Günde 10 trafiğe genel bakış raporu almak için ücretsiz bir hesap açabilirsiniz. Bu aracı, sitenizin performansını iyileştirmek için rakibinizin sitesini kaç ziyaretçinin görüntülediğini bulmak için kullanabilirsiniz.

2. SimilarWeb

SimilarWeb web sitesine gidin, arama kutusuna herhangi bir site URL’sini girin ve enter tuşuna basın. Bir önceki ayın detaylı trafik analizini göreceksiniz. Buna sıralama, kaynaklar, toplam ziyaretler, ülkelere göre trafik ve daha fazlası dahildir. Son altı aydaki yaklaşık ziyaretçi sayısını size gösterecek olan trafiğe genel bakış bölümüne gidin.

SimilarWeb, kullanılan cihaz ve anahtar kelimeler gibi farklı faktörlere göre trafik kaynaklarını ayırdığı için yeni blog yazarları için yararlı bir araçtır. SimilarWeb’in ücretli sürümü, mobil uygulama etkileşimi, kampanya etkinliği karşılaştırması, en popüler sayfalar ve diğerleri dahil olmak üzere daha da fazla bilgi sunar. SimilarWeb, tarayıcı uzantıları ve araç çubuklarıyla veri toplar, böylece bilgiler bir kullanıcı örneğinden elde edilebilir. Ancak, doğruluk kategorilerinize bağlı olabilir.

3. Alexa

Ücretsiz Alexa aracı, tahmini ziyaretçi sayısını göstermez. Ancak sitenin popüler olduğu küresel sıralamayı ve ülke sıralamasını gösterir. Bu size başka herhangi bir web sitesiyle karşılaştırarak trafik hakkında genel bir bilgi verecektir. Herhangi bir web sitesinin trafik ayrıntılarını bulmak için “https://www.alexa.com/siteinfo/domain-name” adresini kullanabilirsiniz. Trafik verilerini bulmak istediğiniz site adıyla “alan-adını” değiştirdiğinizden emin olun.

Alexa’nın premium sürümü, birden fazla web sitesinin trafiğini ve genel eğilimlerini karşılaştırmak için de kullanışlıdır. Bir niş içindeki farklı web sitelerini karşılaştırırken büyük indeks olarak bilinir. Ancak Alexa, küçük web siteleri için o kadar iyi değildir ve her ay daha az ziyaretçi alırsanız, herhangi bir yararlı bilgi alamazsınız. 

Bazı durumlarda, daha az ziyarete sahip bir web sitesi, daha yüksek ziyaret alanlardan daha yüksek Alexa sıralamasına sahiptir. Bu, hizmetin güvenilirliğini sorgulamak için yeterlidir. Alexa, bir web sitesinin gelecekteki eğilimlerini tahmin etmek için yararlı olsa da, bazı durumlarda çizelgeleri gerçek anlamda kullanamayabilirsiniz.

4. Google Analytics [Site Sahipleri İçin]

Google Analytics, gezegendeki en popüler web sitesi analiz aracıdır. Hemen hemen her site, trafiği ve diğer verileri izlemek için Analytics etiketini kullanır. Giriş yapmalı ve sitenizi Analytics ile kaydetmelisiniz. Analytics hesabınızın içindeki trafik verilerini almak için sitenize bir izleme kodunun yüklenmesi gerekir.

5. Quantcast [Site Sahipleri İçin]

Quantcast’i kullandığınızda, bilgiler güzel ve takip edilmesi kolay bir şekilde görüntülenir. Ancak hizmeti kullanmak için kaydolmanız ve Quantcast etiketini sitenize yüklemeniz gerekir. Kullanışlı bir medya planlayıcı aracı ve bazı demografik bilgiler içerir. Ancak Quantcast, küçük trafiğe sahip web siteleri için yeterli bilgiye sahip değildir. Veriler daha küçük web siteleri için güvenilir olmasa da, yine de bazı iyi bilgiler sağlar. Demografik verileri, birçok web sitesi sahibi ve SEO uzmanı için referans olarak kullanılabilir. Quantcast ücretsizdir, bu nedenle bu yeni blog yazarları için yeterince iyi bir teşviktir.

Sonuç

Web sitesi ziyaretçi sayısını öğrenme için yukarıdaki siteler sizlere yardımcı olacaktır. Trafik analizi, iş    profesyonelleri, web sitesi sahipleri, yöneticiler, pazarlamacılar ve SEO uzmanları için önemlidir. Neyse ki, trafik tahmincisi ve analiz hizmetinin, özellikle yeni blogcular için bir servete mal olması gerekmiyor. Değerlerini ve yararlılıklarını kanıtlamak için yukarıdaki hizmetlerden herhangi birini deneyebilirsiniz.

 İşletmeniz büyük ölçüde çevrimiçi trafiğe bağlıysa, dahili analiz, karşılaştırma ve rakip istihbaratı konusunda ciddi olmalısınız. Bir hizmette rahat olduğunuzda, çok daha fazla bilgi ve avantaj elde etmek için her zaman ücretli bir sürüme geçebilirsiniz. Web sitenizi rakiplerle ve genel olarak sektörle karşılaştırarak, çevrimiçi performansınızı yakından takip edebilirsiniz.

Yukarıda açıklanan tüm araçların bir sitenin tahmini trafik verilerini sunmaya çalıştığını unutmayın. Yani bu, o sitenin gerçek ziyaretçi sayısı değil. Tüm bunların arasında, Google Analytics en iyisidir ancak site sahipleri için uygundur. Dolayısıyla, bir web sitesinin trafik verilerini gerçekten bilmeniz gerekiyorsa, site sahiplerinden verileri Google Analytics hesaplarından paylaşmalarını isteyin.

Web sitesi ziyaretçi sayısını öğrenme konusunu sizler için derledik umarım bu makalemiz sizlere faydalı olmuştur. Diğer makalemizde görüşmek üzere.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli