Sıradaki içerik:

Trump Facebook Yasağı Neden Geldi !

e
sv

WhatsApp Gizlilik Politikası Nedir?

10 Ocak 2021 01:08
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp Gizlilik Politikası Nedir?

Son WhatsApp gizlilik politikası güncellemeleri birçok kişinin “Gizlilik Nedir?” sorusu akıllarına takıldı.  ABD ve Avrupa Birliği’ndeki gelişmelere bakarsanız, insanlar her geçen gün mahremiyet konusunda daha bilinçli hale geliyor. Bilmemiz gereken şey, WhatsApp ve diğer hizmetler çağında elde edebileceğimiz gizlilik derecesidir.

Şebekeden çıkmayı veya WhatsApp’ı kaldırmayı düşünebilirsiniz, ancak bu pek bir işe yaramayacaktır. Mahremiyetin temellerini ve özel anlarınızı kendinize nasıl saklayabileceğinizi bilmelisiniz. Mutlak mahremiyetin uzak bir rüya olduğu görüşündeyim, ancak bir dereceye kadar mahremiyeti canlı tutmak için elimizden gelen en iyi şekilde yararlanmalıyız.

WhatsApp Nasıl Çalışır?

WhatsApp Gizlilik Politikası Nedir?

WhatsApp Gizlilik Politikası Nedir?

WhatsApp Gizlilik Politikası Nedir?  sorusu aklınıza geldiyse, WhatsApp veya bu konudaki anlık mesajlaşma uygulamalarının çoğu, mesajlarınızı şifrelemek için farklı protokoller kullanır. Uçtan uca şifreleme, en iyi gizlilik biçimlerinden biridir; bu, gönderdiğiniz mesajın, onu göndermek için kullandığınız platformlar tarafından bile engellenemeyeceği veya okunamayacağı anlamına gelir.

WhatsApp, Signal veya başka bir şifreli mesajlaşma servisini kullanıyorsanız mesajlarınızın okunmadığından emin olabilirsiniz. Mesajlarınız normalde güvende olsa da, WhatsApp gibi uygulamalar telefonunuzdan diğer verileri, örneğin uygulamaya konumunuzu veren IP adresinizi toplar. Ancak uygulamanın çalışması için bu verileri paylaşmanız gerekiyor.

WhatsApp gizlilik politikasını ve hatta başkalarının politikalarını okuduktan sonra, uygulamalar tarafından toplanan veriler genellikle birden fazla platform arasında paylaşılır. Dolayısıyla, “WhatsApp’ta paylaş” düğmesini kullanarak YouTube’dan bir video paylaştığınızda, YouTube bu etkinliği bilir. Peki bunun zararı ne? Yok. Diğer uygulamalardaki benzer “WhatsApp ile paylaş” düğmeleri, uygulamaların bir şeyleri nasıl paylaştığınızı bilmesini sağlamak için oradadır.

Toplanan Verilere Ne Olur?

Odaklanmamız gereken şey bu. Tüm uygulamaların çalışması için bazı verilere ihtiyacı olsa da, mümkün olduğunca fazla gizlilik sağlayan uygulamaları seçmelisiniz. WhatsApp söz konusu olduğunda, Facebook’a aittir, bu nedenle toplanan veriler Facebook ile paylaşılır. Buradaki başka bir şey de WhatsApp’ın artık sadece bir haberci olmaması.

Bugün, bir şeyler satın alabilir ve WhatsApp’tan ödeme yapabilirsiniz. Bunu parkta en sevdiğiniz bank olarak düşünün. Bir gün huzur ve etrafta dolaşan insanlar var. Sonra bir sosisli sandviç satıcısı oraya bir durak kurar ve yavaş yavaş, yer fast food lokantaları ve insan kalabalığı ile dolup taşar.

İşte o zaman bir seçim yaparsınız. Ya pazarda kalabilir ya da daha sessiz olan başka bir parka geçebilirsiniz. Yeni WhatsApp gizlilik politikası, verilerinizi toplar ve daha iyi reklam hedeflemesi ve hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için Facebook ile paylaşır. Neredeyse diğer tüm uygulamalarda, bu veriler sınırlı bir kapsamda kullanılabilir, ancak sizi izlemeye zorlar. Ancak Facebook’un her yerde hazır olması, hakkınızdaki her türlü bilginin Facebook, Instagram ve diğer web sitelerinde reklam göstermek için kullanılabileceği anlamına gelir.

Maksimum Mahremiyete Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Herhangi bir mesajlaşma uygulamasını kullanan herkes için bir şey açık olmalıdır – günlük kullanım için askeri düzeyde anonimliğe ihtiyacınız olmamasıdır. WhatsApp, Facebook sahipliği nedeniyle bir çizgiyi aşarken , Signal , Session ve Threema gibi uygulamalar gizliliğinizi sağlam tutar. Signal mutlak şifreleme sağlar. Oturum, telefon numaranızı veya başka herhangi bir veriyi gerektirmez ve Threema IP adresinizi bile kaydetmez.

Dolayısıyla, maksimum gizlilik isteyen biriyseniz, WhatsApp alternatifleri listemizi ve telefonunuz için diğer en iyi gizlilik uygulamalarını okumalısınız . İnternet geniş bir okyanus olduğundan, fark edilmeden seyahat etmek için gizlilik odaklı tarayıcılara, mesajlaşma uygulamalarına, VPN’ye, şifre yöneticilerine ve benzeri diğer araçlara ihtiyacınız olacak.

Gizlilik İstiyorsanız ?

Her şeyi aklımızda tutarak, istediğimiz mahremiyet derecesi ne uygulanabilir ne de iyidir. Aktivistler ve gazeteciler tamamen farklı bir gizlilik düzeyine ihtiyaç duyarken, genel halkın endişeleri farklı olmalıdır. Şifrelenmiş mesajlar, güvenli medya aktarımı ve hiçbir meta veri toplama şu anda sahip olduğumuz şeyler. Kesinlikle yeterli değil, ama endişe verici de değil.

İstediğimiz mahremiyet, kullandığınız özelliklerden vazgeçerseniz elde edilebilecek güçlendirilmiş, kilitli mahremiyettir. İnternet çağında, çevrimiçi kalmak ve yine de kesinlikle anonim kalmak mümkündür, ancak bunun bir bedeli vardır. Mutlak gizliliği seçerseniz, şimdi kullanmayı alışkanlık haline getirdiğiniz en havalı uygulamalardan ve özelliklerden bazılarından vazgeçmeniz gerekir.

Bu, Facebook, Google ve diğerlerinin interneti basit bir soru-cevap biçiminden çok daha fazlasına dönüştürdüğü için gerçekleşti. Artık gerçek insanlardan oluşan bütün bir dünya. Bu yüzden çoğumuz için sağlıklı bir mahremiyet seviyesi seçimde kalır. Bir alternatif bulabiliriz ve internet bunun için iyidir.

Bir başka haber: WhatsApp Gizlilik Politikası Güncellemesi Bilmeniz Gereken Her Şey

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli