Sıradaki içerik:

Qualcomm Nuvia’yı satın aldı!

e
sv

WhatsApp Hacklemenin Yolları ve Bunlardan Kurtulma

73 okunma — 20 Ocak 2021 18:13
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp Hacklemenin Yolları

WhatsApp Hacklemenin Yolları, WhatsApp, bir iletişim kanalı olarak hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak WhatsApp sohbetlerinizin saldırıya uğraması muhtemelen herkesin en kötü kabusudur ve WhatsApp sohbetlerini hacklemek için kullanılabilecek yöntemlerin farkında olarak ve etrafında tedbirler alarak bundan kaçınabilirsiniz. WhatsApp Hacklemenin Yolları konusuna bir bakalım.

Bir başka makale: Gizlilik Odaklı En İyi WhatsApp Alternatifleri [2021]

WhatsApp Sohbetlerini Hacklemek İçin Kullanılan En İyi Yöntemler

1. Güvenlik Açıklarını Kullanarak

 WhatsApp sohbetlerini hacklemek için için kötüye kullanılabilecek yeni güvenlik açıkları ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıl ortalığı kasıp kavuran popüler WhatsApp güvenlik açıklarından bazıları, Pegasus sesli arama saldırısı ve GIF aracılığıyla uzaktan kod yürütmedir.

Pegasus Sesli Arama saldırısı, bilgisayar korsanlarının hedeflerine WhatsApp sesli arama yaparak bir cihaza erişmelerine olanak sağladı. Hedef çağrıyı yanıtlamasa bile, saldırı yine de işe yarayabilir ve hedef, cihazına kötü amaçlı yazılım yüklendiğinin farkında bile olmayabilir.

Diğer güvenlik açığı, kurban tarafından görüntülendiğinde saldırganların WhatsApp sohbet geçmişlerini ele geçirmesine izin veren kötü amaçlı GIF’leri içeriyordu.

Bu güvenlik açıkları yamalanmış olsa da, her zaman yeni bir güvenlik açıkları ortaya çıkma ihtimali vardır ve bu bilinmeyen güvenlik açıkları vahşi ortamda kaldıkça. Dolayısıyla her zaman bir güvenlik riski vardır.

Tavsiye: Geliştirici ekibi bu tür güvenlik açıklarıyla başa çıkmak için yeni yamalar yayınlamaya devam ederken WhatsApp’ınızı her zaman güncel tutun. Ve uzun süredir WhatsApp’ı güncellemediyseniz, hemen yapmanızı tavsiye ederim!

2. WhatsApp Web

WhatsApp Hacklemenin Yolları arasında WhatsApp Web, mesajlaşma uygulamasını masaüstü tarayıcıdan erişilebilir kılan bir özelliktir. Üzerinden metinler, resimler, videolar ve dosyalar gönderip alabilirsiniz. Sohbetleriniz ve medya dosyalarınız mobil ve masaüstü arasında tamamen senkronize halde kalır. Bu, cihazlardan herhangi birinde yaptığınız herhangi bir işlemin diğer cihaza da yansıtıldığı anlamına gelir.

Ancak bu özellik aynı zamanda bir güvenlik riski oluşturmaktadır. Mobil WhatsApp uygulamanızda QR kodunu tarayarak bir PC’de WhatsApp Web’i yetkilendirmeniz gerekirken, masaüstü cihaz yetkilendirildikten sonra PC üzerinden WhatsApp sohbetlerinize erişim vermeye devam eder.

Dolayısıyla, başka birinin WhatsApp Web hesabınıza yetkili erişime sahip bu bilgisayara erişmesine izin verirseniz, o kişi tarayıcıda https://web.whatsapp.com/ adresini açabilir ve tüm sohbetleriniz o kişi tarafından görülebilir hale gelir.

Oradan, kişi sohbetleri dışa aktarmayı veya ekran görüntülerini almayı seçebilir, böylece WhatsApp sohbetinizi etkili bir şekilde hackleyebilir ve gizliliğinizi ihlal edebilir.

WhatsApp web’in kötüye kullanılması nasıl engellenir?

WhatsApp Web’de sohbetlerinizi güvende tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey:

 • WhatsApp Web’inizi başkalarının erişebileceği bir PC’de asla etkinleştirmeyin. Gerekli bir durumda bunu yapmanız gerekiyorsa, hesabınızdan çıkış yapmayı unutmayın. WhatsApp web hesabınızdan çıkış yapmak için, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi dikey üç nokta düğmesine tıklayın ve oturumu kapatın.
 • Alternatif olarak, WhatsApp web’e giriş yapmak üzereyken görünen “Oturumumu Açık Tut” seçeneğine tıklamamayı seçebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, WhatsApp oturumunuz her sona erdiğinde otomatik olarak oturumunuzu kapatacaktır.
 • WhatsApp web’iniz bir cihazda aktif olduğunda, mobil uygulamanız akıllı telefonunuzun bildirim panelinde her zaman aynı şeyi size bildirecektir. Dolayısıyla, aşağıda verilen bu mesajı görürseniz, telefonda WhatsApp uygulamasını> Diğer seçenekler> WhatsApp Web> Tüm cihazlardan çıkış yap> OTURUMU KAPAT’ı açarak tüm cihazlardan hızlıca çıkış yapın.

3. Sohbet Geçmişini E-postaya Aktarma

WhatsApp Hacklemenin Yolları arasında olan bu yöntem öncekine benzer ve WhatsApp sohbetlerini kesmek için cihazınıza fiziksel erişim gerektirir. Bu yöntemin işe yaraması bir dakikadan az sürer ve tek yapması gereken, sizi kandırarak veya cihazınızın kilidinin açık bırakılması gerçeğinden yararlanarak cihazınıza gizlice erişmek.

WhatsApp sohbetlerini dışa aktarmak için, Whatsapp’ı açmanız, Diğer Seçenekler’e (sağ üst köşe) dokunup Sohbeti Dışa Aktar seçeneğini seçmeniz ve tüm sohbetleri daha sonra erişilebilecek bir e-posta kimliğine göndermeniz yeterlidir.

Tavsiye: Herhangi birinin sohbetlerinizi gözetlemesini önlemek için cihazınızı daima PIN veya Parmak İzi ile koruyun. Cihazınızı birisine teslim etmeniz gerekiyorsa, güvenliğini sağlamak için WhatsApp’ta bir uygulama dolabı kullandığınızdan emin olun.

4. Sohbet Yedeklerinize Erişim Sağlayabilirler

WhatsApp’ın yalnızca platformu üzerinden uçtan uca şifreleme sağladığı unutulmamalıdır. Bu, sohbetleriniz WhatsApp’tan çıktığı anda şifrelemeyi kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Yedek Sohbetler seçeneğini açmanız ve sohbetinizin bir kopyasını Google Drive veya iCloud’da kaydetmeniz durumunda, bunların şifrelenmemiş olduğunu ve Gmail veya iCloud hesabınızı hacklemeyi veya bunlara erişmeyi başaran başkaları tarafından kolayca erişilebileceğini unutmayın .

Tavsiye: Kişisel olarak, sadece içerdiği güvenlik riskleri nedeniyle sohbet yedeklerini bulutta kaydetmeyi önermiyorum. Kaydetmeniz gereken önemli konuşmalarınız olduğu için bunu yapmanız gerekse bile, güçlü parolalar kullanarak ve bunları kimseyle paylaşmayarak bulut hesabınızı güvende tutma konusunda daha dikkatli olmanızı öneririm.

5. Medya Dosyası Jacking

WhatsApp, mesajlarınızı aktarım sırasında şifrelenmiş olarak saklar, ancak bir medya dosyası telefonunuza ulaştığında, aynısı garanti edilemez. Media File Jacking , saldırganın WhatsApp’ın fotoğraflar veya videolar gibi medya dosyalarını alma ve bu dosyaları bir cihazın harici depolama alanına yazma şeklinden yararlandığı bir güvenlik açığıdır.

Medya Dosyası Jacking, zararsız görünen bir uygulamanın içine gizlenmiş kötü amaçlı bir kötü amaçlı yazılım parçası yüklenerek yapılabilir. Bu kötü amaçlı yazılım, WhatsApp’a gelen dosyaları izleyebilir. Böylece, yeni bir dosya geldiğinde, kötü amaçlı yazılım gerçek dosyayı sahte bir dosyayla değiştirebilir ve insanları dolandırmak veya yalnızca sohbetlerini izlemek için kullanılabilir.

WhatsApp’ta Medya Dosyası Jacking Nasıl Önlenir?

WhatsApp Medya Dosyası Jacking önlemek için, gidin Ayarlar > Sohbet Ayarları > Kaydet Galeri için seçeneği ve çevirin Kapalı . Bu, WhatsApp sohbetlerinizin saldırıya uğramasını önleyecektir.

6. Adres Sahteciliği Yöntemi

Adres Sahteciliği Yöntemi kullanılarak, WhatsApp sohbetleri cihaza fiziksel erişim olmadan hacklenebilir ve bu da onu tehlikeli ve önlemeyi zorlaştıran şeydir. Ayrıntılı bir görev olsa da, tamamen imkansız değildir.

Bu yöntemde saldırganın hedef akıllı telefonun MAC adresini bulması gerekir . Bundan sonra, cihazlarındaki Wi-Fi MAC Adresini hedef cihazın adresi ile değiştirmek için akıllı telefonlarında Meşgul Kutusu ve Terminal Emülatörünü kullanabilir.

Ardından WhatsApp’ı kurarlar ve hedef cihazın telefon numarasını girerler. Daha sonra, giriş yapmak için hedef cihazdaki doğrulama kodunu alırlar. Doğrulama kodu geldiğinde, bunu hedefin WhatsApp hesabına giriş yapmak için kullanır ve kurban tarafından tespit edilmesini önlemek için doğrulama kodunu siler.

Ancak, bir kırmızı bayrak, kurbanın cihazındaki WhatsApp’ın, bilgisayar korsanı oturum açtığında çıkış yapacağı olabilir. Ancak maalesef, hasar o zamana kadar yapılmış olabilir.

7. Üçüncü Taraf Casus Yazılım Kullanma

WhatsApp Hacklemenin Yolları

WhatsApp ve diğer mesajlaşma uygulamalarındaki sohbetleri izlemek için özel olarak yapılmış EvaSpy veya Spyzie gibi bir dizi hücre izleme uygulaması bulunmaktadır. Bu yöntemin işe yaraması için, birisinin bu uygulamaya fiziksel olarak erişerek telefonunuza yüklemesi ve sohbetlerinizi denetlemek için erişim izni vermesi gerekir.

Bu casus uygulamalardan bazıları, canlı ortamları dinleme, ekran kaydı, tuş kaydı, kamera kontrolü, ekran görüntüleri ve sohbet kaydı gibi ekstra özellikler sunar.

Hatta bunu daha yüksek bir seviyeye taşıyabilir ve WhatsApp sohbetlerini uzaktan hackleyen Casus Yazılımları tercih edebilirsiniz. Bilinen isimlerden bazıları POCWAPP ve WSP 3.0 – WhatsApp Scan Pro’dur. Şimdi, bu uygulamalar ücretli ve DarkNet’te mevcut, bu yüzden sık kullanılan bir şey değil, ancak bu, gizliliğinizi ihlal edebilecek bu tür araçların mevcut olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Tavsiye: Casus yazılım uygulamalarının kurbanı olmamak için, doğrulanmamış kaynaklardan uygulamalar yüklemeyin ve telefonunuzda yüklü olan türden uygulamalara göz atın. Kendiniz yüklemediğiniz herhangi bir uygulama görürseniz veya üzerinde herhangi bir şüpheli davranış gözlemlerseniz, bunları hemen kaldırmanızı öneririm.

WhatsApp Sohbetlerinin Saldırıya Uğramasını Önleyin

Yani bunlar, WhatsApp sohbetlerinizin hacklenebileceği yollardan bazılarıydı. Umarım bu, bu yöntemlerden herhangi birinin kurbanı olmamanıza da yardımcı olur. İşte WhatsApp sohbetlerinizi nasıl güvende tutacağınızı açıklayan başka bir makale . Güvenliğinizi artırmak için burada belirtilen adımları izleyin.

Bu arada, ekleyeceğiniz başka bir şey veya başka bir sorunuz varsa, yorum ve posta yoluyla bize ulaşmaktan çekinmeyin.

WhatsApp Hacklemenin Yolları ve Sohbetlerinizi nasıl koruyabilirsiniz bunları size anlattık. Eğer WhatsApp’ınızın Hacklenmemesini istiyorsanız bu yollara başvuranlardan öncelikle önlem alınması için bu paylaşımı yaptık. Umarım faydalı olmuştur.

Bir başka makale: WhatsApp Sohbetlerini Nasıl Koruyabilirsiniz ?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli