Sıradaki içerik:

2020 ‘de veri ihlallerinde açığa çıkan 22 milyardan fazla kayıt

e
sv

WhatsApp Sohbetlerini Nasıl Koruyabilirsiniz ?

91 okunma — 19 Ocak 2021 18:30
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp Sohbetlerini Nasıl Koruyabilirsiniz ?

WhatsApp Sohbetlerini Nasıl Koruyabilirsiniz ? , WhatsApp, Android ve iOS platformlarında aylık 450 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile Türkiye’deki  en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir.

Ancak, yeni güncellenmiş gizlilik politikasının bir parçası olarak kullanıcı verilerini ana şirketi olan Facebook ile paylaşacağını duyurmasının ardından uygulama, en büyük pazarında kullanıcıları büyük ölçüde kaybediyor . Kullanıcı tepkisinden sonra politika değişikliklerini ertelemiş olsa da, WhatsApp için işler iyi görünmüyordu. WhatsApp Sohbetlerini Nasıl Koruyabilirsiniz ?  bir bakalım.

Arka plan

Uygulama yine başka bir tartışmanın içine çekildi. Kısa süre önce, Hindistan’daki bir TV haber sunucusu Arnab Goswami’nin WhatsApp sohbeti internette sızdırıldı. Benzer bir olay, Ekim 2020’de bir Hint TV haber sunucusu, ünlü bir kişiliğin sızdırılmış WhatsApp sohbetini ele geçirdiğinde yaşandı.

Bu arka arkaya WhatsApp sohbet sızıntıları, kullanıcıların endişelenmesine ve kendilerine şunu sormasına neden oldu – WhatsApp sohbetleri güvenli mi? Değilse, WhatsApp sohbeti nasıl güvenli hale getirilir? İşte WhatsApp sohbeti hack kanıtı tutmanın yolu.

WhatsApp Sohbetlerinizi Hack Proof olarak nasıl koruyabilirsiniz?

1. WhatsApp Sohbet Yedeklemelerini Saklamayın

WhatsApp sohbetlerinizi yedeklemekten kaçının veya varsa sohbet yedeklerini silin.

Tüm WhatsApp mesajları uçtan uca şifrelenmiştir. Başkalarını unutun; WhatsApp’ın bile sohbetlerinize erişme yolu yoktur. Ancak, Google Drive veya Apple iCloud’da depolanan WhatsApp sohbet yedeklemelerinin uçtan uca şifrelenmediğini unutmayın.

Apple ve Google, sohbet yedeklerini teslim etmesi için Hintli yetkililer tarafından mahkeme celbine alınabilir. Kısa bir süre sonra bu sohbetler, Arnab Goswami’nin WhatsApp sohbet sızıntıları gibi internette sızdırılabilir.

2. İki Adımlı Doğrulama Kodunu Etkinleştirin

WhatsApp Chat yedeklemeleri de kötüye kullanıma açıktır. Telefon hırsızlığı durumunda, çalınan telefondan SIM’i çıkarıp ikincil bir telefona koyarak WhatsApp sohbetlerini geri yükleyebilirsiniz.

İki aşamalı doğrulamayı etkinleştirerek failin telefonundaki WhatsApp sohbetlerini geri yüklemesini durdurabilirsiniz  . Etkinleştirildiğinde, telefon numarasını tekrar kaydetmek için altı basamaklı bir PIN girilmelidir. Altı basamaklı doğrulama PIN’inin hiç kimseyle paylaşılmadığından emin olun; arkadaşlarınız veya aileniz olsun.

Bilgisayar korsanları, doğrulama PIN’ini almak için genellikle kimlik avı düzenlerini dener, ancak PIN’i köpeğiniz dışında kimseyle paylaşmazsanız WhatsApp sohbetinizin hack kanıtı olarak saklayabilirsiniz.

3. Kaybolan Mesajları Etkinleştirin

Ya alıcı sizi dışlarsa ve özel mesajlarınızı bilginiz olmadan bir kişiye gösterirse?

Bu nedenle, WhatsApp sohbetlerinizi hack kanıtı tutmanın bir başka yolu da kaybolan mesajları etkinleştirmektir . Etkinleştirildiğinde, bir kişiye gönderilen mesajlar yedi gün içinde otomatik olarak kaybolur.

Ayrıca, mesajlarınızı sık sık silmeyi alışkanlık haline getirin. Göndermek üzere olduğunuz mesajın son derece hassas olduğunun farkındaysanız, “Herkes için sil” i seçtiğinizden emin olun .

Eğer herkes için Sil az silme WhatsApp sohbetler de sık sık ucundan, kullanılamaz kolayca erişilemez böylece.

4. WhatsApp Uygulamasını Kilitleyin

WhatsApp uygulamasını kilitlemek için akıllı telefonunuzun parmak izi kilidini veya FaceID’yi kullanabilirsiniz .

Ancak, WhatsApp uygulamasını kilitlemenin tamamen güvenli olmadığını unutmayın. Bir bilgisayar korsanı, akıllı telefon ekran kilidini atlamayı deneyebilir ve hatta başarabilir.

Öte yandan, akıllı telefonun kilidini açmaya veya ekran kilidi şifrenizi vermeye zorlanabilirsiniz. Yine de normal şartlar altında WhatsApp uygulama kilidi, WhatsApp sohbetlerini hacklenmeye karşı korumanın harika bir yoludur.

Signal’i kullanın

Sohbetinizi güvence altına almanın en iyi yolu, mesajlaşma için WhatsApp yerine Signal özel uygulamasını kullanmaktır.

Signal uygulaması gerçekten güvenlidir; Signal vs Telegram ve WhatsApp gizlilik uygulamalarını karşılaştırırken bunu doğruladık .

WhatsApp, sohbetleri için uçtan uca şifreleme kullanabilir, ancak  yine  de kullanıcılardan konum bilgileriniz, ISS bilgileriniz, cihaz kimliğiniz vb. Dahil olmak üzere sizi izlemek için kullanılabilecek meta veriler toplar . Öte yandan, Signal’in kullanıcılardan topladığı tek gerçek bilgi telefon numaralarıdır.

Signal kullanmanın dezavantajı, mesajlaşma uygulamasının WhatsApp kadar popüler olmamasıdır. Arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın çoğu Signal uygulamasına katılmamış olabilir.

Her neyse, WhatsApp’ı kullanmaya kararlıysanız, yukarıdaki ipuçlarının WhatsApp sohbetlerinizi hacklenmeye karşı korumanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bir başka makale: Gizlilik Odaklı En İyi WhatsApp Alternatifleri [2021]

WhatsApp Sohbetlerini Nasıl Koruyabilirsiniz ? konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli