Sıradaki içerik:

MIT, COVID-19 Teşhisi İçin Öksürük Testi Geliştirdi

e
sv

Whois Nedir ?

231 okunma — 06 Kasım 2020 12:47
avatar

Arda Acar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Whois Nedir ?

Sizler için yazdığımı bu makalemizde Whois Nedir? konusunu araştıracağız.

Whois Nedir?

Günümüzde insanlar web sitesi açarak kendi işletmelerini tanıtmak ister veya internetten para kazanmak için bu işe girer. Bazıları bu işi hobi için yapsa da birçok kullanıcı bu işten gelir elde etmek için bu girişimcilik adımları atmaktadır.

Bir web sitesi açmak için öncelikle resmî bir alan adı almak gerekir. Sonrasında bu alan adını bir hosting firmasına bağlamak gerekir. İşte bu adımları gerçekleştirdikten sonra ortaya çıkan veriler Whois olarak adlandırılır.

Yani whois, bir alan adının veya ip adresinin bilgilerini gösteren sisteme denir. Ek olarak bu sistem site sahibini ve site sahibi hakkında bilgileri de not eder.

Whois Kullanma Amacı Nelerdir ?

Bu sistemin kullanılma amacının birkaç sebebi bulunur. Bunlardan ilki web sitesi açan kullanıcıların o site hakkında bilgi alması ve o sitenin uygunluğunun kontrol edilmesidir. Bu işlem aktif olan bir web sitesinin tam olarak ne zaman kapatılacağının öğrenilmesine ve kapatıldığı anda alınmasına olanak tanıyabilir. Bu da kullanıcının istediği web sitesine kavuşmasını sağlar.

Whois sonucu incelemenin bir diğer nedeni de meraktır. Bazı kullanıcılar meraktan kendi web sitelerine veya başkalarının web sitelerine bakabilirler. Bu sistemin yeni web sitesi açan kullanıcılar için en önemli avantajı bir web sitesinin süresinin ne zaman dolacağını öğrenmektir. Eğer ki bu web sitesini almak isteyen bir kullanıcı var ise daha detaylı bilgi sahibi olabilir.

Birçok whois sitesi web siteleri hakkında bilgi vermektedir. Bunlardan en bilineni adı üstünde whois olmakta. Whois sitelerinden yapılan incelemelerde bilgilerinizin görünmesini istemiyorsanız bunun için yapmanız gereken whois gizleme özelliği almaktır.

Bazı alan adı firmaları bu hizmeti ücretsiz sağlarken bazıları paralı bir şekilde karşılamaktadır. Whois gizleme özelliği ile birlikte site sahibinin adı soyadı adresi telefonu gibi çeşitli bilgileri gizli tutulur. Bu da whois sonucunda bilgilerinin görünmesini istemeyen site sahipleri için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca Arda Acar adlı web sitemi ziyaret etmeyi unutmayın.

Dünyanın ilk Whois bilgileri 1970’lerin başında ARPANET projesi ile birlikte oluşturulmaya başlandı. O zamanlar ARPANET ağına bağlı tüm dizinlerin kaynağının açıklanması ve bilgilerinin verilmesi için başlayan bu sistem günümüze kadar gelişti.

Bazı Whois Sorgulama Siteleri ?

Gibi benzer sitelerden veya herhangi bir hosting firmasından alan adını sorgulayabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli