e
sv

Wifi Bağlı İnternet Yok Ne Yapmalıyım?

avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Wifi Bağlı İnternet Yok Ne Yapmalıyım ?

Günümüz internet kullanım alışkanlıklarında, evde en fazla sinir bozan şeylerin başında wifi bağlantı sorunu geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bazı durumlarda problemin sebebi direk görmek mümkünken, bazı durumlarda de her şeyin normal görünmesine rağmen internet bağlantısı olmaz.

Wi-Fi‘ın problemsiz çalışmasına rağmen, internetin olmadığı durumlarda, wifi bağlantı sorunu çözümleri sırasında kolay olarak nelerin yapılması gerektiğini bu yazımda sıraladım.

Modeminizde kablosuz ağ ile alakalı herhangi bir wifi bağlantı sorunu olmamasına rağmen internete bağlanamıyorsanız; ilk olarak kullandığınız cihazı ve modemi baştan başlatmanız makul bir seçenek olacaktır. Yönlendirici ya da modemi tekrar başlatmak; cihazın hafıza içeriğini temizler ve fondaki wifi bağlantı sorunu için bu sorunun giderilmesine yardım eder.

Yönlendiricinin IP Adresi Aldığından Emin Olun

Mobil cihazınızdan kablosuz ağ alanındaki modeme bağlanmanızı rağmen internet erişimi yoksa bu wifi bağlantı sorunu durum yönlendiricisinin internet bağlantısı olmaması ile alakalı olabilir. Yönlendiricinin internet bağlantısının olmaması, büyük ihtimalle bir IP adresine de sahip olmadığı anlamına gelir. Yönlendiricinin IP adresi yoksa, internet üzerinden veri alıp gönderemez.

Yönlendiricinin bir IP adresi alıp almadığını ve wifi bağlantı sorunu olup olmadığını kontrol etmek için; bilgisayar veya mobil cihazınızın internet tarayıcısından, genellikle tüm yönlendiricilerin standart olarak kullandığı http://192.168.1.1 ya da https://192.168.2.1 adreslerine bağlanmak yeterli olacaktır. Bu adres, yönlendiricinin yönetiminin yapıldığı adrestir. Bu adres ile evdeki modeminizin yönetim kullanıcı arayüzüne bağlanmış olursunuz. Girişte bir kullanıcı adı ve parola soracağı için, modemin ilk kurulumunda oluşturulan kullanıcı adı ve parola bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

Eğer bu bilgilere sahip değilseniz, wifi bağlantı sorunu çözümü için modemi fabrika ayarlarında çekerek de yönetim kullanıcı arayüzüne bağlanabilirsiniz.

Wifi bağlantı sorunu nedeniyle modemi fabrika ayarlarına çekerken, daha önce yapılan tüm modem ayarlarının silineceğini ve kaynaklısı ile internet servis sağlayıcınıza modemin bağlantı yaparken kullandığı kullanıcı adı ve parola bilgisinin de kaybedileceğini bilmenizde fayda var.

 

Yönlendiriciye bağlanıldığında Durum veya Ağ Durumu başlığı altında modemin sahip olduğu IP bilgisini görebilirsiniz. Eğer modem herhangi bir IP almamış ise yenile yapılarak modemin tekrar IP alması sağlanabilir. Yönlendirici kullanıcı arayüzünde yenileme prosedürü yapılmış olduğu halde cihaz halen IP alamıyorsa ve wifi bağlantı sorunu devam ediyorsa, İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) ile iletişime geçmekte fayda var.

Doğru Ağa Bağlı Olduğunuzdan Emin Olun

Wifi bağlantı sorunu yaşadığınızda bilgisayarın veya mobil cihazın farklı bir kablosuz ağa bağlanmaya çalışmadığından emin olun. Bazen farkında olmadan, yan komşunun ya da daha önce kullanılan bir kablosuz ağın çok zayıf bağlantısı, kendi Wi-Fi ağınıza bağlanılmasını engelleyebilir. Düşük sinyal gücü, internet bağlantınızı olumsuz yönde etkileyebilir ve wifi bağlantı sorunu oluşturabilir. Kullanılmayan ama daha önce kullandığınız düşük sinyalli ağlara bilgisayardan ya da mobil cihazdan bağlanamayacak biçimde prosedür yapmak gerekir. Böyle bu sebep nedeniyle wifi bağlantı sorunu olmasını engellersiniz. Çoğunluk ile ilgili ağları ” unut ” demek, farkında olmadan istenilmeyen ağlara bağlanılmasını engelleyecektir.

 

Farklı Bir DNS Sunucusu Denemek

Bilgisayarın veya mobil cihazın kullandığı alan adı çözücü (DNS) servisi hizmet vermiyorsa, internet bağlantısı da sağlanamayacaktır. DNS servisi çoğunlukla kullanılan yönlendirici veya modemin üzerinde bulunan bir IP adresidir. Gerekirse bilgisayarın veya mobil cihazın DNS adresi kısmındaki IP adresini değiştirerek wifi bağlantı sorunu çözümü için deneme yapılabilir.

 

Kablosuz Ağ Şifresini Yeniden Girmek

Kablosuz ağ alanında önceden kullandığınız şifre, size haber vermeden değiştirilmiş olabilir. İnternet erişimi yapan cihazların kablosuz ağ şifrelerini yenilemek wifi bağlantı sorunu için çözüme yardımcı olabilir.

 

Cihazınızın MAC Adresi Filtrelemesine Takılmadığından Emin Olun

Bir cihazın sahip olduğu Mac adresi: ağa bağlı cihazın kendi üzerinde bulunan, üreticiler tarafından atanan benzersiz bir adresidir. Bazı durumlarda, kablosuz ağlarda bulunan yalnızca belli MAC adresine sahip cihazların internet çıkışına izin verilmiş olabilir. Kablosuz ağda MAC adresine göre sınırlamanın yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi, wifi bağlantı sorunu çözümü için yardımcı olacaktır.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli