e
sv

Wifi Hız Testi Nasıl Yapılır?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Wifi Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantınızı test etmek yalnızca bir kaç dakika sürer ve internet hız testi ağ problemlerinizi nasıl çözeceğiniz konusu ile ilgili yardım eder. İnternet hızınızı test etmek kolay bir prosedürdür ve ekstra bir programa ihtiyacınız yoktur. Tek ihtiyacınız internet tarayıcısı olan bir bilgisayardır.

Ancak internet bağlantı hızınız ile ilgili emin olmak için internet hız testi yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken bazı ön hazırlıklar vardır.

 

En iyi İnternet Hızı İçin Hazırlık Yapın

Hangi programların ağınızda veri gönderip aldığını görmek için Windows Görev Yöneticisi’ndeki Ağ sütununu takip edin ve fonda internet hız testi için, bu durumu olumsuz etkilemeyecek derecede bir download/upload prosedürü olmadına emin olun.

İnternet hız testi için en iyi sonucu almak istiyorsanız, kablolu bağlantı kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ev ağınızda diğer kablolusuz cihazlar varsa, test bilgisayarınızı direkt olarak modeme bağlayın, böylelikle diğer cihazların oluşturduğu parazit ve aynısı koşullardan internet bağlantınızı izole etmiş olursunuz.

 

Wifi kullanıyorsanız, modeminizin yakınında cep telefonu ya da diğer kablosuz ağ iletişimini kullanan cihazların belirli bir uzaklıkta olmasından emin olun. Eğer cihazınızda en iyi internet bağlantısı performansını hedefliyorsanız, diğer kablosuz cihazların modeminiz ile olan bağlantısını sonlandırın. Bu sırada, bilgisayarınızın fonda bir şey indirmediğinden emin olmak için iki kez kontrol edin.

İnternet hız testi sırasında programların program güncellemelerini indirmesini engellemek için sisteminizdeki bütün programları kapatın. İnternet kullanımınız sıfıra düşmeyebilir ama sıfıra yakın bir değer elde edebilirsiniz. Böylece sağlıklı bir biçimde altyapı sağlayıcınızın size sağladığı bağlantı kalitesini en doğru biçimde test edersiniz. Eğer işletim sisteminiz bir güncelleme paketi indiriyor ise bu prosedür sonlandıktan sonra internet hız testi devam ettirilmelidir.

Bağlantınız ile ilgili herhangi bir problem yaşıyorsanız, modeminizi ya da switch, router gibi yönlendiricilerinizi sıfırlamak iyi bir fikirdir. Cihazınızı kapatın ve birkaç dakika boyunca bekleyin, sonrasında yeniden takın ve çalıştırın.

 

İnternet Hızınızı Test Edin

Bütün hazırlıkların tamamlanmasının ardından internet hız testi başlatmak için ihtiyacınız olan şeyler internet bağlantısı ve javascript özelliği bulunan aktif internet tarayıcı yüklü bir bilgisayardır.

Mobil Cihazlar İçin İnternet Hızı Test Uygulaması

İnternet hız testi uygulaması, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından tasarlanmıştır. Hem Android hemde IOS platformlar için uygulamayı  internet hız testi mobil uygulamalarından birini mobil cihazınıza yapabilirsiniz.

Özet olarak, gün geçtikçe internet servis sağlayıcılarının sunmuş olduğu internet hızı tecrübesi artsa da aynı bağlantı altyapısını kullanan kullanıcı sayısı da artmaktadır. Buna paralel olarak artan download ve upload hızları, dosya yükleme ve dosya indirme sürelerini kısaltırken, prosedür sayısınında artmasına neden olmaktadır. Buda bazı zamanlar paylaşımlı kullanılan hatlarda bağlantı problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle internet hızını öğrenmek için internet hız testi yapılmaktadır.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli