Sıradaki içerik:

Galaxy S21, iPhone 12 ve Xiaomi Mi 11 Özellikleri: Aralarındaki Fark Nedir?

e
sv

Wikipedia Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

15 Ocak 2021 16:43
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Wikipedia gerçekleri

Wikipedia gerçekleri, ücretsiz çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia, 20 yıl önce piyasaya sürüldü. Şu anda Wikipedia, siteyi ayda 1,7 milyardan fazla kişinin ziyaret ettiği dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. 313 farklı dilde 55 milyondan fazla makaleye sahiptir.

Ancak zaman zaman bu site tüm konuları, bölgeleri veya sorunları eşit derinlikte ele almadığı için eleştiriler almaktadır. Wikipedia da Batılı ve önyargılı olmakla suçlanıyor. Kendine ait bir Wikipedia alternatif makalesi olmasına şaşmamalı. Bunu biliyor muydunuz? Değilse, Wikipedia hakkında daha nadir gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin. Wikipedia gerçekleri konusuna bir bakalım.

Wikipedia Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

1. Wikipedia’nın bir doğum günü komitesi var

Wikipedia ile ilgili ilk gerçek, Wikipedia’da doğum günlerini bu sitede listeleyen Wikipedi’lılara doğum günleri dilemek için bir doğum günü komitesinin var olmasıdır. Korkunç Comic Sans’ta da dahil olmak üzere, bir Wikipedian’ın doğum gününü kutlamak için kullanılabilecek pek çok afiş var.

2. Wikipedia istatistikleri

Wikipedia’ya göre web sitesinde 313 farklı dilde 55 milyondan fazla makale bulunuyor. Bunların yaklaşık 6,2 milyon makalesi İngilizce’dir. İngilizce, Cebuano, İsveççe, Almanca, Fransızca ve Hollandaca en çok makaleye sahip.

280.000’den fazla editör var ve düzenleme sayısını hesaba katarsak, o zamana kadar Wikipedia’da sayıları her geçen gün artan iki milyardan fazla düzenleme yapıldı.

3. 274301 Wikipedia

Biliyor musun? Asteroit kuşağının iç bölgesinde yörüngede dönen “274301 Wikipedia” adlı Wikipedia’dan sonra adlandırılan bir Vestiyen asteroidi var.

Gökbilimciler tarafından Ağustos 2008’de keşfedildi ve 1 kilometre (0,6 mil) çapa sahip.

4. Wikipedia’nın “Kızgın Mastodon Yok” başlıklı bir politikası var

Wikipedia uzun zamandır çılgın ve çılgın isimler altında teklif ve isim politikaları ile biliniyor. “Örümcek Adam gibi giyinmiş Reichstag’a tırmanmak yok”, “Jimbo’nun duası” ve “Lanet yok”, kullanıcıların Wikipedia topluluğunu kötü niyetli büyü, mühür, büyü veya büyü ile hedeflememesini talep ediyor. Son zamanların en ünlüsü, öfkenin etkisi altında paylaşımlarla ilgilenen ve diğer insanların ezilmesinden nasıl kaçınılacağına dair öneriler sunan “No Angry Mastodon” olmuştur.

5. Google, Wikipedia’yı vurdu

Wikipedia’da milyonlarca makale ve okuyucu kitlesi bulunsa da, Wiki’nin toplam trafiğinin yaklaşık yarısı Google’ın arama motorundan geliyor.

6. Takip Etmeyen bağlantılar

Bir zamanlar insanlar, web sitelerinin linkini bir Wikipedia makalesine ekleyerek web sitelerine trafik çekmek için Wikipedia’yı kullandılar. Bu nedenle Wikipedia, Google arama motoru politikasındaki değişiklikten sonra tüm bağlantıları ‘Takip yok’ bağlantılarını yaptı.

7. ABD Muhafazakârları, Wikipedia Liberal Views’a karşı koymak için Conservapedia’yı başlattı

Muhafazakarlar, Wikipedia’yı tek bir doğal güçten yaratılış algısını reddeden bir kaynak olarak görüyorlar. Öyleyse, iklim değişikliğiyle ilgili bilimsel fikir birliğini destekliyorsanız veya Evrenin doğaüstü bir varlık tarafından yaratıldığıyla çelişmek istiyorsanız, ABD’li muhafazakarların sizden hoşlanmadığını görebilirsiniz. Bu yüzden tercihlerin ve düşüncelerin düzeyini ayarlamak için Conservapedia adında bir şey başlattılar.

Conservapedia’nın daha dikkate değer sayfalarından bazıları ateizm ve obezite arasındaki bağlantıya ilişkin girişi içeriyor ve Christopher Hitchins ve Kim Jong-il gibi bir dizi önde gelen aşırı kilolu ateisti listeliyor, “çöküş, narsisizm, yaygınlaşan” Hollywood değerleri ” uyuşturucu kullanımı, evlilik dışı seks, cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasına yol açar, kürtaj, kanunsuzluk, eşcinsel gündeminin ve ölümün teşvik edilmesi “- ve en iyisi okuyucuları Jimmy Wales’e e-posta göndermeye teşvik eden” Wikipedia’daki önyargı örnekleri “listesi ve ona çözmesini söyle.

8. Son Wikipedia Yazısı Ne Olacak

Wikipedia’daki son girişin ne olacağı konusunda devam eden bir tartışma var. Fikir şu ki –

1) Ya Wikipedia kapatılacak ya da kapanacak.
2) İnsan bilgisinin tamamı tamamlanmış olacaktır (her zaman yeni keşifler yapıldığından, yeni ünlüler ortaya çıktığından, vb.).
3) Toplum ve İnternet ve onunla birlikte Wikipedia da çökecek (bu durumda daha büyük sorunlarımız olacak).
4) Düzenleme süreci otomatik hale gelecek ve Wikipedia öz farkındalığa sahip hale geldikçe robot üst düzey yöneticiler insan editörleri kaldıracak / yok edecek… bu durumda daha da büyük sorunlarımız olacak.

9. Wikipedia Düzenlemeleri Belirli Kaynaklardan Engelliyor

Wikipedia, zaman zaman .gov IP adreslerinden gelen düzenlemeleri engelledi. Bunlar büyük ölçüde kendi girişlerini değiştirmeye çalışan siyasi çıkarlardır ve politikacılar Wikipedia’da kendi siyasi ve kişisel kayıtlarını aklamaya çalışırken yakalandılar. Wikipedia’nın tamamen engellediği bir başka benzer yüksek profilli kaynak, yine çoğunlukla kendi tarihini yeniden yazmaya teşebbüs eden Scientology Kilisesi’ne ait bilinen IP adreslerinden gelen düzenlemelerdir.

10. Wikipedia’nın resmi tema şarkısı “Hotel Wikipedia”

Eagles’ın 1976 yılındaki hit Hotel California’nın bir versiyonu, Wikipedia için resmi tema şarkısı olarak seçildi. Site, 2004 baharında single olarak yayınlandığını iddia ediyor, ancak uygun şekilde bu referans için hiçbir alıntı yok. Yine de düzenlemenin farkında olun. WOR sayfasında liste şöyle diyor: “Eğer onu düzenlerseniz, resmi bir değişiklik öneriyorsunuz! İşin içinde çok bürokrasi olacak! ”

 

Bir başka makale: Web Sitenizi Hackerlerden Korumak için 6 Güvenlik İpucu

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli