Sıradaki içerik:

Windows 10 Nasıl Sıfırlanır ?

e
sv

Windows 10 Bozuk Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır?

26 Kasım 2020 14:23
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows 10 Bozuk Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır?

Windows 10 Bozuk Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır? konusunu sizler için araştırdık. Windows 10 kullanıcılarının bozuk sistem dosyalarının sonuçlarıyla yüzleşmesi oldukça yaygındır. Bu sistem dosyalarının bozulmasının birkaç nedeni vardır ve çoğu zaman bozuk dosyaları manuel olarak onarmak neredeyse imkansızdır.

Endişelenmeyin çünkü bu soruna bir değil, birkaç çözümle buradayız.

Windows 10 Bozuk Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır?

1. DISM

DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi), bozuk sistem dosyalarını anında düzeltebilen bir araçtır. Bu aracı, verilen adımları izleyerek komut istemi aracılığıyla kullanabilirsiniz:

 1. İlk olarak , Başlat Menüsünde ‘cmd’ veya ‘komut istemi’ anahtar sözcüğüyle arayarak Komut İstemi’ni Yönetici olarak çalıştırın .
 2. Tip DISM / Çevrimiçi / Temizleme-Image / RestoreHealth  komutuna tıklayın.Not:  Bir hata gösteriyorsa, komut istemini yönetici olarak başlattığınızdan emin olun. Ve hala komutu çalıştıramıyorsanız, doğru kopyalayıp kopyalayıp kopyalamadığınızı kontrol edin.
 3. Şimdi, onarım işleminin% 100 olmasını beklemelisiniz. Tamamlanması 10-15 dakika sürebilir, bu yüzden sabırlı olun.

Büyük olasılıkla, DISM komutunu çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorununuz çözülecektir. Bununla birlikte, sorun hala oradaysa, bir sonraki adıma geçin.

2. SFC Aracını Kullanma

SFC (Sistem Dosyası Denetleyicisi) ayrıca bilgisayarınızı herhangi bir bozuk dosya için tarayan ve kendi kendine düzelten bir Windows aracıdır. Bu araca şu adımları izleyerek erişebilirsiniz:

Önemli:  Windows 10’da, SFC aracına geçmeden önce DISM aracını çalıştırmanız önemlidir.

 1. SFC aracını kullanmak için, PC’nizde Yönetici olarak komut istemini başlatın.
 2. Şimdi, CMD penceresine sfc / scannow command yazın ve ENTER’a basın .
 3. Sistem taraması şimdi başlayacak ve tamamlanması birkaç dakika sürecektir. 

arama tamamlandığında, aşağıdaki mesajlardan birini alacaksınız.

Windows Kaynak Koruması herhangi bir bütünlük ihlali bulmadı.

Bu mesaj, SFC aracının sisteminizde herhangi bir bozuk dosya bulamadığı anlamına gelir. Yani, Windows 10 işletim sisteminiz mükemmel durumda.

Windows Kaynak Koruması istenen işlemi gerçekleştiremedi. 

Önünüzde görünen mesaj buysa, Windows 10’u Güvenli Modda başlatarak SFC taramasını çalıştırmanız gerekebilir  .

Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve bunları başarıyla onardı. Ayrıntılar, CBS.Log % WinDir% Logs CBS  CBS.log dosyasında bulunur .

Bu mesaj , Windows PC’nizin karşılaştığı sorunun çözüldüğünü belirtir . Bu yüzden, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve umarım gayet iyi çalışacaktır.

Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ancak bazılarını düzeltemedi. Ayrıntılar, CBS.Log % WinDir% Logs CBS  CBS.log dosyasında bulunur .

Bu durumda, bozuk dosyaları manuel olarak yenileriyle değiştirmekten başka seçeneğiniz yoktur.

3. Windows Başlangıç ​​Onarımı

Bilgisayarınızın açılmasının normalden daha uzun sürdüğünü düşünüyorsanız, Windows 10’da Başlangıç ​​Onarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz . Ancak, bu seçeneğe ulaşmak sizin adınıza biraz çalışmayı gerektirir. Endişelenmeyin, şu adımları izleyin ve dakikalar içinde halledeceksiniz:

 1. Klavyenizdeki SHIFT tuşunu basılı tutun ve güç seçeneklerinde Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.
 2. Şimdi, önyükleme ekranında Sorun Giderme seçeneğini seçin .
 3. Ardından, Gelişmiş seçeneklere tıklayın .
 4. Son olarak, onarım sürecini başlatmak için Başlangıç ​​Onarma’yı seçin .

Windows 10 başlangıç ​​onarımının sorununuzu çözmesi biraz zaman alacaktır  , bu yüzden şimdi beklemekten başka seçeneğiniz yok. Ayrıca, sorununuzu çözemediğini söylüyorsa, PC’nizdeki Windows 10 İşletim Sisteminde yanlış bir şey olmaması ihtimali vardır.

4. Windows Sistem Geri Yükleme 

Windows Geri Yükleme özelliğini kullanarak, bilgisayarınızın durumunu önceki bir noktaya geri döndürebilirsiniz . Ancak, bu özelliği kullanmak için, Windows 10’da Sistem Geri Yükleme’yi etkinleştirmeniz ve geçmişte bir geri yükleme noktası oluşturmanız çok önemlidir. Ve herhangi bir geri yükleme noktası yoksa, maalesef bu özelliği kullanamazsınız.

Ancak, herhangi bir geri yükleme noktasına sahip olacak kadar şanslıysanız, PC’de Windows 10’u onarmak için Windows Sistem Geri Yükleme’yi çok iyi kullanabilirsiniz. Ayrıca, Windows işletim sistemi veya bazı uygulamalar otomatik olarak kullanabileceğiniz bir geri yükleme noktası oluşturmuş olabilir.

5. Windows 10’u sıfırlayın

Herhangi bir şans eseri, yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, PC’nizde Windows 10’u sıfırlayabilirsiniz. Bunu yaparak, Windows 10’u yeniden yükleyerek bilgisayarınızı fabrika varsayılan durumuna geri döndürürsünüz. Bu, Windows 10 ile önceden yüklenmiş olarak gelenler dışındaki tüm uygulamaların kaldırılacağı anlamına gelir.

Bir başka makale : Windows 10 Nasıl Sıfırlanır ?

Bununla birlikte, kişisel verilerinizi saklamak mı yoksa tümünü silmek mi istediğinize karar vereceksiniz. Verilerinizi saklamayı seçseniz bile, yine de önlem olarak her kritik dosyayı yedeklemenizi öneririm. 

Herhangi bir kötü amaçlı yazılımdan kurtulmanın ve böylece PC’nizde yanlış olan her şeyi onarmanın en iyi yollarından biridir.

Dolayısıyla, bunlar Windows 10’da bozuk dosyaları onarmayı seçebileceğiniz tüm olası yöntemlerdi. Ve bu yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, Windows 10’u PC’nize tamamen yeniden yüklemekten başka seçeneğiniz yoktur.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli