e
sv

Windows’tan Linux’a Geçiş: Linux Kullanımı Zor mu?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows'tan Linux'a Geçiş: Linux Kullanımı Zor mu?

Windows’tan Linux’a Geçiş oldukça kolaydır aslında. Linux genellikle “kullanımı zor” bir işletim sistemi olarak göz ardı edilir, dolayısıyla insanlar denemeden bile ondan kaçınırlar. Çoğu insan, bir işletim sisteminin çok iyi çalışmasını ve çalışmasını ister ve Windows, aynı anda çok karmaşık olmama ve iyi çalışma arasında mükemmel bir denge kurar. Ama bahse girerim toplumdaki birçok insan şu anda koltuklarının kenarında, Linux’u görmezden gelmek için bir neden daha bulmaya çalışıyor.

Ve bu insanlara, orada birçok kaliteli şeyi kaçırdığınızı söyleyebilirim ki bu sizi şaşırtmayacaktır. Çoğu kullanıcı Linux’taki oyun sahnesinden şikayet etti ve ben aynı konu hakkında ayrı bir makale yazdım, o yüzden bir göz atın.

Makaleyi okumak için zamanınız yoksa, oyun sahnesi son birkaç yılda büyük ölçüde gelişti. Hile karşıtı mekanizmalarla gelmeyen GTA V, CS: GO ve pek çoğu gibi oyunlar Linux’ta Windows’tan daha iyi çalışır.

Bir başka makale:  Linux’ta Node.js Nasıl Kurulur?

Linux Neden Windows’tan Daha İyi?

Açık Kaynağa Sahip 

En büyük açık kaynaklı işletim sistemlerinden biri olan kişiler, kaynak kodunu değiştirebilir, projeye katkıda bulunabilir veya çatal (kendi kopyalarını oluşturabilir) ve kendi işletim sistemi sürümlerini oluşturabilir. Sonuç olarak, Linux Dağıtımları olarak adlandırılan yüzlerce değişken vardır. Size uygun olduğunu düşündüğünüz dağıtımı seçme veya atlatma özgürlüğüne her zaman sahipsiniz.

İşletim sistemi geliştiriciler için bir nimettir. CLI ve paket yöneticisi, geliştiricilerin işleri daha hızlı ve daha kolay halletmelerini sağlar. Geliştiriciler tarafından oluşturulduğu ve sürdürüldüğü için, hiçbir geliştirme aracını kaçırmazsınız. GUI mağazasından veya CLI’den Linux’a uygulama yüklemek minimum çaba gerektirir.

Özelleştirme Özgürlüğü

Linux’un en sevdiğim kısımlarından biri kişiselleştirmedir. Farklı masaüstü ortamları, işletim sistemini gerçekten size ait kılmak için farklı özelliklere ve özelleştirmelere sahiptir.

Ayrıca, aynı dağıtım için farklı masaüstü ortamları arasından seçim yapabilmeniz de şaşırtıcı. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olduğu için neredeyse tüm masaüstü ortamlarının hayranıyım.

Linux Sığ Bir Öğrenme Eğrisine Sahiptir

Bir roket bilimcisi olmanıza gerek yok; Linux kullanmak için Bilgisayar biliminden mezun olmanız da gerekmiyor. İhtiyacınız olan tek şey bir USB sürücü ve yeni şeyler öğrenmek için biraz merak. Çoğu insanın iddia ettiği gibi denemeden bile kullanmak zor değil. Aslında, sığ bir öğrenme eğrisine sahip olduğunu ve kullanıcı dostu olma açısından Windows’tan daha üstün olduğunu söyleyebilirim.

Yolculuklarına başlayan insanlara söyleyeceğim tek şey; Vazgeçmeyin veya takılıp kalmadığınızı sormaktan çekinmeyin. Projede öğrenmenize yardımcı olabilecek milyonlarca insan var. Ayrıca Google en iyi arkadaşınızdır.

Bununla birlikte, bazı dağıtımlar Linux konusunda bilgili olmanızı gerektirir. İlk önce daha kolay dağıtımları kullanarak merdiveni tırmanırken, en sonunda içinizde küçük bir heves varsa bile “Profesyonel” seviyesine ulaşacaksınız.

Linux Güvenli Mi ? 

Bahse girerim Linux’un güvenlik özellikleri hakkında çok şey duymuşsunuzdur. Windows’tan daha güvenli olsa da, gerçek şu ki, her işletim sistemi% 100 saldırıya dayanıklı değildir. Projeye katkıda bulunan birçok kişi nedeniyle, siz bu makaleyi okurken işletim sistemini güvende tutarak her zaman çekirdekteki sorunları düzelten kullanıcılar vardır.

Verileriniz Linux’ta her zaman güvendedir ve kimseye, hiçbir yere gönderilmez.

Linux Donanım Açısından Daha Kolay

Windows 10’u çalıştırmak için 4 GB RAM önerilirken, Linux Lite gibi hafif dağıtımlar 1 GB’tan fazla RAM tüketmez. Diğer ‘ağır’ dağıtımlar 2 GB’tan fazla RAM’e ihtiyaç duymaz.

İşletim sistemi daha az güce aç olduğu için, gereksiz olduğunu düşündüğünüz eski bilgisayarlara yeni bir hayat ekleyebilirsiniz.

Nereden Başlamalısınız?

Windows’tan Linux’a Geçiş için, Yeni başlayanlar, orada tonlarca dağıtım olduğu için nereden başlayacaklarına karar verme konusunda sık sık sorunlar yaşarlar. Linux Mint veya Pop! _OS veya Ubuntu gibi Ubuntu tabanlı dağıtımları kurarak başlamanızı öneririm.

Unutmayın, Linux öğrenmenin anahtarı onu olabildiğince çok kullanmaktır. CLI’ye aşina olmak korkunç bir görev gibi gelebilir, ancak bir kez ustalaştığınızda sınır gökyüzüdür. Yardım istemek konusunda utangaç olmayın yorumlarda yardım isteyebilirsiniz. 

Linux geliştirme alanında kariyer yapmayı arzuluyorsanız, bu ücretsiz okuma kitabına göz atmayı unutmayın .

Geliştiriciler, büyük firmalar ve biz kullanıcıların Linux işletim sistemini daha iyi hale getirmek için çok çaba sarf etmesiyle, Linux’un geleceği parlak görünüyor.

Windows’tan Linux’a Geçiş hakkında araştırdıklarımız bu kadar umarım faydalı olmuştur.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli