e
sv

Wsappx Nedir? Windows 10’da% 100 Disk Kullanımını Düzeltin

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Wsappx Nedir?

Wsappx Nedir?  konusunu sizler için derledik. High Disk Kullanımı Microsoft Windows kullanıcılarını yıllardır rahatsız ediyor. Microsoft’un Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 biçimindeki sürekli Windows yükseltmelerinden bağımsız olarak, sorun hala bilgisayarlarımızda gizleniyor.

İnsanlar Windows 10’da yüzde 100 disk kullanımından bahsettiklerinde, dikkat çekmeyi başaran süreçlerden biri “wsappx” dir. Görev yöneticisinde bulunan kötü şöhretli süreç, Windows 10’da yüksek disk kullanımından sorumlu en önemli faktörlerden biridir. Windows kullanıcılarının yüzlerce şikayetinden sonra bile, Microsoft hala bu konuda endişelidir.

Öyleyse “Wsappx” nedir ve neden herkes bundan nefret ediyor? Bu, Windows 10’da yüksek disk kullanımından sorumlu olması muhtemel olan sürekli Görev Yöneticisi süreçlerimizin bir parçasıdır .

Görev yöneticisindeki Wsappx nedir?

Uzman olmayan terimlerle ifade etmek gerekirse, Wsappx, Windows Görev Yöneticisi altında bulunan bir işlemdir ve Windows 8 / Windows 10 için Windows Mağazası (Microsoft Mağazası) uygulamalarının işlenmesinden sorumludur. Bu, Windows platformunuz için uygulamaları yüklemeyi, kaldırmayı ve güncellemeyi içerir.

Biraz ayrıntıya girersek, Wsappx temelde iki ayrı arka plan hizmetine bölünmüştür: AppX Dağıtım Hizmeti (AppXSVC) ve İstemci Lisans Hizmeti (ClipSVC).

AppX Dağıtım Hizmeti (AppXSVC), Mağaza uygulamalarını dağıtmak için altyapı desteği sağlarken, İstemci Lisans Hizmeti (ClipSVC) Microsoft Mağazası ( Hizmet Varsayılanları ) için altyapı desteği sağlar .

Genel olarak, Wsappx’i ana suçlu olarak görürsünüz ve diskin büyük parçalarını alırsınız. Bazen Görev Yöneticisinde ön taraftadır, ancak diğer zamanlarda farklı süreçler altında da adlandırılabilir. Sisteminizde yüksek disk kullanımının gerçekten Wsappx olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin –

 1. Görev Yöneticisine git
 2. Windows’unuzda maksimum disk kullanımını alan işleme sağ tıklayın
 3. “Ayrıntılar” ı tıklayın ⇒ Dosyayı tekrar sağ tıklayın ⇒ “Hizmet (ler) e Git” i tıklayın
 4. İşlemi bulun ve işlemin “wsappx” grubuna girip girmediğini kontrol edin

Windows 10’da Wsappx Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Şu anda, Wsappx’i devre dışı bırakmanın birkaç yolu vardır, ancak farklı yöntemlerin farklı kullanıcılar için çalıştığı gözlemlenmiştir. Burada size Wsappx’i veya altındaki hizmetleri devre dışı bırakmak için iki yöntem sunacağım.

1. Windows Mağazasını devre dışı bırakın

Windows Mağazası’nı devre dışı bırakmanın birçok sonucu olacaktır. Windows Mağazası’nı kullanamamanın yanı sıra, Windows Mağazası Uygulamalarında hatalar ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz.

Dahası, Windows Mağazası’nın devre dışı bırakılması Wsappx hizmetini devre dışı bırakmaz, yalnızca Windows Mağazası ile ilgili görevleri gerçekleştirmek minimum yük alır ve böylece yüzde 100 yüksek disk kullanımı sorununuzu çözer.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak Windows Mağazasını devre dışı bırakın

 1. Aramayı Başlat’a ‘regedit’ yazın ve Enter’a basın
 2. ‘ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft’a gidin . Adresi kopyalayıp en üstteki Kayıt arama çubuğuna yapıştırabilirsiniz.
 3. Windows Mağazası’nı seçin ve sağ panelde sağ tıklayın ⇒ Yeni ⇒ ‘DWord (32-bit) Değerini Seçin [NOT:’ Windows Mağazası ‘adında böyle bir klasör yoksa, bir tane oluşturmanız gerekecektir. Bunu yapmak için, Microsoft’a sağ tıklayın ⇒ ‘Yeni’yi seçin ⇒’ Anahtar’ı seçin ⇒ “Windows Mağazası” olarak adlandırın ve enter tuşuna basın.]
 4. Bunu ‘RemoveWindowsStore’ olarak yeniden adlandırın. Dosyayı aç ve koy
 5. Windows Mağazası anahtarı içinde yeni bir DWORD değeri oluşturun ve bunu ‘RemoveWindowsStore’ olarak adlandırın ve ona ‘1’ değerini verin.
 6. Sisteminizi yeniden başlatın.

Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanarak Windows Mağazasını Devre Dışı Bırakın

Windows Pro ve Enterprise kullanıcıları için Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanarak Windows Mağazası’nı da devre dışı bırakabilirsiniz. Bilgisayar Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Windows Bileşenleri> Mağaza’ya gidin.

Sağ Pencere panelinde “Mağaza uygulamasını kapat” seçeneğine çift tıklayın> Etkin’i seçin> Uygula’ya tıklayın. Sisteminizi yeniden başlatın.

2. Clipsvc ve AppXSvc’i devre dışı bırakın

 1. Aramayı Başlat’a ‘regedit’ yazın ve Enter’a basın
 2. ‘ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ ControlSet001 \ Services \ AppXSvc ‘ konumuna gidin. Yukarıdaki adresi en üstteki Kayıt arama çubuğuna kopyalamanız yeterlidir.
 3. Sağ Windows panelinde, ‘başlangıç’ dosyasını açın ve ‘3’ değerini ‘4’ olarak değiştirin.
 4. Sistemi Yeniden Başlatın

Clipsvc’i devre dışı bırakmak için aynı işlemi uygulayın. ‘ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ ControlSet001 \ Services \ Clipsvc ‘ konumuna gidin ve değeri yukarıda gösterildiği gibi değiştirin.

Wsappx yüksek disk kullanımı SSS

Wsappx bir virüs mü?

Hayır, Wsappx ve AppXSVC ve ClipSVC gibi temel süreçler herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım taşımaz. En azından anti-virüsümden herhangi bir kırmızı bayrakla karşılaşmadım. Herhangi bir şüpheniz varsa, işlemin dosya konumunu açabilirsiniz. İşlem Windows 32 klasöründe depolanıyorsa, muhtemelen bir virüsle uğraşmıyorsunuzdur. Bilgisayarda herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım taraması yaparak her zaman bir antivirüs ile çapraz kontrol edebilirsiniz .

Yüksek Disk Kullanımı Nihai Çözüm

Wssapx’i devre dışı bıraksanız bile, bilgisayarınızın hala yavaş çalışması tamamen mümkündür.

Wsappx Nedir? konusu umarım size faydalı olmuştur. Yorumlarınızı esirgemeyin.

Bir başka makale: Kişileri Android’den iPhone’a Nasıl Aktarırım?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli