Sıradaki içerik:

ASELSAN, TSK İçin İnsansız Kara Araçları Üretiyor!

e
sv

XenForo’da Türkçe Dil Nasıl Kurulur? (Beyaz Sayfa Hatası Çözümü)

28 Mayıs 2020 13:28
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Herkese merhaba sevgili Siber Basın okuyucuları. Bugün yine bir XenForo konusu ile daha beraberiz. Bugün sizinle sıfırdan açtığımız forum sayfamıza nasıl Türkçe dil dosyası kurabileceğinizi anlatacağım.

XenForo’da Beyaz Sayfa Sorunu Nedir?

Öncelikle beyaz sayfa sorunu bazı şablonların karışması sebebiyle oluşuyor. Siz dil dosyasını direkt eklerseniz, bazen sürümden etkili sıkıntılar çıkabiliyor ve bu durumun geri dönüşü yoktur. O yüzden her ihtimale karşı sağlıklı bir şekilde yüklemeliyiz.

XenForo’da Türkçe Dil Dosyası Nasıl Yüklenir?

Öncelikle xenforo forumunuzun sürümünü öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için admin panelinden sağ en alt kısma bakıyoruz.

Görsel 1.0

Daha sonra ise sürümünüze uygun dil dosyasını indirmeniz gerekmekte. Buraya dil dosyası ekleyemiyoruz fakat siz kısa bir araştırma ile sürümünüze uygun bir dil dosyası bulabilirsiniz. (XenForo Sürümü – Türkçe Dil Dosyası) Bunu ücretsiz sağlayan güvenilir forumlar var.

Evet, şimdi dil dosyamızı bulduk, sıradaki işlemimiz XenForo admin panelinde Appearance > Language kısmına gidiyoruz. Ve sağ yukarıdaki Add Language butonuna tıklıyoruz. (Görsel 1.2 – Yeşil Kısım)

Görsel 1.2

Daha sonra ise dil dosyamıza isim verip alt taraftan Locale kısmını Turkish olarak işaretliyoruz ve diğer ayarlara dokunmadan kaydediyoruz. ( Kaydetme işlemi biraz uzun sürebilir)

Görsel 1.3

Bir sonraki adım daha önce indirdiğimiz dil dosyasını demin oluşturduğumuz dil kısmına ek olarak ekliyoruz. Bunun için tekrar language kısmına dönüyoruz. Görsel 2.1 de görünen yeşil kısımın yanındaki import kısmına tıklıyoruz.

Görsel 1.4

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz gibi indirdiğimiz xml dosyasını dosya seç kısmından ekliyoruz. Daha sonra overwrite language kısmından oluşturduğumuz dil dosyasını seçiyoruz. Bu şekilde eklediğimiz dil dosyasının üzerine yazdıracağız tüm şablonları. Daha sonra alttaki skip import checks kısmına tik ekliyoruz ve import diyoruz.

Tüm işlemlerimiz bu kadar. Bu ekranda da yükleme kısmı biraz uzun sürebilir. (site gücüne göre değişir) Bu işlemlerin sonunda Oluşturduğunuz Türkçe dilini varsayılan olarak eklemeyi unutmayın. Eğer aklınıza takılan sorunlar olursa yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın. İstediğiniz herhangi bir konu olursa tekrardan paylaşım yapacağız. Sevgiyle kalın. 🙂

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli