Sıradaki içerik:

İPhone’u Hızlandırmanın ve Daha Hızlı Yapmanın 13 Yolu

e
sv

Yavaş Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

06 Şubat 2021 18:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yavaş bilgisayarı düzeltme

Yavaş bilgisayarı düzeltme ve hızlandırma işlemini sizler için derleyeceğiz. Bugünlerde bilgisayar kullanıyorsun? Cevap evet olabilir çünkü korona virüs itibari ile herkes evde bu yazıyı okumak için kullandığınız bilgisayar bu olabilir. Öyleyse, gereksiz bir konuşma yapmadan konuya gelelim.

Bilgisayarlarımızın veya diğer donanımlarımızın sorunla karşılaşmasının nedeni nedir? Bir veya birçok olabilir. Yaşlanma, beklenmedik güç dalgalanmaları, donanım arızaları gibi bariz ve kaçınılmaz olanların dışında, bilgisayarlarına iyi bakmayan insanlar da son derece endişe verici bir konu olabilir. Makinenizin kullanım ömrünü kısaltabilir ve gün geçtikçe yavaşlatabilir.

Bilgisayarım neden yavaş nasıl düzeltebilirim soruları hep aklımızda yavaş bilgisayarı düzeltme işlemi nasıl yapılır bu makalede derledik. İşte yavaş bilgisayarı düzeltme ipuçları.

1. Bilgisayarınızı yazılım güncellemelerini yapın !

Yazılım güncellemelerini tamamen güncellerseniz yavaş bilgisayarınız hızlanacaktır ancak bilgisayarınızda farklı bir sorun var ise aşağıdan devam etmeniz gerekmektedir. “Bilgisayarım neden bu kadar yavaş?” Sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız, şansınız yüksek, yazılım güncelleme ekranında bulabilirsiniz. Tonlarca yazılım güncellemesinin ve hata düzeltmesinin beklemede olduğunu fark edebilirsiniz.

Yazılım güncellemeleri önemlidir; satıcınız makinenin genel performansını iyileştirmek için değişiklikler ve güncellemeler yapmış olabilir.

Bu nedenle, bilgisayarınızın düzenli olarak güncellenmesine izin vermemek, bilgisayarı yeni özelliklerden ve arada sırada keşfedilen en son hatalar için güvenlik yamalarından mahrum eder. Ayrıca antivirüs yazılımınızın virüs tanımlarını güncel tutmalısınız.

Aynı şey bilgisayarınızda kullandığınız diğer yazılımlar için de geçerlidir. Belirli bir uygulamayla ilgili sorunlar, sisteminizin genel performansını etkileyebilir.

2. Bilgisayarınızın tozunu ve pisliğini temizleyin !

Üniversitedeki günleri hatırlıyorum, oda arkadaşımın bilgisayarında toz birikintileri vardı ve o, ayda bir onu silmek için bile acı çekmedi.

Bilgisayarınızın erken bir ölümden ölmesini önlemek istiyorsanız, toz ve elektronik cihazların asla birlikte gitmeyeceğini unutmayın. Bilgisayarınızı kullandıktan sonra ellerinizi yıkamanız gereken bir şey olmamalı.

Toz birikintisi ayrıca bir bilgisayarın içinde soğutma fanı etrafında meydana gelir, böylece dışarıya giden ısıyı gövdenin içindeki bileşenlerden hapseder. Sonuç olarak, dahili donanım olması gerekenden daha hızlı yıpranır ve bu, zamanla bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle, birkaç yıl sürmesini istiyorsanız, bilgisayarınızı temiz ve düzenli tutmanız gerekir.

3. Zararlı Yazılımlar İndirmeyin  Dikkat Edin !

Ne yaptığını ya da gerekli olup olmadığını bile bilmediği şeylerle bilgisayarını dolduran kişi olmayın. Ayrıca, insanların yazılım indirirken veya yüklerken dikkat etmemeleri ve reklam yazılımları ve diğer ücretsiz yazılımlar edinmeleri de söz konusu.

Bu ücretsiz araçlar bilgisayarınız için kötü olabilir ve kötü amaçlı yazılım istilası için kapılar açabilir. Fidye yazılımı bu şekilde insanların bilgisayarına sızar. Çünkü rastgele herhangi bir bağlantıya tıklarlar ve gerisi arka planda olur. Bilgisayarınıza bazı fidye yazılımlarının düşebileceğini düşünüyorsanız, bazı fidye yazılımı önleme araçlarını kullanmayı düşünün .

4. Sabit Sürücünüzü Temizleyin !

Şimdi, sabit sürücünüzü verilerle doldurmanın size veya bana hiçbir maliyeti olmayacak. Bu senin sabit sürücün ve istediğini yapabilirsin. Ancak aynı şeyi düzenli olarak yapmak, özellikle verilerin çoğu mutlak çöp ise bilgisayarınızı üzebilir. Mesela, hâlâ o gizli klasörde yatan çocukluğunuzun fotoğrafları veya önceden izlediğiniz çalışma klasöründeki videolar.

Windows durumunda, Sistem Geri Yükleme ve Hazırda Bekletme gibi özellikler, ilgili verileri depolamak için sabit sürücünüzde biraz alan gerektirir. Üstelik sabit diskinizde gereksiz şeyler tutmak için çalışmalarını artıran antivirüs yazılımı ve Defragger onlar tarama sırasında daha fazla dosya işlemek zorunda olduğu.

Sabit sürücüyü ağzına kadar doldurmanın dezavantajları olabilir. Verimli çalışması için bilgisayarınızın boş alana ihtiyacı var. Bırakmanız gereken önerilen boş alan miktarı% 10 ila 15 arasındadır, daha fazlasını yönetebilirseniz daha iyi olur.

Windows 10’da yaklaşık 20 GB sabit sürücü alanını nasıl boşaltabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır . Daha fazla alan elde etmek için, geri dönüşüm kutusunu ve geçici dosyaları düzenli olarak temizlemelisiniz.

5. Bilgisayar başlayınca açılan programları otomatik açılmalarını engelleyin !

“Bilgisayarım neden bu kadar yavaş?” Sorusuna başka bir yanıt başlangıçta çok fazla uygulamanın yüklenmesine izin vermenizdir. Bahsetmiyorum bile, çoğu OEM tarafından kuruluyor. Gereksiz olanları devre dışı bırakacak kadar tembelseniz, bilgisayarınız kesinlikle sizden nefret edecektir.

Yavaş bilgisayar düzeltmesi: başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakın

Microsoft Windows 10’da, Görev Yöneticisi> Başlangıç’ı ziyaret ederek başlangıç ​​programını devre dışı bırakabilirsiniz. Listeden istenen uygulamayı tıklayın ve Devre Dışı Bırak seçeneğini tıklayın. Benzer şekilde, MacOS ve Linux dağıtımları gibi diğer işletim sistemlerinizde uygulamaların başlangıçta yüklenmesini önleyebilirsiniz.

6. Bilgisayarınızı işiniz bittikten sonra kapatın ! Açık bırakmayın.

Bilgisayarlarını sonsuza kadar çalışır durumda tutmaları, her kullanımdan sonra düzgün bir şekilde Kapatma veya en azından arada bir yeniden başlatmaları gerektiğinde çoğu kişinin kafası karışır.

Sistemin yeniden başlatılması, bilgisayarınızın RAM’ini temizler ve tüm işlemleri kapatır. Sistemin donma veya yazılım çökmesi olaylarından sonra yeni bir başlangıç ​​yapmasına ve RAM sızıntısı veya bozuk kurulumlar gibi sorunları çözmesine yardımcı olur. Bu nedenle, bu yavaş bilgisayar düzeltmesini kullanın ve endişelerinizi azaltın.

7. Bilgisayarınızdaki sorunları  çözmeye çalışın ! Çözemezseniz tamirciye götürün.

Şimdi, bazı uygulamalar veya kötü amaçlı yazılımlar bir süredir sisteminizle uğraşıyor ve pek umursamıyorsunuz çünkü tek inandığınız Netflix, chill ve Facebook. Yanıt olarak, kızgın bilgisayarınız bir gün onu kullanamayacağınız seviyeye kadar yavaşlar. O zaman iki seçeneğiniz olacak: bozuk olanı düzeltin veya yeni bir makine alın.

Yazılımla ilgili sorunlar kolaylıkla çözülebilir bunlar için bir çok program mevcut antivirüs programları yada vs programlar ile google’a aratarak yazılımsal sorunları çözebilirsiniz.

Donanım kısmını unutmamalısın. Hatalı bir RAM yongası veya hileli bir sabit sürücü bilgisayarınız için sorunlara neden olabilir. Bilgisayarın gecikmesine ve daha sık çökmesine neden olur. Bu nedenle, arızalı donanımı en kısa sürede değiştirmeyi düşünün.

8. Bilinmeyen WiFi ağlarına bağlanmayın zararlı olabilir !

Yavaş bilgisayarı düzeltme

“Ücretsiz” olarak etiketlenen her şey her zaman iyi değildir. WiFi durumunda işler benzer. Halka açık kafelerde, havalimanlarında, parklarda açık WiFi ağları bulursanız , hemen ağa bağlanmak için acele etmeyin ve biraz interneti dışarıda bırakın. Ve burada yetkililerin müşteri hizmetlerinin bir parçası olarak uyguladıkları dışında WiFi ağlarından bahsetmiyorum.

Ücretsiz WiFi ağı, bilgileri çalmak ve fidye yazılımı da dahil olmak üzere kötü amaçlı şeyler yüklemek için farklı WiFi hack uygulamaları kullanarak insanların bilgisayarına erişmeye çalışan bazı saldırganlar tarafından kurulan tuzak olabilir .

Ayrıca, bilgisayarınızdaki Bluetooth radyosunu kapatmalısınız. Ayrıca tonlarca saldırı vektörü Bluetooth’tan yararlandığı için aynı derecede savunmasızdır.

9. Anti virüs programı yükleyin ! Bilgisayarınızı koruyun.

Yavaş bilgisayarı düzeltme

Kullanıyor musunuz en ünlü şifre 123456 ? O halde, parola korumalı olduğunu düşünen masum bilgisayarınızı riske atarsınız.

Çeşitli şifre kırma araçları için , sözde güçlü şifrenizi tahmin etmek bir çocuk oyuncağı gibidir. Burada, uzmanlardan alınan ve kırılması zor parolalar oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları verilmiştir . Microsoft Windows çalıştırıyorsanız, parola yazmak yerine bu alternatif oturum açma seçeneklerini deneyebilirsiniz .

Bilgisayarınızı anti virüs programları ile korumanız gerekmektedir.

10. İşletim sisteminizi güncel tutun

Yavaş bilgisayarı düzeltme

Windows XP için hala yumuşak bir köşem olsa da, ölen emektarı Windows 10’a tercih etmeyeceğim. Yeni sürümlerin sunduğu özellik güncellemelerinin yanı sıra, yeni işletim sistemi sürümleri de geçmişte keşfedilen hataları düzelterek güvenliği artırıyor . Ve yeni işletim sistemi sürümleri, geliştiricilerin genel desteğinin bir parçası olduğundan, önce onlar için yeni hatalar düzeltildi.

Hikaye, macOS veya bazı Linux dağıtımları gibi diğer işletim sistemlerinde de benzerdir. Sevgili eski işletim sisteminiz bile evrimin bir parçası olmanızı ve daha yeni bir sürüme geçmenizi ister.

Bunlar yavaş bilgisayarı düzeltme konusunda  sizler için hazırladığımız listelerdir. Bu listedekileri uygularsanız yavaş bilgisayarı hızlandıracaksınız. Yavaş bilgisayar hızlandırma yöntemleri işe yaramaz ise bilgisayarınızı değiştirmenizi öneriyoruz. Yavaş bilgisayarı hızlı yapma konusunda sizin anlatacağınız birşey var ise yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir başka makale: Wi-Fi Hızlandırma Yolları

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli