Sıradaki içerik:

Twitter Hesabı Nasıl Silinir?

e
sv

Yavaş İnternet’i Düzeltmek İçin Yapılması Gerekenler

27 Aralık 2020 16:02
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yavaş İnternet'i Düzeltmek İçin Yapılması Gerekenler

Yavaş interneti düzeltme işlemini nasıl yaparım diyorsanız sizler için bu konuyu derledik. Düşük internet, özellikle 100-200 Mbps aralığında internet hızlarına sahip olma alışkanlığımız olduğunda acı verici olabilir. İnternetinizin yavaş olmasının birkaç nedeni olabilir. “İnternetim neden bu kadar yavaş” Googling ile alabileceğiniz ve yavaş internet sorununuzu düzeltmek için uygulayabileceğiniz tek bir ipucu yok. En iyi seçeneklerden biri, arkasındaki suçluyu tespit etmek ve ardından yavaş internet hızı sorununu sona erdirmek için sorun gidermektir. Yavaş interneti düzeltme işlemi nasıl yapılır bir bakalım.

İnternet Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Wifi hız testi nasıl yapılır? Bir siteyi yükleyemiyorsanız, bu internetinizin yavaş olduğu anlamına gelmez. Web sitesinde sorunlar olabilir ve trafikte ani artış yaşanıyor olabilir. İnternet hızınızı kontrol edene kadar internetinizin yavaş olduğundan emin olamazsınız. Rakamları görmek için internet hız testi araçları sunan web sitelerini kullanabilirsiniz. İnternet hızını çevrimiçi kontrol etmek için kullanılan popüler web sitelerinden bazıları şunlardır:

 1. Ookla tarafından hız testi
 2. Speedtest.net
 3. Fast.com
 4. Spektrum hız testi
 5. Speakeasy hız testi
 6. Türk Telekom Hız Testi

Sorunu belirleme ve çözme kısmına ulaşmadan önce, sorun giderme ipuçları her iki seçenek için de farklı olduğundan, mobil verilerinizde veya Wi-Fi’de yavaş internetle karşılaşıp karşılaşmadığınızı bilmemiz gerekir.

Bağlantı türünüze göre ipuçlarını seçebilirsiniz.

İnternet Telefonda Çok Yavaş (Mobil Veri)

Cep telefonunuzdaki İnternet hızı, işlemci, ağ alım yetenekleri ve kullandığınız operatörlerin sinyalleri dahil olmak üzere akıllı telefonunuzun donanım özellikleri gibi birçok faktöre bağlıdır.

İnternet, aşağıdaki nedenlerden dolayı akıllı telefonunuzda yavaş çalışabilir:

1. Bir spor etkinliğinde veya binlerce insanın aynı anda yakındaki hücre kulesine bağlanmaya çalıştığı bir tren istasyonunda olduğu gibi kalabalık bir yerdesiniz.

2. Uzak bölgelerde mobil sinyallerin zayıf alımı, bu da operatörünüzün hatasıdır ve bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

3. Akıllı telefonlarda internetin yavaş olması kötü hava koşullarından da kaynaklanıyor olabilir.

4. Taşıyıcılar tarafından sunulan sınırlı bant genişliği, 4G mobil veri için ödeme yapmanıza rağmen mükemmel internet hızı elde edememenizin bir nedeni olabilir.

5. Arka planda indirilen bir dizi uygulama olabilir veya arka planda büyük miktarda veri senkronize ediliyor olabilir.

6. Eski bir cihaz, mobil verilerdeki yavaş internet hızlarının da nedeni olabilir.

Mobilde Yavaş İnternet Hızı Nasıl Onarılır?

Daha önce de söylediğimiz gibi, internet hızını hızlandırmak için kullanabileceğiniz bir ana ipucu veya düzeltme yok, ancak cep telefonunuzda internet hızını artırmak için aşağıdaki düzeltmeleri uygulayabilirsiniz:

 • Akıllı telefonunuzdaki ağ ayarlarını sıfırlayın ve 2G yerine 3G / 4G seçeneğini seçin.
 • Hızlı internet hızını engelleyebileceğinden, çoğunlukla kullandığınız tarayıcıdan önbelleği temizleyin.
 • İstenmeyen uygulamalar arka planda işlemler çalıştırarak verilerinizi emebileceğinden gereksiz uygulamaları boşaltarak internet hızınızı artırın.
 • Akıllı telefonlar için üçüncü taraf performans artırıcı uygulamaları kullanın. Mobil cihazınızda internet hızını artırmak için Cache Clean, Ace Cleaner veya Go Speed ​​gibi daha temiz uygulamalar yükleyebilirsiniz.
 • Opera Mini ve Chrome Lite gibi basit ve veri tasarrufu sağlayan mobil tarayıcıları kullanın (yalnızca Android için).

Bu internet sorun giderme ipuçları sizin için işe yaramıyorsa, odada göremediğiniz bir fil olma ihtimali vardır. Akıllı telefonunuzdaki yavaş internet hızından şikayet etmek için operatörünüzü arayabilirsiniz.

Wi-Fi Ağında Yavaş İnternet

Artık Wi-Fi ağı internete bağlanmak için tercih edilen bir araç haline geldi, eğer yavaş çalışırsa sinirleneceksiniz. Yavaş WiFi hızı sorunuyla da karşı karşıyaysanız, önce yavaş internetin arkasındaki nedeni analiz etmeniz gerekir. Sorunu anlamak, sorunu etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olabilir.

Hayal kırıklığı yaratan internet hızının arkasındaki sorunu bulmadan önce, ISS’nizden aldığınız hızı kontrol edin. Yükleme hızını, indirme hızını ve ping süresini görmek için çevrimiçi hız testi sitelerini ziyaret edebilirsiniz. İnternet durumunuzu kontrol etmek için Cox’un internet hız testini veya Fast.com’u kullanmanızı öneririz.

İnternetim Wi-Fi Ağında Neden Bu Kadar Yavaş?

Aşağıdakiler, düşük wi-fi hızının arkasındaki nedenler olabilir:

1. Wi-Fi yönlendiricinizden gelen sinyallerde engel

Wi-Fi’nizi sinyallerin engellenebileceği kapalı bir alan gibi bir yere yerleştirdiyseniz, yönlendiricinizi ve modeminizi sinyalleri engelleyecek hiçbir şeyin olmadığı bir yere kaydırmanız önerilir. Cihazlarınız ve Wi-Fi yönlendirici arasındaki herhangi bir engeli kaldırmak, yavaş internet sorununu ortadan kaldırmak için harika bir yöntemdir. Sinyalleri engelleyebilecek ve kötü internet hızlarına yol açabilecek cihazlardan bazıları kablosuz telefonlar, bebek monitörleri, mikrodalgalar ve garaj kapısı açıcılarıdır.

2. 2,5 GHz Wi-Fi yönlendirici kullanıyorsunuz

Wi-Fi yönlendiriciniz bunu yapamadığında çok fazla şey istiyor olabilirsiniz. İnternet hızını artırmak için, tercihiniz sinyal aralığına göre hız olduğunda, bunlar 2.5 GHz yönlendiriciden daha iyi olduğundan 5 GHz yönlendiriciler kullanın.

3. Aynı Wi-Fi ağına bağlı birden fazla cihaz

Evinizdeki internet bağlantısı aynı anda birçok kişi tarafından paylaşılıyorsa, yavaş internet hızı yaşarsınız. Diğer odadaki erkek kardeşiniz torrent yoluyla bir film indiriyorsa ve anneniz Netflix’te bir program izliyorsa, internet bağlantınız doymuş olabilir. Bant genişliğini artırmak için internet paketinizi yükseltebilir veya Hizmet Kalitesi (QoS) işlevselliğine sahip bir yönlendirici kullanabilirsiniz. QoS özelliğine sahip yönlendiriciler, aynı Wi-Fi ağını kullanan birden fazla cihaza rağmen internet hızının yavaşlamasını önlemek için bant genişliğini akıllıca tahsis eder.

4. Uygulamalar ve yazılımlar arka planda bant genişliğinizi tüketiyor

Wi-Fi yönlendiricinizin iyi çalıştığını düşünüyorsanız, bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda bir sorun olabilir. İnternet hızınızı sınırlandırmak için bant genişliğini artıran ve işlemleri arka planda çalıştıran uygulamaları devre dışı bırakmayı deneyin. Google Drive ve Dropbox gibi dosya senkronizasyon hizmetlerinin işlemlerini senkronize etmeyi durdurabilirsiniz. İnterneti hızlandırmak için güncellemelerin otomatik olarak indirilmesini devre dışı bırakabilirsiniz.

5. Ucuz kaliteli bir koaks ayırıcı kullanıyorsunuz

Koaks ayırıcılar, kablo bağlantılarını ayırmak için kullanılır ve internetinizin yavaş olmasının nedeni olabilir. Mümkün olduğunca koaks ayırıcı kullanmaktan kaçının. Ayırıcının internet hızınızı düşürüp düşürmediğini kontrol etmek için interneti bir koaksiyel ayırıcı olmadan kullanmayı deneyebilirsiniz.

6. Zayıf Wi-Fi şifreleri

Yavaş interneti düzeltme için yapılacak şeyler arasında zayıf Wi-Fi şifrelerini değiştirmek vardır. Wi-Fi bağlantınızı komşularınızla paylaşarak istemeden bir hayır işi yapmadığınızdan emin olun. Wi-Fi bağlantınız için güçlü bir şifre kullanın.

7. Kötü Amaçlı Yazılım ve Reklam Yazılımı İnternetinizi Yavaşlatıyor

Bilgisayarınız, ihtiyacınız olmayan dosyaları indirerek bant genişliğini kullandığınız kötü amaçlı yazılımlardan veya reklam yazılımlarından etkilenebilir. Virüsten koruma yazılımı kullanarak bilgisayarınızı virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol edin.

Yavaş interneti düzeltmek için yukarıdaki yöntemler sizin için işe yaramazsa, ISS’nizi arayabilir ve bundan şikayet edebilirsiniz.

Biz oradayken, aklınızda olabilecek yavaş internet hakkında bazı SSS’ler var.

Bir başka makale: WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Yavaş İnternet Hakkında SSS

1. İyi bir internet hızı nedir?

İyi internet hızı yalnızca kullanımınıza bağlıdır. İnternette gezinmek, e-posta göndermek ve sıkıştırılmış müzik akışı yapmak istiyorsanız, 3 ila 5 Mbps hız yeterlidir. Videoları yayınlamayı ve içeriği HD kalitesinde izlemeyi düşünüyorsanız, bunu 10 Mbps bağlantıyla yapabilirsiniz, yani iyi internet hızı için tam olarak sabit bir sayı yoktur.

2. İnternet hızım neden bu kadar yavaş?

Yavaş internet hızlarına şahit olmanın nedenlerinden bahsettik. Nedeni kontrol edebilir ve buna göre yavaş internet sorunlarını giderebilirsiniz.

3. İnternet nasıl hızlandırılır?

İnternet hızını artırmak için, Wi-Fi yönlendiriciniz veya mobil verilerinizle karşılaştığınız soruna göre yukarıda belirtilen yöntemleri deneyebilirsiniz. Yavaş interneti düzeltmek için basit ipuçlarını kullanabilirsiniz ve ipuçları işe yaramazsa, şikayet etmek için ISS’nizi arayabilirsiniz.

4. İnternetim neden bir bilgisayarda yavaş?

İnternetiniz bir bilgisayar dışında diğer tüm cihazlarda düzgün çalışıyorsa, bilgisayarınızın ağ adaptörünü sıfırlamayı deneyebilir, bant genişliğinizi etkileyebilecek uygulamaları devre dışı bırakabilir veya bilgisayarınızı olabilecek herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya reklam yazılımına karşı tarayabilirsiniz. arka planda kaynakları tüketiyor ve bilgisayardaki yavaş internetin arkasındaki neden olabilir.

5. İnternetim neden geceleri yavaşlıyor?

Birçok insan internetlerinin gece boyunca yavaş olduğundan şikayet eder; pek çok kişinin geceleri internete girmesinden kaynaklanıyor olabilir ve bu da tıkanıklığa yol açabilir. Bu nedenle internet yavaş. Geceleri yavaş internet sorununu önlemek için “internetin yoğun olduğu saatlerde” dosya indirmekten ve içerik akışından kaçınabilirsiniz.

6. İnternetim neden birdenbire yavaşlıyor?

Bazen internet hızının aniden düştüğü oluyor. Bunun arkasındaki sebep, erişmeye çalıştığınız web sitesi veya Wi-Fi bağlantınızla ilgili bir sorun olabilir. Yavaş interneti düzeltmek için, bu makalede bahsettiğimiz temel sorun giderme ipuçlarını uygulamayı deneyin.

Basit Sorun Giderme İpuçları ile Yavaş İnternet’i Düzeltin

Yavaş internet hızı can sıkıcıdır ve özellikle bir film izlerken veya önemli bir ofis işi yaparken bazen sinir bozucu olabilir. Yukarıdaki ipuçları ile internet sorunlarını çözebilir ve kötü internet hızının üstesinden gelebilirsiniz. Yukarıdaki ipuçları internetinizi düzeltmezse ISS’nizi arayabilir ve onlardan sorun giderme ipuçları alabilirsiniz.

Yavaş interneti düzeltme ipuçlarını sizler için verdik. Umarım faydalı olmuştur.

Bir başka makale : Hızlı İnternet İçin Yapılması Gerekenler 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli