Sıradaki içerik:

Oyun piyasasının devi CD Projekt Red hacklendi!

e
sv

Yazılımcıların İzlemesi Gereken Filmler

84 okunma — 10 Şubat 2021 15:10
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

yazılımcıların izlemesi gereken filmler

Yazılım geliştirme sürecinde yaşanan motivasyon kaybı, yazılımcıların izlemesi gereken filmler için oluşturulan listelerde yer alan filmlerin izlenmesiyle, kaybolan motivasyon tekrardan yerine gelebilir.

Zorlu bir süreç olan yazılım geliştirme süreci içerisinde motivasyonlarını kaybeden yazılımcılar, yazılımcıların izlemesi gereken filmler listesi içerisindeki yer alan yapımları izleyerek, kaybolan motivasyonlarını tekrardan kazanabilirler. İMDB puanı en yüksek filmleri bu makalede derledik.

 

 

Yazılımcıların izlemesi gereken filmler için birçok liste oluşturulmaktadır. Bu listeler içerisinde yer alan ve sizlere ilham kaynağı olacak en iyi 10 film şu şekildedir:

 • Sosyal Ağ
 • Take Down
 • Silikon Vadisinin Korsanları
 • The Imitation Game
 • The Fifth Estate
 • Jobs
 • Hackers
 • Tron
 • We Are Legion
 • The Matrix

Sosyal Ağ 


Sosyal Ağ filmi, Facebook’un bir kuruluş olarak nasıl büyüdüğü ve yüzleşmek durumunda olduğu sorunlar alakalı yaşadığı iniş ve çıkışları anlatmaktadır. Film içerisinde, Mark Zuckerberg’ün yakın arkadaşı olan Gordo’nun öğrencilerinin çiftlik hayvanlarının karşılaştırılması için yazmış oldukları algoritmayı gösteren de bir sahne bulunmaktadır.

Take Down

Take Down, yakalanmadan önce FBI’ın arananlar listesinde en tepede olan hacker Kevin Mitnick’in hikayesini anlatmaktadır. Filmde, Kevin Mitnick’in sahip olduğu programlama becerilerini nasıl kötüye kullandığını anlatmaktadır.

Silikon Vadisinin Korsanları

Yazılımcılar için 10 film listesi içerisinde yer alan en iyi filmlerden biri, Silikon Vadisinin Korsanları filmidir. Programlama teknolojileriyle uğraşan kişilerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden bir tanesidir. Filmde temel olarak, dünyada en çok kullanılan kişisel bilgisayarların, Windows ve Apple tarafından nasıl tasarlandığını anlatmaktadır.

The Imitation Game

2. Dünya Savaşında Almanların mesajları şifrelemek için kullandıkları Enigma makinesinin, Alan Turing tarafından nasıl çözüldüğünün anlatıldığı The Imitation Game, programcıların ilgisini çekecek türden bir filmdir.

The Imitation Game filmi, bilgisayarların icadının ve şifre çözmenin 2. Dünya Savaşının kısaltılmasını ve bu icatların insan hayatını kurtarmak için ne denli önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

The Fifth Estate

The Fifth Estate filmi, Wikileaks kurucusu olan Julian Assange’ın, Wikileaks’i kurma sürecini ve Wikileaks’in dünya çapında nasıl büyük bir olay haline geldiğini anlatmaktadır.

JOBS

jOBS filmi, senaryosunu Matt Whiteley’in yazdığı ve yönetmenliğini Joshua Michael Stern’in yaptığı, Steve Jobs’un hayat hikâyesini anlatan 2013 ABD yapımı biyografik dram filmidir. Filmde Jobs’un 1974 yılında Reed Koleji öğrenciliğinden 2001 yılındaki iPod tanıtımına kadar olan hayatı anlatılmaktadır.

Hackers

yazılımcıların izlemesi gereken filmler

1995 yılında çekilen bu film Etkili bir virüs programı yazan bir gencin başı bu olay yüzünder derde girer ve 18 yaşına gelene kadar bilgisayar kullanımını engellenir. Bu engeli koyan da Amerikan gizli servisidir. Ancak iş hackerlara gelince onları durdurmak o kadar da kolay olmaz…

Tron

yazılımcıların izlemesi gereken filmler

Tron, Steven Lisberger’in yönetmenliğinde başrollerini Jeff Bridges, Bruce Boxleitner, Cindy Morgan’ın paylaştığı 1982 yapımı bilimkurgu-aksiyon filmi.

We Are Legion

yazılımcıların izlemesi gereken filmler

Biz Lejyonuz: Hacktivistlerin Hikayesi, kendinden tarif edilen “hacktivist” kolektif, Anonim’in çalışmaları ve inançları hakkında 2012 tarihli bir belgesel film.

The Matrix

yazılımcıların izlemesi gereken filmler

Matrix serisi, temel olarak Matrix, Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions olmak üzere 3 sinema filminden oluşur. Tüm filmler aynı sanal dünyada geçer.

En iyi yazılımcı filmleri listesi içerisinde yer alan bu filmleri izleyerek, yazılım geliştirme sürecinizde kendinize motivasyon ve ilham kaynağı elde edebilirsiniz. Sizler için önceki makalelerimizde en iyi hacker filmleri listesini yapmıştık onada göz atın.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli