Darknet’te reklam fiyatları yedi kat arttı! Positive Technologies uzmanları, erişim pazarının 2020’de ve 2021’in başlarında nasıl geliştiğini analiz etti. Bu süre zarfında erişim satışına yönelik reklamların sayısının yedi kattan fazla arttığını tespit etti.

Araştırmacılar, dark webde bu tür reklamların sayısının incelenen dönem boyunca her üç ayda bir arttığını belirtiyor. Örneğin yalnızca 2021’in ilk çeyreğinde, 2020’deki tüm tekliflerin %83’ü olan 590 yeni reklam keşfedildi. Ve 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla 2021’in ilk çeyreğinde, erişimlerin satışı ve satın alınması için reklam yayınlayan kullanıcıların yanı sıra ortak aramaları üç katına çıktı.

Positive Technologies analisti Vadim Soloviev, “Kurumsal ağlara erişim pazarı son birkaç yıldır aktif olarak gelişiyor.” diyor. “2020’nin başında olgunluğunu değerlendirmek zaten mümkündü. Buna katkıda bulunan faktörlerden biri, fidye yazılımı ortak programının ortakları veya üyeleri genellikle erişim pazarındaki tekliflerden yararlandığı için fidye yazılımı saldırılarının sayısındaki artıştır.”

Darknet’te Reklam Fiyatları Yedi Kat Arttı!

Uzmanların tahminlerine göre ortalama olarak kurumsal organizasyon ağlarına erişim, ortalama üç ayda bir yaklaşık 600.000 dolara satılmaktaydı. Aynı zamanda erişimlerin payı (5.000 ABD Dolarından fazla) yarı yarıya inmiştir. Uzmanlar, bu tür değişikliklerin yeni gelenlerin gölge piyasaya aktif katılımının bir sonucu olabileceğini söylüyor.

Hacker forumlarında satılan erişimlerin toplam maliyeti

Analiz saldırganların çoğunlukla hizmet sektöründen (%17), endüstriden, (%14) bilim ve eğitim kurumlarından (%12) şirketlere erişim sağladığını gösterdi. Aynı zamanda erişimi geleneksel olarak daha pahalı olan sanayi şirketlerinin ve finans kuruluşlarının payı bir miktar azalmıştır. Analistler bunu erişim pazarının “daha basit” kurbanları tercih eden düşük vasıflı müşterilerle dolu olmasına bağlıyor.

Share.

Teknoloji Meraklısı bir kişiliğim bir çok alanda araştırma yapıp sizler için sunuyorum aynı zamanda hacking bilgim ile sizlere bilgilendirici konular paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version