Dünyanın en çok hacklenen ülkeleri konusunu sizler için araştırdık. Siber saldırıların artmakta olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Rapid7’nin Ulusal Maruz Kalma Endeksi, tek tek ülkelerin DDoS, gizli dinleme vb. Saldırılara karşı ne kadar savunmasız olduğuna ışık tutuyor. 183 ülkenin verilerini içeren en hacklenebilir ülkelerin raporuna göre, Zimbabwe en çok maruz kalan ülke. Açık portlu cihazları ve çeşitli güvenlik protokollerinin penetrasyonunu dikkate alır.

Daha da korkutucu olan, açığa çıkan bir ulusun tüm ağının ortadan kaldırılabileceği gerçeğidir. Bilgisayar korsanlarının elektrik santrallerini bozduğunu duymuş olabilirsiniz. Milyonlarca hatta milyarlarca cihaz, WannaCry ve Petya gibi acımasız kötü amaçlı yazılımlara karşı kendilerini eğilimli hale getiren bir tane daha açık bağlantı noktasıyla çalışıyor.

Milli Pozlama Dizini Rapid7 için çalışan tarafından 183 ülkede internet durumunu ayrıntıları yıllık rapordur. Açık bağlantı noktalarına sahip cihazlar, HTTPS, SSH, SMTPS vb. Gibi protokollerin penetrasyonu ve belirli ülkelerin siber saldırılara maruz kalma derecesi hakkında istatistikler sağlar.

Rapid7’nin 2017 yılı için en çok saldırıya açık ülkeler raporu, Zimbabwe’yi internetin %54,71’i şifrelenmemiş olarak, rapor için analiz edilen 183 ülke arasında yeryüzünde en çok maruz kalan ülke olarak gösteriyor. Dünyanın En Çok Hacklenen Ülkeleri hangileri bir bakalım.

Dünyanın En Çok Hacklenebilir 10 Ülkesi

  1. Zimbabve
  2. Hong Kong
  3. Samoa
  4. Kongo Cumhuriyeti
  5. Tacikistan
  6. Romanya
  7. İrlanda
  8. Litvanya
  9.  Avustralya
  10. Estonya

Popüler Ülkeler Ne Kadar Hacklenebilir?

Modern ağ teknolojilerine sahip birçok büyük çocuğun, en çok maruz kalan ulusların ilk 10 listesine girmemiş olması harika. Ancak bu, savunmasız olmadıkları anlamına gelmez. En yüksek internet sansürüne sahip olan Çin için de acı , bu listede daha iyi olmasa da 21. sırada yer alıyor.

Rapora göre, geçen yılki listenin en üstünde yer alan Belçika davasındaki kilit bulgulardan biri. IP adresli maruz kalan cihazların sayısını 250.000 azalttığından, ülke ilk 50’lerde görülmüyor. Bu, siber saldırılara karşı en savunmasız ilk 10 ülkenin listesiydi. Rapor, gelişmiş konum belirleme hizmetlerinin, cihazların ait olduğu bölgelerin verimli bir şekilde belirlenmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Dünyanın En Çok Hacklenen Ülkeleri

Dünyanın en çok hacklenen ülkeleri konusunu sizler için derledik. Umarım bilgili olmuştur. Bir başka makalemiz olan Web Hack Yapan Dünyanın En Büyük Hacker Grupları makalemize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version