E-ticaret yıllardır istikrarlı bir büyüme içindedir ve şu anda internette 12 ila 24 milyon arasında e-ticaret web sitesi bulunmaktadır. Bu, çevrimiçi alışveriş yapanlar ve tüccarlar için birçok fırsat sunarken, bu milyonlarca e-ticaret mağazası da siber suçlular için bir üreme alanıdır.

E-Ticaret Web Siteleri için 6 Güvenlik İpucu

Çevrimiçi güvenlik, tüm web siteleri için, özellikle de kullanıcılarının kişisel bilgilerini ve banka bilgilerini işleyenler için büyük bir sorundur. Bir güvenlik ihlali olursa, tüm bu veriler tehlikeye atılır ve müşterinizin gizliliği tehlikeye girer. Neyse ki, e-ticaret mağazanızın güvenli ve emniyetli olmasını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte E-Ticaret Web Siteleri için 6 Güvenlik İpucu

Güvenli Web Barındırma Hizmeti Alın

Web barındırma, web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce bile dikkat etmeniz gereken ilk şeylerden biridir. Barındırma, web sitenizin önemli bir parçasıdır çünkü onsuz sitenizdeki öğeler asla çalışamaz. Bir barındırma sağlayıcısı seçmek söz konusu olduğunda, karar vermek zor olabilir çünkü birçok seçenek vardır ve iyi bir barındırma sağlayıcısı seçmezseniz, web siteniz asla güvenli olmayacaktır. Ana bilgisayar sağlayıcınızın sahip olması gereken en önemli iki özellik güvenilirlik ve güvenliktir. İdeal olarak, SSL sertifikaları ve düzenli yedeklemeler gibi güvenlik özelliklerini entegre eden ucuz bir web sitesi barındırma bulmalısınız.

Bu, kendi başınıza halledebileceğiniz bir şey olsa da, çoğu saygın ana bilgisayar bu özellikleri barındırma planlarına dahil eder veya ek küçük bir ücret karşılığında sağlar. Bir barındırma sağlayıcısında aramanız gereken çok önemli bir diğer kalite de 7/24 teknik destektir. Web sitenizin teknik sorunlarla karşılaştığı zamanlar olacaktır ve bu zamanlarda desteğe başvurmanız çok önemlidir. 

PCI Uyumlu Olun

Online ödeme sahtekarlığı, 2024 yılına kadar e- ticarete yıllık en az 25 milyon dolara mal olacak . E-ticaret mağazası sahiplerinin düşünmesi gereken ana güvenlik sorunlarından biri, tüm müşterilerinin bilgilerinin güvende olduğundan emin olurken kredi kartlarını nasıl kabul edecekleridir. Kredi kartı sahtekarlığını önlemenin en iyi yollarından biri PCI uyumlu hale gelmektir. PCI Uyumluluğu, Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı anlamına gelir ve bu standart, markalı kredi kartlarını kullanan kuruluşlar tarafından kullanılır. PCI uyumluluğu çok fazla çaba gerektirir ve özellikle işlerine yeni başlayan e-ticaret sahipleri için göz korkutucu olabilir, ancak bu bir gerekliliktir.

Mağazanızın PCI uyumlu olduğundan emin olmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir: Tüm ödeme kartı verileri için bir güvenlik duvarı kullanın ve düzenli olarak güncel tutun. Müşterinizin kredi kartı verilerini saklamayın. Kesinlikle saklamanız gerekiyorsa, tüm kart sahibi verilerinin genel ağlarda güvenli olduğundan emin olmak için güçlü şifreleme kullanın. Satıcı tarafından sağlanan bir güvenlik yamasına sahip bir kart işleme sistemi kullanın. Ağ ortamınız ve güvenlik sistemleriniz üzerinde düzenli testler yapın.

Güvenli Bir E-Ticaret Platformu Kullanın

Mevcut e-ticaret platformlarının sayısı her yıl artmaya devam ediyor ve çoğu iyi bir seçim gibi görünse de durum böyle değil. Web siteniz için platformu seçerken, birincil odak noktanız güvenlik olmalıdır. Gösterişli özellikler ve entegrasyonlarla dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin, çünkü bu bağlamda, günümüzde çoğu platform bir e-ticaret mağazasının ihtiyaç duyabileceği her şeye sahiptir. PCI uyumlu bir ödeme işlemcisi ile birlikte gelen ve güçlü parolalar uygulayabilen bir e-ticaret platformu arayın. En azından, platformunuzun güvenli bir ödeme sayfasına sahip olması gerekir, ancak ideal olarak, bir SSL aracılığıyla site genelinde güvenlik sunan bir platform kullanmalısınız.

Ek güvenlik istiyorsanız, iki faktörlü güvenlik ve parola tahminini engelleyen CAPTCHA gibi özellikleri etkinleştiren bir yazılım bulmanız gerekir. Sahip olmanız gereken bir diğer önemli özellik, bir süre etkin olmayan bir kullanıcının oturumunu otomatik olarak kapatan bir oturum zaman aşımıdır.  E-Ticaret Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır? makalemize de göz atabilirsiniz. 

Düzenli Güvenlik Denetimleri Gerçekleştirin

Birçok küçük e-ticaret işletmesi sahibi, güvenlik denetimlerinin gerekli olduğunu düşünmez, ancak bunun tek nedeni, önemlerini anlamadıklarıdır. Az sayıda müşteriniz olsa bile, web sitenizin güvenliğini güçlendirmek için sık sık güvenlik denetimlerine ihtiyacınız vardır. Denetimler, yalnızca potansiyel tehditleri ortadan kaldırdıkları için değil, aynı zamanda geçmiş işlemlerden verileri ortadan kaldırdıkları için de son derece yararlıdır.

Güvenlik denetimleri sırasında işletmeniz, performansı, veri güvenliği, katılım ve ödeme gibi faktörlere göre değerlendirilecektir. Denetiminiz tamamlandığında, e-ticaret mağazanıza güvenlik denetimini geçtiğini ve kullanımının güvenli olduğunu kanıtlayan bir işaret ve sertifika verilecektir. Müşterileriniz bu kanıtı görebileceklerinden, kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacak ve size güvenme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

DDoS ve Taşıma Hizmetlerini Kullanın

Dağıtılmış Hizmet Reddi veya DDoS saldırıları , bilgisayar korsanlarının e-Ticaret web sitesi güvenliğini zayıflatmak için kullandıkları en yaygın teknikler arasındadır. Bu saldırıların gerçekleştirilmesi nispeten kolay olduğundan ve işinize ciddi şekilde zarar verebileceğinden, onları durdurmanın yollarını bulmanız gerekir. Bir bilgisayar korsanı bir web sitesinde DDoS saldırısı gerçekleştirdiğinde, aynı anda siteden veri talep etmek için binlerce bot göndererek siteyi trafikle aşırı yükler. Web sitesi bu miktarda trafiğe ayak uyduramadığından, yavaşlayacak ve nihayetinde çökecektir. Web siteniz bu saldırılardan birinin kurbanı olursa, müşterilerinizin hiçbiri web sitenize giremez ve çok fazla kar kaybedersiniz.

Bu, özellikle tatiller gibi yoğun bir alışveriş zamanı sırasında bir DDoS saldırısı meydana gelirse zararlı olacaktır. Neyse ki, web sitenize aktarılmadan önce tüm verilerin geçmesi gereken, kullanabileceğiniz DDoS azaltma hizmetleri vardır. Bu hizmetler, DDoS botunun aksine gerçek bir insanın web sitenize erişmeye çalıştığından emin olmak için tüm trafiği dikkatlice inceleyecektir.

Müşterilerden Güçlü Şifreler Talep Edin

Mağazanızın güvenli ve emniyetli olmasını sağlamak için çok şey yapabilseniz bile, web sitesi güvenliği yine de kullanıcılarınızla sona erer. Sonuçta, ne kadar güvenlik önlemi uygularsanız uygulayın, bir kullanıcı tahmin etmesi kolay basit bir parolaya sahip olmaya karar verirse bunların hepsi boşuna olacaktır. Korsanlıkla ilgili ihlallerin% 81’inden güvenliği ihlal edilmiş parolalar sorumludur , bu nedenle tüm kullanıcılarınızın güçlü parolalara sahip olmasını sağlamanız gerekir. Büyük ve küçük harfler, özel karakterler ve sayılar gerektirerek web sitenizde güçlü parolalar uygulayabilirsiniz.

Kısa mesajlar veya mobil uygulamalar aracılığıyla iki faktörlü kimlik doğrulamaya izin vererek ve müşterilerinizi bunu kullanmaya teşvik ederek ekstra bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz. Güvenlik soruları söz konusu olduğunda, bir bilgisayar korsanının kolayca tahmin edebileceği veya bulabileceği bilgileri sormayın.

E-Ticaret Web Siteleri İçin İpuçları

Web sitesi güvenliği hafife alınmaması gereken bir konudur. E-Ticaret mağazanızın güvenli olmasını sağlamak için gerekli tüm önlemleri almazsanız, müşterilerinizden yalnızca çok fazla kişisel veri çalınmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla para kaybedebilir ve hatta kendinizi yasal sıkıntıda bulabilirsiniz. Kendinize baş ağrısı vermekten kaçınmak için, az önce okuduğunuz tüm güvenlik ipuçlarını uygulamalısınız ve bu, güvenlik sorunları riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Share.

Teknoloji Meraklısı bir kişiliğim bir çok alanda araştırma yapıp sizler için sunuyorum aynı zamanda hacking bilgim ile sizlere bilgilendirici konular paylaşıyorum.

1 Yorum

Leave A Reply

Exit mobile version