Eski Kişisel Verileriniz Endişe Kaynağı Olmalı Mı? sorusunu yanıtlıyoruz. Son aylarda bildirilen veri sızıntılarının sayısı artıyor ve bununla birlikte, çoğumuz muhtemelen paniğe kapılıyor.

Facebook ve LinkedIn gibi büyük siteler  ve ayrıca Clubhouse gibi daha yeni uygulamalar kullanıcı ayrıntılarının kaybedilmesi ve silinmesi nedeniyle kötüye giderken, hepimiz ihlal edilen bir hesap listesine düşmenin uzun vadeli sonuçlarını merak etmeye başlıyoruz.

Son aylarda bildirilen sızıntıların çoğu aylar öncesine dayanıyor, bu da bazılarının veriler eskidikçe ve daha az alakalı hale geldikçe onları kullanarak başlatılan saldırılara karşı dayanıklı olduklarını düşünmelerine neden olabilir. Ama bu yanlış bir güven mi?

Sızan veriler ne zaman gelirse gelsin diye endişelenmeli miyiz? Yedi ay önceki veya yedi yıl önceki kullanıcı adınızın ve şifrenizin çevrimiçi olarak gönderilmiş olması fark eder mi? Sızan kişisel verilerinizin, daha sonra paylaşılması konusunda endişelenmenize gerek olmayan bir son kullanma tarihi var mı?

Eski Kişisel Verileriniz Endişe Kaynağı Olmalı Mı?

Cevap: Hayır özetle, herhangi bir veri sızıntısı büyük bir olaydır ve bu şekilde ele alınmalıdır bilgi ne kadar eski olursa olsun. Facebook veri sızıntısı, içerdiği verilerin birkaç yıl öncesine dayanıyor olmasına rağmen, boyutu nedeniyle büyük bir olay olarak bildirildi. Ve bu hala bir endişe çünkü siber suçluların kullanıcılar üzerinde kullanabilecekleri her türlü bilgi cephaneliklerinde bulunan ve savunmasız kurbanlara karşı saldırılar başlatmak için kullanabilecekleri bir silahtır.

Sızan bir veritabanında ihlal edilip keşfedilmiş olsalar bile birçok kullanıcının şifreleri veya oturum açma ayrıntılarını güncellemeyeceği bir durumdur.

Kolaylık, pek çok insan için kraldır ve bir şifreyi bir hesaba dönüştürmek, çevrimiçi hizmetlere erişim kolaylığından daha az önemli görülmektedir.

Bu nedenlerden dolayı, kişisel verilerinizin genellikle bir son kullanma tarihi yoktur özellikle de kullanıcı adları ve parolalardan bahsediyorsak. Elbette onları değiştirebilirsiniz, bu onları geçersiz kılar, ancak sırf o hesaptaki parolayı değiştirmiş olmanız, tüm hesaplarınızda olduğu anlamına gelmez. Bu parolalardan birini değiştirmeden bırakmak, verilerinize erişmek isteyen bir bilgisayar korsanına giriş sağlayabilir.

Şifreleri değiştirebilirsin, doğum tarihlerini değil !

Herhangi bir veri ihlalinin  ne kadar eski olursa olsun  tehlikeli olmasının diğer nedeni, genellikle içerilen bilgi türünün mutlaka değiştirebileceğiniz bir şey olmamasıdır.

Savunmasız olduğu tespit edilirse şifreler değiştirilebilse de, çevrimdışı varlığınıza kalıcı olarak eklenmiş olan doğum tarihinizin, sosyal güvenlik numaranızın veya diğer herhangi bir kişisel tanımlanabilir bilginin sızdırılması daha  kolaydır.

Bunun gibi sızan kişisel veriler, siber suçlular için bir altın madeni ve savunulması ya da engellenmesi imkansız olan bir şeydir. Doğum tarihiniz, adresiniz veya özel bilgileriniz sızdırıldığında neredeyse kalıcı olarak oradalar.

Ve şifreniz olmasa bile, bu tür bilgiler genellikle hesabınıza yine de erişebilmek için yeterlidir bilgisayar korsanlarının bilgilerinize erişmelerini sağlayan güvenlik sorularını yanıtlamalarına olanak tanıyan önemli ipuçları veya kırıntılar bırakabilir.

Bu nedenle, verilerinizden herhangi biri ihlal edilmişse  ne kadar küçük veya önemsiz olduğunu düşündüğünüz önemli değil tüm hesaplarınızı denemek ve güvence altına almak için derhal düzeltici önlemler alırsınız. Bu, artık kullanmayabileceklerinizi içerir. Ne yapabilirsin? İki faktörlü kimlik doğrulama ekleyin, güçlü bir parola oluşturun ve kişisel bilgilerinize erişme girişimlerini denemek ve tespit etmek için tetikte olun, çok önemli hale gelmeden sorunu çözmeye hazır olun.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version