Fidye yazılımı için tim oluşturuldu. Virüslerin ve bilgisayar korsanlığının birçok farklı türü vardır, bunlardan biri fidye yazılımıdır. Fidye yazılımı virüs saldırısı, veri dosyalarınızın bilgisayar korsanları tarafından şifrelenmesi ve karşılığında fidye olarak ödemeyi istedikleri kötü bilinen bir saldırıdır. Yalnızca parayı öderseniz, veri dosyalarınızın şifresini çözerler.

Bir bilgisayar korsanının verileriniz üzerinde tam kontrole sahip olabileceği bir kötü amaçlı yazılımdır. Hacker, verilerinizi kilitleyebilir ve verilerinizi sızdıracağı konusunda size şantaj yapabilir veya ödemeyi fidye olarak yapamazsanız silebilir. Bilgisayar korsanları çoğu durumda genellikle bir e-postada bir spam bağlantısı gönderir.

Ancak, bu doğru değil, bu spam bağlantısını üçüncü taraf bir web sitesi veya bilinmeyen bir bağlantı üzerinden alabilirsiniz. Bu fidye yazılımı birçok kuruluşun ve şirketin dosyalarına saldırdı. Bu virüs, 15 yıldan fazla bir süredir bilgisayar ağlarını rahatsız ediyor. Sonuç olarak, bu saldırıyı durdurmak için Microsoft ve Citrix’in yardımıyla bir görev gücü oluşturuldu.

Hacker’larla mücadele için tim oluşturuldu

Güvenlik ve Teknoloji Enstitüsü bu lanetle başa çıkmak için bu görev gücünü yarattı. Bu görev gücünün üyeleri hukuk uzmanları, siber güvenlik firmaları, teknoloji endüstrisi oyuncuları ve politika yapıcılardır. Kısacası bu güç, bu saldırıyla her şekilde başa çıkacak tüm uzmanların katılımıyla yaratılmıştır.

Bu görev gücünün kurucu üyeleri, bu saldırının herhangi bir varlık için çok zararlı olabileceğinin tamamen farkındadır. Çünkü veri, bir organizasyon veya şirket için her şeydir. Bir şirket bu saldırıya uğrarsa, bu şirket bilgisayar korsanlarının eline geçecektir. Nihayetinde fidye ödemeye hazır olacak.

Görev gücü üyesi, fidye yazılımı öldürme zincirini ve bilgisayar korsanlarının komutları nasıl verdiğini ve sunucuları nasıl düzenlediğini gözlemleyecektir. Ayrıca, bu saldırıyı büyük ölçüde azaltacak gerekli önlemlerin kamuya açık veya özel olarak alınmasını tavsiye edeceklerdir.

Örneğin, kullanıcıların bilgisayarlarında kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamaları çalışıyorsa, bu görev gücü mümkün olan en kısa sürede bu uygulamadan çıkmayı önerecektir. Kısacası, bu görev gücü bu tehditle başa çıkmak için elinden geleni yapacak ve hiçbir taşını çevrilmemiş bırakmayacaktır.

Görev gücü büyük olasılıkla Mart veya Nisan ayında çalışmalarına başlayacak. Ancak iyi haber, web sitesinin Ocak ayında yayına girecek olmasıdır. Bugün bu fidye yazılımının 20 yıl öncesine göre çok tehlikeli ve karmaşık olduğunu herkes biliyor.

Bilgisayar korsanları, saldırıya uğrayan şirketlerden veya bireylerden yüzlerce dolar fidye alırlar, ancak işletme veya bireyler, verilerinin kilitlenmesi sonucunda milyonlarca dolar ödemek zorunda kalacak. Çünkü bir şirket, verileri olmadan işini yürütemez.

Bir rapora göre 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 500’ün üzerinde olan yaklaşık 300 bin dolar fidye olarak alındı. Bu zararlı yazılım sadece finansal bir kayıp vermeyen, ancak bu kötü amaçlı yazılım 2020 yılında bir Alman hastanesinde insan hayatını aldı

Bir başka makale: Fidye Yazılımı Nedir?

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version