Günümüzde Siber Güvenlik? konusunu sizler için derliyoruz. Merhaba sevgili siber basın okurları. Teknolojinin hızlı bir şekilde artması ile birlikte teknolojinin hem faydalarını hem de zararlarını fazlası ile hisseder durumdayız. Birçok konuda kullanımlar yararlı olsa da siber güvenlik konusu devreye girdiği zaman sistemde zafiyet olduğunda ciddi bir takım sorunları olabilmektedir.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik internet güvenliği, bilgisayar güvenliği, bilgi güvenliği, operasyon güvenliği olarak tanımlanabilmektedir. Bu güvenlik bilgisayarınızdaki güvenlikten bilgi güvenliğine kadar, aynı zamanda internet güvenliğini de içeren bir takım bilgileri kapsamaktadır.

Kişiler açısından siber güvenlik bu şekilde adlandırılmaktadır. Devletler açısından bakacak olursak vatandaşların bilgilerini içeren alt yapıların güvenliği, kurumların güvenliği için kullanılan bilgisayarların ve bu bilgisayarlarda kullanılan sistemlerin saldırılara karşı korunması için gerekli önlemlerin alınması siber güvenlik olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde Siber Güvenlik Neden Önemli?

Hem bireysel anlamda hem de kurumsal anlamda kullanılan teknolojik alt yapının güvenliği çok önemlidir. Bireysel olarak kullandığınız bilgisayardaki tüm kişisel verileriniz kötü niyetli kişilerin eline kolayca geçebilir. Bilgisayarınızda bulunan bilgiler, belgeler, aile fotoğraflarınız bir anda kaybolabilir. Bu nedenle bireysel anlamda da hem bilgi hem de belge güvenliği yani siber güvenlik çok önemlidir.

Kurumsal olarak da yine aynı şekilde ele alırsak, kurumların hem müşterileri hem de kendi güvenliklerinin sağlanabilmesi için bilgisayarlarında bir takım programları kullanmaları gerekmektedir. Bu programların kapsamları siber güvenlik için oldukça önemlidir. Büyük kurumların müşteri güvenliğini korumaları kendi sorumlulukları dahilinde olmaktadır.

Siber Güvenlik Nasıl Tehdit Altında Olur?

Siber güvenliğin en çok tehdit altında olduğu durum kimlik avıdır. Kişisel bilgisayara gönderilen bir takım sahte e postalar nedeni ile kimlik bilgilerinizin ele geçirilmesi amaçlanmaktadır. Örneğin bir bankadan geliyormuş gibi görünen e postada banka şifre bilgileriniz ya da kimlik bilgileriniz isteniyorsa ve sizde bu e postaya istenen bilgileri girdi iseniz bu durumda hem banka şifreniz hem de kişisel bilgileriniz yani kimlik bilgileriniz ele geçirilmiş olmaktadır.

Bunun haricinde kötü amaçlı yazılımlar da siber güvenliği tehdit altına sokabilmektedir. Bilgisayara gönderilen yazılık sayesinde kötü niyetli kişilerin eline bilgisayardaki tüm bilgiler ele geçirilir. Aynı zamanda bilgisayarınız tamamen bozulabilir. Bu gibi tehditler günümüzde çok sık karşılaşılan tehdit unsurlarından yalnızca bir kaçıdır.

Günümüzde Siber Güvenliğin Önemi

Günümüzde siber saldırılar çok çeşitli şekilde yapılabilmektedir. Tam olarak hedefe yönelik gerçekleşen bu saldılar hem maddi hem de manevi zararlar vermektedir. Bu nedenle günümüzde siber güvenliğin önemi çok fazla anlaşılmaktadır. Siber güvenlik anlamında profesyonel hizmet veren birçok firma bulunuyor. Bu firmalar özellikle kurum bilgisayarlarının güvenliği için yüksek kalitede hizmet sağlıyorlar. Bu şekilde hizmet alan kurumlar bilgisayarların korunması açısından verimli bir şekilde hizmet almaktadırlar.

Siber güvenliğin sağlanmadığı cihazların kötü niyetli yazılımlar tarafından ele geçirilmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle siber güvenlik hem kurumsal hem de bireysel anlamda ciddi ve profesyonel bir şekilde sağlanmalıdır. Belirli dönemlerde kullanılan ve siber güvenlik sağlayan siber güvenlik paketleri bulunmaktadır. Bu paketlerden satın alıp kişisel verilerinizi korumanız mümkün olmaktadır. Böylece kişisel bilgileriniz ya da belgeleriniz kötü niyetli kişilerin eline geçemez. Aynı zamanda banka bilgileriniz için de bu durum geçerlidir.

Günümüzde Siber Güvenlik?

Günümüzde siber güvenlik? konusunun sonuna geldik umarım sizlere faydalı olmuştur. Siber güvenlik hakkında bilginiz var ise bizlere bu konu hakkında yorumlarda bilgilendirici mesajlar atabilirsiniz. Bir başka makalemiz olan Siber Güvenlik Nedir? makalemize de göz atabilirsiniz. 

Share.

Teknoloji Meraklısı bir kişiliğim bir çok alanda araştırma yapıp sizler için sunuyorum aynı zamanda hacking bilgim ile sizlere bilgilendirici konular paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version