e
sv

Google gizli modda kullanıcıları mı izliyor ?

avatar

SEZER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Inc. gizli modda kullanıcıları izlemekle suçlanıyor.

Açılan bir davaya göre arama devi Google , kullanıcılar Chrome‘un gizli bir şekilde veri toplamaya devam ediyor. İddaya göre gizli modda kullanılan kullanıcıların Google Analytics , Google AdSense gibi çeşitli Google servisleri arayıcılığyla verileri toplanıyor.

Gizlilik Sağlanmıyor!

Google’ın arama sonuçları algoritması yine her bir kullanıcı için farklı sonuçlar getirdi. Bu sonuçların, haber ve video içerikleri için de kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Diğer bir deyişle Google’ın “Filtre Balonu” algoritması, kullanıcı hesabından çıkış yapsa da Gizli Modu aktif olarak kullansa da yine de arka planda çalışmaya devam ediyor.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren DuckDuckGo şu açıklamayı yaptı:

“İnsanlar, özel/gizli arama modunun, anonimlik sağladığını düşünüyor. Ancak elde ettiğimiz bulgular, aramalarınızın Google’ın tanıma algoritmasından geçtiğini gösteriyor. İnsanlar, ‘Gizli Mod’ olarak adlandırılan bu özelliğin, internette yaptıkları aramalara bir güvenlik ya da gizlilik sağladığı hissine kapılmamalılar.”

Google ise Gizli Mod ile ilgili yardım sayfasında şu bilgilendirmeyi yapıyor;

“Chrome, göz atma geçmişinizi, çerezleri ve site verilerini veya formlara girilen bilgileri kaydetmez. İndirdiğiniz dosyalar ve oluşturduğunuz yer işaretleri tutulur. Etkinliğiniz ziyaret ettiğiniz web sitelerinden, işvereninizden veya okulunuzdan ya da internet servis sağlayıcınızdan gizlenmez.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli