e
sv

Mac Cihazlarda Yeni Bir Fidye Yazılımı Çıktı !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir takım güvenlik araştırmacılarının edindiği bilgilere göre yeni bir fidye yazılımı ortaya çıktığı belirlendi. Bu fidye yazılımı Mac bilgisayarlarda dosyaları şifreleyen ve kurbanlardan para talep eden yeni bir fidye yazılımı kimlik hırsızlığı ve veri kaybı gibi birçok istenmeyen sonuca yol açabilen yazılımın, güvenlik araçlarını algıladığı zaman çalışmadığı öne sürülüyor.

Mac kullanıcıları kendilerini daha güvenli hissetse de bazen böyle açıklar çıkabiliyor. Bu tür virüs yazılımları genelde Windows işletim sistemlerinde çıktığından dolayı macOS işletim sistemleri tarafında böyle sorunlarla nadiren karşılaşılıyor.

Araştırmayı yapan güvenlik araştırmacıları Mac bilgisayarlarının gizliliğine hiçe sayan bu fidye yazılımı mac kullanıcılarını tamir için binlerce lira edecek kadar kötü bir fidye yazılımı olduğunu söylemektedir bu fidye yazılımına verilen ad ise  ‘ThiefQuest’  olarak adlandırılmıştır.

ThiefQuest Fidye Yazılımı Nereden Bulaşıyor ?

Genellikle torrent portallarından bulaşan bu fidye yazılımı Kimlik hırsızlığı ve veri kaybı gibi birçok istenmeyen sonuca yol açıyor.

Yüklendikten sonra yalnızca dosyaları kilitlemekle kalmayan yazılım, aynı zamanda kullanıcıların şifre ve kredi kartı bilgilerini çalmak için bir keylogger yazılımını da bilgisayara yüklüyor.

ThiefQuest Bu Fidye Yazılımından Nasıl Korunabiliriz ?

ThiefQuest fidye yazılımı  Antivirus programları gibi güvenlik araçlarını algıladığı zaman bilgisayarda çalışmadığı söyleniyor. Geçtiğimiz günlerde Sizler için derlediğimiz en iyi antivirüs programları makalemizde ki programları indirerek bu fidye yazılımından korunabilirsiniz.

Bilgisayar Korsanları Sizden Bitcoin Talep Ediyor.

Bilgisayar korsanları bulaştığı bilgisayarlarda dosyaları şifreleyen ThiefQuest yazılımını indiren kurbanlardan binlerce liralık bitcoin talep ediyor.  Kullanıcıların karşısına ödeme yapması gerektiğini gösteren bir not ile birlikte bir Bitcoin cüzdan adresi çıkarıyor. Ancak güvenlik araştırmacıları, kurbanların siber suçlularla iletişim kurabileceği herhangi bir yöntem olmadığını, ödemeyi yapsalar bile şifrelemenin kaldırılmama ihtimali bulunduğunu belirtiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli