Sıradaki içerik:

Macbook Klasör ve Simge Rengi Nasıl Değiştirilir?

e
sv

Altyazılar Yasadışı mı? İşte Detaylar…

03 Şubat 2021 17:02
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Altyazılar Yasadışı mı?

Altyazılar Yasadışı mı? Bir film tutkunuysanız, ana dilinizde bulunmayan filmleri izlemek için altyazıları kullanmış olabilirsiniz. Altyazılarla dublaj arasındaki tartışma ebedidir ve hiç bitmez. Çoğu, kullanıcıların dublajlı bir filmi izleme veya filmlere ve TV şovlarına altyazı ekleme konusundaki kişisel tercihlerine bağlıdır.

İnternette filmler ve şovlar için birçok dilde altyazı sunan birkaç web sitesi vardır. Bu tür web sitelerinde bulunan altyazıların çoğu hayran yapımıdır veya telif hakkıyla korunan içerikten koparılmıştır. Hayranlar tarafından altyazı oluşturma sürecine “hayran aboneliği” denir.

Bu terim, anime severler arasında oldukça popülerdir. Bir hayran abonesinin rolü, altyazıların tercümesini, altyazılarını ve dağıtımını içerir. Altyazılar genellikle telif hakkıyla korunan içerik sahipleri tarafından sunulmadığından, korsan içerik kategorisine girerler.

Altyazı kullanımının yasa dışı olup olmadığını merak ediyorsanız, size bir cevap verdik.

Altyazılar Yasadışı mı? Görünüşe göre evet.

Amsterdam Bölge Mahkemesi tarafından 2017 yılında kabul edilen bir mahkeme kararına göre , orijinal içerik sahibinden izin alındıktan sonra altyazılar oluşturulup dağıtılmadıkça yasa dışıdır. Gerekli izni almadan altyazı üreten herkes, mahkeme kararına göre telif hakkı ihlali ile cezalandırılabilir.

Diğer bölgelerde de benzer yasal engeller olabilir. Bu nedenle, altyazılar yasa dışıdır ve sizi parmaklıklar arkasına indirebilir veya yasa dışı olarak oluşturulmuş altyazıları kullanmak için para cezası ödemeniz gerekir.

Hayran aboneleri uzun süredir korsanlıkla mücadele grupları ve telif hakkı içerik yaratıcılarından sert eleştiriler aldı. Hollandalı bir korsanlıkla mücadele grubu olan BREIN, hayran abonelerine ve altyazılara karşı mücadelede ön saflarda yer aldı. Grup, birkaç altyazı oluşturucuyu mağazalarını kapatmaya zorladı.

Bununla birlikte, 2017 yılında, “Ücretsiz Altyazılar Vakfı” (Stichting Laat Ondertitels Vrij – SLOV) adlı bir grup, hayranları hedefleyen kampanyasına karşı Hollanda mahkemesinde BREIN ile savaşmaya karar verdi.

Şaşırtıcı bir şekilde, mahkeme BREIN’in tarafını tuttu ve orijinal içerik oluşturucunun izni olmadan altyazıların oluşturulması / dağıtılması halinde yasa dışı olduğunu belirten bir emir çıkardı.

Kararın ardından BREIN direktörü Tim Kuik, “Elindeki bu kararla BREIN’in yasadışı altyazıları toplayan ve yasadışı bir kaynaktan film ve TV şovları ekleyen site ve hizmetlere karşı çalışmalarını sürdürmesi daha kolay olacak” dedi.

Her şey iç karartıcı değil, Netflix ve Youtube, sağır kullanıcılar ve yabancı dilde şovları ve filmleri izlemeye istekli olanları kolaylaştırmak için kamu kaynaklı altyazıları teşvik ediyor.

Ancak, Hollanda mahkemesinin emri, altyazıların gerçekten yasa dışı olduğu ve dünyanın her yerindeki hayranlar için etkileri olabileceği anlamına geliyor. Alt yazılar yasa dışı mı konusunda aklınızdaki soruları cevapladık eğer bildiğiniz başka bir şey var ise bize yorumlarda bildirin.

Kaynak: TorrentFreak

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli