Sıradaki içerik:

Hackerlar Paranızı Nasıl Çalar? Korunma Yolları

e
sv

Apple bilgisayarlara bulaşmış tehlikeli bir virüs bulundu!

58 okunma — 21 Şubat 2021 14:30
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple bilgisayarlara bulaşmış tehlikeli bir virüs bulundu! Siber güvenlik uzmanları, 30 bin MacOS bilgisayara rahatça bulaşan yeni bir virüs keşfetti. Mac dizüstü bilgisayarlarda Silver Sparrow adlı bir virüs bulundu. Diğer birçok kötü amaçlı yazılım türünden farklı olarak, bu kötü amaçlı yazılım siber güvenlik araştırmacılarının kafasını karıştırdı. “Tam olarak nasıl çalıştığı ve hangi sorunlara neden olabileceği hala net değil. Bu da onu gerçekten gizemli kılıyor.” dendi.

Yeni çıkan kötü amaçlı yazılım halihazırda 153 ülkede yaklaşık 30.000 Mac dizüstü bilgisayara bulaştı. ABD, İngiltere, Kanada, Fransa ve Almanya’da gibi ülkeler de kaydedilen en yüksek vaka sayısına sahip ülkeler oldu.

Silver Sparrow’un şüpheli komutları yürütmek için macOS Installer JavaScript API’sini kullandığına inanılıyor. Aynı zamanda, virüsü bir hafta boyunca takip etmesine rağmen, ne Red Canary ne de araştırma ortakları bu kötü amaçlı yazılımın tam olarak ne yaptığını, işlevinin ne olduğunu belirleyemedi. Yine de Silver Sparrow’u keşfeden bilgi güvenliği şirketi, bunu “ciddi bir tehdit” olarak görüyor.

Aynı zamanda, araştırmacılar Silver Sparrow’un kendi kendini yok etme mekanizması sağladığını keşfettiler. Bu işlevsellik genellikle gizli siber operasyonlarda kullanılan yazılımlarda bulunuyor. Ancak şimdiye kadar virüsün bulaştığı sistemlerden en az birinde dahi kendisini kaldırdığına dair bir kanıt yok.

Apple bilgisayarlara bulaşmış tehlikeli bir virüs bulundu!

Bilgisayarda “Başardın!” yazan kırmızı bir pencere beliriyor.

İntel işlemci tabanlı bir Mac’te kötü amaçlı bir paket başlatırken, kullanıcının “Merhaba, dünya!” Yazan boş bir pencere gördüğü bildirildi. Virüs, yeni bir tescilli çip Apple M1 olan dizüstü bilgisayara girerse, ekranda “Başardın!” yazan kırmızı bir pencere beliriyor.

Silver Sparrow, M1 çipleri için özel olarak tasarlanmış ilk kötü amaçlı yazılımı keşfedildikten birkaç gün sonra tespit edildi. Bu da dünyanın dört bir yanındaki bilgisayar korsanlarının, Apple’ın en yeni işlemcisiyle donatılmış yeni nesil Mac’ler için yeni virüsleri uyarlamaya başladığını gösteriyor.

Apple daha önce cihazlarında Intel çipleri kullanıyordu. Ancak bu üretici ile işbirliğini sona erdirmeye karar verdi.

Apple web sitesinde açıklamada bulundu.

“M1, Mac için özel olarak tasarlanmış ilk çipimiz. Şaşırtıcı bir şekilde, Apple’ın M1 sistemi 16 milyar transistör içeriyor. CPU, GPU, Neural Engine, I / O denetleyicileri ve bir dizi başka bileşeni entegre ediyor. Apple M1 çipi, Mac’inize benzersiz bir teknoloji getiriyor ve sektör lideri enerji verimliliği ile inanılmaz bir performans sunuyor.” dendi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli