Sıradaki içerik:

Linux CLI E-posta İstemcisi Mutt 2.0.0 Yayınlandı

e
sv

Birçok Web Sitesi Eski Android Akıllı Telefonlarda Bozulacak

09 Kasım 2020 13:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Birçok Web Sitesi Eski Android Akıllı Telefonlarda Bozulacak

Artık  birçok web sitesi eski Android akıllı telefonlarda bozulacak eski bir Android akıllı telefona sahipseniz, önümüzdeki yıl web’in büyük bir kısmına artık erişemeyeceğiniz için bu yükseltme için doğru zaman olabilir.

Açık Sertifika Yetkilisi Let’s Encrypt, Android 7.1.1 Nougat’ın altındaki sürümleri çalıştıran akıllı telefonların 2021’den itibaren grup tarafından verilen sertifikalara artık güvenmeyeceğini belirten bir uyarı yayınladı. Bilmeyenler için web alan adlarının yaklaşık % 30’u kullanıyor.

2015 yılında, yetkili, ISRG Root X1 kök sertifikasını duyurdu. Sertifika, IdenTrust’ın kök sertifikası ‘DST Root X3’ ile  birkaç tarayıcı ve neredeyse tüm büyük işletim sistemleri tarafından kullanılmaktadır.

Let’s Encrypt ve  IdenTrust Arasındaki Anlaşma Sona Eriyor !

Şimdi, Let’s Encrypt ve IdenTrust arasındaki çapraz görüşme anlaşması 1 Eylül 2021’de sona eriyor. Grubun yeni bir anlaşmaya girme olasılığı düşük. Dahası, Let’s Encrypt varsayılan olarak 11 Ocak 2021’de çapraz imzalamayı durduracak. Web siteleri çapraz imzalı sertifikalar oluşturabilir, ancak yalnızca Eylül 2021’e kadar var.

Bu, Let’s Encrypt’in kök sertifikası olmayan Android işletim sisteminin grup sertifikalarını kullanan sitelerde çalışmayacağı anlamına geliyor. Yani birçok web sitesi eski android akıllı telefonlarda bozulacak.

2016’dan beri güncellenmeyen bazı yazılımlar, kök sertifikamız ISRG Root X1’e hala güvenmiyor. En önemlisi, buna 7.1.1’den önceki Android sürümleri dahil ediliyor. Bu, Android’in bu eski sürümlerinin artık Let’s Encrypt tarafından yayınlanan sertifikalara güvenmeyeceği anlamına geliyor. ”

Let’s Encrypt, Android kullanıcılarının yüzde 33,8’inden fazlasının 7.1.1’den daha eski sürümleri çalıştırdığını belirtiyor. Onlardan biriyseniz, cihazınızı en son Android sürümüne güncellemeniz akıllıca olacaktır. Elbette, önceki cihaz artık Android güncellemelerini almıyorsa yeni bir Android cihaza geçmeniz gerekecektir. Alternatif olarak, kendi sertifika deposuna sahip ve ISRG kökünü içeren Mozilla Firefox’u kullanabilirsiniz.

Kaynak : https://fossbytes.com/many-websites-will-break-on-older-android-smartphones-in-2021/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli