Sıradaki içerik:

OnePlus 9 Pro Hasselblad Kamera ile Geliyor

e
sv

Çinli Uzay Aracı Mars’ın Yörüngesine Başarıyla Girdi

44 okunma — 11 Şubat 2021 14:40
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çinli  uzay aracı

Çinli  uzay aracı Tianwen-1 , Dünya’dan ayrılmasından bu yana 6-1 / 2 aylık bir sürenin ardından Mars’ın yörüngesine başarıyla girdi. Bu, ülkenin gezegene ilk bağımsız görevi olacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, robotik sondanın Pekin saatiyle akşam 7: 52’de (11:52 GMT) iticilerini 15 dakikalık bir şekilde yaktığını söyledi.

Birkaç ay önce, Tianwen-1, Mars’ın kuzey yarım küresindeki Utopia Planitia olarak bilinen büyük bir düzlüğe 7 dakikalık hızlı bir inişle 240 kg’lık bir gezgini olan bir kapsülü indirmeye çalışacak.

Mars Yüzeyini 90 Gün Boyunca Keşfedecek !

Çinli uzay aracı başarılı bir şekilde inerse, güneş enerjili gezginin Mars yüzeyini 90 gün boyunca keşfedeceği söyleniyor. Toprağını inceleyecek ve yere nüfuz eden bir radar kullanarak herhangi bir alt yüzey suyu ve buz da dahil olmak üzere eski yaşam belirtilerini arayacak.

Tianwen-1 veya iki bin yıl önce yazılmış bir Çin şiirinin başlığı olan “Cennete Sorular”, Rusya ile birlikte fırlatılan bir sonda 2011’de Dünya’nın yörüngesinden ayrılamaması sonrasında Çin’in gezegene ilk otonom görevidir.

Sondanın bu ay Mars’a ulaşan üç kişiden biri olduğu söyleniyor. BAE tarafından fırlatılan Hope uzay aracı , bu hafta Salı günü Mar’ın yörüngesine başarıyla girdi. Uzay aracı kızıl gezegeni indirmeyecek, sadece gezegenin yörüngesine girecek, hava durumu ve atmosferi hakkında veri toplayacak.

Bu iki sonda, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Hindistan tarafından fırlatılan Mars üzerindeki diğer altı uzay aracına katılacak.

ABD’nin 1 tonluk Azim sonda Şub 18 Mar yörüngesine girmesi bekleniyor ve Jezero krater denilen sarp kayalıklarla ile kayalık depresyonda bir iniş girişiminde bulunacaklardır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli