e
sv

COVID-19 Web Sitelerine Harekete Geçiliyor

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Amerikan alan adı tescil şirketleri, koronavirüs ile ilgili sahtekarlıkla mücadele etmek için adımlar atıyor. 

 Namecheap  Inc., COVID-19 sağlık krizini referans alan web sitesi adlarının otomatik kaydını durdurdu. Los Angeles merkezli şirketin eylemi, pandemiden kar elde etmek isteyen sahte web sitelerinde bir artıştan sonra gelir.

Coronavirüs salgından çoğalan çevrimiçi dolandırıcılıklar, sahte yardım web sitelerini, sahte aşı ve tedavi satan siteleri ve kötü amaçlı yazılım sunan enfeksiyon izleme sitelerini içeriyor. 

 26 Mart’ta gönderilen müşterilere gönderilen bir  e-postada Namecheap CEO’su Richard Kirkendall, şirketin “koronavirüs”, “COVID” ve “aşı” gibi terimleri şirketin alan kullanılabilirliği arama aracından kaldırdığını söyledi. 

Meşru alanlar şirket çalışanları tarafından yine de manuel olarak kaydedilebilse de, Kirkendall Namecheap’in “COVID19 veya Coronavirus ile ilgili herhangi bir hileli veya küfürlü etki alanını veya web sitesini proaktif olarak önlemek ve kaldırmak için yetkililerle birlikte çalıştığını” söyledi.

Amerika’nın en büyük ABD alan adı kayıt şirketi  GoDaddy  de vicdansız COVID-19 siber suçlulara karşı harekete geçiyor. Arizona firması, “insan gözden geçirme sürecinin” bir parçası olarak birçok sahtekarlık alanını ele geçirdiğini söyledi. 

Bir GoDaddy sözcüsü şunları söyledi: “Platformumuzdaki kötüye kullanımı tolere etmiyoruz ve Evrensel Hizmet Şartlarımız (UTOS) şikayetler konusunda bize geniş bir takdir yetkisi veriyor ve buna COVID-19 kötüye kullanımı da dahil. Bugüne kadar ekiplerimiz çoktan araştırdı ve kaldırıldı COVID-19 sahtekarlık raporlarına yanıt olarak ve COVID-19 krizinin sona ermesinden uzun süre sonra uyanıklığımız devam edecek. “

Komşu Kanada’da  perakende kayıt şirketi Hover’ı işleten Toronto firması  Tucows Inc., manuel inceleme için tüm “covid” ve “corona” alanlarını işaretliyor. Şirket sözcüsü Graeme Bunton, Tucows’un özellikle sahte COVID-19 kürleri veya testleri satan tüm siteler için uyanık olduğunu söyledi. 

Muharebe dolandırıcılık şirketlerin çabaları New York Başsavcısı Letitia James sonra gelen  yazdığı  20 Mart internet en büyük alan adı kayıt için, Coronavirüs ilgili dolandırıcılıkla mücadelenin içinde onların yardım talebinde. 

Mektuplar GoDaddy, Dynadot, Name.com, Namecheap, Register.com ve Endurance International Group’a (Bluehost.com, Domain.com ve HostGator.com sahibi) gönderildi.

On  Cumartesi , ABD Adalet Bakanlığı, küresel COVID-19 salgın gelen kar dolandırıcılık işlediği gerekçesiyle bir web sitesi operatörü karşı ilk dava açtı.

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/domain-registrars-combat-covid-19/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli