Görünüşe göre iyi kaynaklanmış bir  kampanya  olan Dubwriter, Avrupa’da Amerikan ve NATO birliklerinin varlığını yerel nüfus için agresif ve tehlikeli olarak göstermeye çalıştı.

Kamuoyunu ABD ve NATO’ya yöneltmek için kullanılan taktikler, her iki hedefi de COVID-19’un Avrupa’da yayılmasını kötüleştirmekle suçlayan içerik yayınlamayı içeriyor.

2017’de başlayan kampanya, FireEye’deki kötü niyetli bir aktör veya aktör grubuna oluşturulan içeriği atayamayan araştırmacılar tarafından keşfedildi  . Bunun yerine, Ghostwriter benzer davranış özellikleri ve kişilerle bağlantılı kötü amaçlı içeriklerin “etkinlik kümesinden” oluşur.

Araştırmacılar, yalancı bir liyanın dolaşımına ek olarak, Ghostwriter operasyonlarının sahte anlatılarına özgünlük görünümü eklemek için tamamen uydurulmuş resmi belgeler ve yazışmalardan yararlandığını söylüyor.

Bir kötü niyetli eylem fabrikasyon özellikli  mektup  NATO COVID-19 pandemik cevaben Litvanya çekilme planlıyordu öne süren bir anlatı desteklemek için Ghostwriter kişiliklerdeki tarafından dağıtıldı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından kaleme edilmiş gibi sunuldu.

Taleplerinin gerçek görünmesi için daha fazla çaba göstererek, Ghostwriter işlemleri “meşru haber web siteleri de dahil olmak üzere güvenliği ihlal edilmiş web sitelerinden yararlandı, uydurulmuş içerik yayınlamak için veya içeriğin doğrudan NATO’ya ve ulusal kuruluşlara yayılması ve yayılması için sahte e-posta hesapları kullandı ve hedef ülkelerdeki medya kuruluşları. ”

Ghostwriter içeriği arasında yaygın olarak bulunan bir tema, yanlış atfedilen tamamlanmış alıntıların dahil edilmesidir. Kampanyanın kötü amaçlı içeriğinin bir kısmı Avrupa hükümetleri tarafından tanımlanmış ve kamuya açıklanmamıştır.

Araştırmacılar şunları söyledi: “Birkaç kez Litvanya, Letonya ve Polonya’daki haber kuruluşları ve devlet kurumları, Ghostwriter olarak yanlış olarak tanımladığımız şeyin bir parçası olarak tanıtılan içerik ve anlatıları açıklayan ve onları dezenformasyon veya sahte haber olarak etiketledikleri kamuya açık ifadeler yayınladı .”

Araştırmacılar, iyi finanse edilen kampanyayı herhangi bir kişi, kuruluş veya ülkeyle ilişkilendiren kesin bir kanıt bulunmasa da, araştırmacılar Ghostwriter propagandasının “Rusya’yı diğer dünya güçleri üzerinde lehine stratejik tartışmalar” içerdiğini söyledi.