Sıradaki içerik:

VLC Media Player da birkaç RCE açığı düzeltildi

e
sv

Durov Telegram için ayağa kalktı

76 okunma — 22 Ocak 2021 00:13
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Durov Telegram için ayağa kalktı. Durov, Telegram’da aşırılık yanlısı içeriğe karşı verilen mücadele hakkında konuştu.

Telegram’ın yaratıcısı Pavel Durov, platformda tartışma ve anlaşmazlıklar memnuniyetle karşılansa da, gerçek dünyadaki şiddet ve protesto çağrılarının hizmet için kabul edilemez içerik olduğunu söyledi. İş adamına göre, bir moderatör ekibi her hafta yüzlerce aşırılık yanlısı içerikli mesajı siliyor. Durov’un açıklaması, Telegram’ın App Store ve Google Play’den kaldırılabileceğini bildirdikten kısa bir süre sonra ağda göründü.

Telegram’ın en büyük mobil uygulama mağazalarında engelleme tehdidiyle karşı karşıya olduğu haberinin ardından, uygulamanın sahibi Pavel Durov, platformda hangi tür tartışmalara izin verilip verilmediğini açıklamaya karar verdi. Bunu Telegram kanalında yazdı.

İlgili Haber: ABD Telegramı yasaklayacak mı?

Durov, geçtiğimiz iki hafta boyunca tüm dünyanın, Amerika Birleşik Devletleri’nde gelişen olayları yakından takip ettiğini söyledi. Özellikle de Kongre Binası’nın basılması, eski başkan Donald Trump’ın müttefiklerinin konuşmaları ve mevcut. Eski Amerikan liderinin, sokaktaki şiddeti azaltmak için çoğu popüler sosyal ağlardaki hesaplarının kaldırıldı. Telegram’ın başkanı, Amerikalılar servisin izleyicilerinin sadece %2’sini oluşturmasına rağmen, ekibinin de Amerika’daki durumu izlediğini belirtti.

“Telegram barışçıl tartışmaları ve protestoları memnuniyetle karşılar, ancak kullanım politikamız halka açık şiddet çağrılarının yayılmasını yasaklar. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca, Belarus ve İran’dan Tayland ve Hong Kong’a kadar tüm dünyada bu kurala bağlı kaldık. Durov, dünyanın dört bir yanındaki sosyal hareketler insan hakları için savaşmak için Telegram’ı kullanıyor ”dedi.

Telegran’ın başkanına göre, moderatör ekibi, şiddete çağrı yapan Amerikalı kullanıcılar arasında artan faaliyete dair raporlar almaya başladı. Sonuç olarak, aksi takdirde on binlerce Telegram kullanıcısı tarafından görülebilecek yüzlerce gönderi silindi. 

Durov Telegram için ayağa kalktı

Durov, “Moderatörler, açıkça şiddeti kışkırtan içeriği aktif olarak engellemenin yanı sıra, kullanıcılardan gelen şikayetleri işlemeye devam edecek.” dedi.

Telegram CEO’sunun yabancı basında “tehlikeli” paylaşımların zamanında kaldırıldığını duyurmasının arifesinde, mahkemedeki Amerikalı aktivistlerin Apple’ın Telegram messenger’ı App Store’a yerleştirmeyi reddetmesini talep ettiği bilgisi ortaya çıktı. Dava, kar amacı gütmeyen kuruluş Coalition for a Safer Web, yayınıyla Durov’un platformunun tüm kurallara uyduğuna ve siber suçlulara karşı aktif olarak savaştığına halkın dikkatini çekmeye çalıştı. Bu nedenle Telegram’ı engellemeye gerek yok.

Bu arada, bazı uzmanlar Durov’un elçisini hiçbir şeyin tehdit etmediğine inanıyor. İletişim grubu iMARS’ın başkan yardımcısı Vladimir Neryuev’e göre, STK’ların önünde engelleme talepleri halk için bir oyundan başka bir şey değil. 

“Herkes anlıyor: Aylık 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir hizmeti sonuçsuz bir şekilde engelleyemezsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki antitröst yasaları oldukça katıdır. Böyle bir uygulamayı kaldırmak oldukça zordur. Sonuçta, yaralı taraf her zaman Kongre’ye dönebilir ve bu durumda davanın sonucu tahmin edilemez olacaktır. Masaüstü işletim sistemi pazarındaki tekel hakimiyetine ilişkin 1998 yılında Microsoft ile açılan davayı, Hagens Berman hukuk firması tarafından 2011 yılında Apple’a karşı açılan davayı, bugün aynı Facebook veya Amazon ile hakim pazar konumu üzerinden davayı hatırlayabilirsiniz.” dedi uzman.

Aynı zamanda, Neryuev, piyasa katılımcılarının bir şekilde olup bitenlere tepki vermesi gerektiğini ve bu nedenle, bu platformların sahiplerinin yasaklanmış içerik sorununu kendilerinin çözeceği beklentisiyle uygulamaların kaldırılmasıyla ilgili yüksek sesli ifadeler bulunduğunu kaydetti.

“Benzer bir durum muhtemelen Telegram’ı bekliyor. Yasak bilgiler servis idaresi tarafından silinirse ve Pavel Durov tam olarak bu konuma bağlı kaldığını zaten belirtmişse, o zaman bir şeyin başvuruyu tehdit etme olasılığı düşüktür.” dedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli