Sıradaki içerik:

Teknoloji Meraklıları İçin 2020 Yılının En İyi Telefonları

e
sv

EBA İçin Siber Güvenlik Kategorisi Yenilendi!

23 Kasım 2020 07:15
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

EBA İçin Siber Güvenlik Kategorisi Yenilendi!

EBA İçin Siber Güvenlik Kategorisi Yenilendi! Covid-19 pandemisi olarak adlandırdığımız karantina günlerinde tüm okullarımızda online eğitime geçilmesi ile birlikte aktifliğini koruyan Eğitim Bilişim Ağı, Şubat ayında çocuklarımızın ve gençlerimizin siber dünyada kendisini koruyabilmesi için yenilendi. Sanal ortamda zararlı yazılımlara, siber tehtidlere, kişisel verilerin korunmasına yönelik animasyon tarzı uygulamalı videolar ile güçlendirdi. Yüklenen içeriklerin çok fazla ilgi görülmesi beklenirken maalesef bu durum karşılanamadı.

Eğitim Bilişim Ağında Ne Gibi Değişiklikler Yaşandı?

Siber güvenlik için köklü değişikliğe giden Eğitim Bilişim Ağı, birçok özgün paylaşımları ile çocuklarımıza ve velilere siber güvenlik ve teknoloji alanında yeni ve özgün bilgilendirici içerikler sunuyor. Gerekirse çocuklarımıza kendilerini geliştirmesi ve bilinçlenmesi açısından KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurumu) ve BTK (Bilişim Teknolojileri Kurumu) onaylı ve destekli yapılan animasyon tarzı videolar, (görsel 1.0) zararlı yazılımlar, siber tehtidler, güvenli şifre önerileri, sosyal ağların güvenli kullanımı, ve zararlı yazılımlardan kurtulma yöntemleri ile ilgili resimler bulunuyor. Mobil telefonlar için siber güvenlik oyunları ve güvenli çocuk uygulamaları, son olarakta siber zorbalık hakkında eğitici ve tamamen özgün kitap ve dergiler bulunmakta.

görsel 1.0

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık ya da sanal zorbalık, birey veya grup tarafından başka bir bireye ya da gruba, bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığı ile tehdit edici, korkutucu, onur kırıcı, iftira dolu, utandırıcı mesaj veya görüntülerin kasıtlı ve düzenli bir şekilde gönderilmesidir.

Son yıllarda elektronik ve bilgisayara dayalı iletişim ve bilgi paylaşımının artması çocukların ve gençlerin sosyal iletişimini, öğrenme yöntemlerini ve eğlence biçimini oldukça değiştirmiştir. Elektronik posta, web siteleri, mesajlar, web kameralar, sohbet odaları, sosyal paylaşım siteleri gibi elektronik iletişim araçları gençlerin sosyal hayatlarının önemli bir parçası oldu. Son yıllarda çocukların ve gençlerin sosyal hayatlarının büyük çoğunluğu çevrim içidir. Çevrim içi sohbetler yüz yüze sohbetlerden daha farklıdır.

Bu faydalı içeriklerin barındırılmasında emeği bulunan Milli Eğitim Bakanlığımızı tebrik ediyoruz. Bu tür içeriklerin artması ve ilgi verilmesi adına elimizden gelen desteği vereceğiz. Çocuklarımıza güvenli bir internet sunmak için Siber Zorba Olma! #Farkınavar diyoruz.

Siber güvenlik oyunu için Google Play Store aracılığı ile indirebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli