Sıradaki içerik:

PS5, PS4 Pro’dan Çok Daha Tasarruflu

e
sv

Eski Microsoft Mühendisi 9 Yıl Ceza Aldı !

338 okunma — 10 Kasım 2020 20:29
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eski Microsoft Mühendisi 9 Yıl Ceza Aldı !

Eski Microsoft mühendisi 9 Yıl ceza aldı.  Eski işvereninden 10 milyon dolar çaldıktan sonra parmaklıklar ardında dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

26 yaşındaki Ukrayna vatandaşı Volodymyr Kvashuk, beş adet telefon dolandırıcılığı, altı adet kara para aklama, iki adet ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı, iki adet sahte vergi beyannamesi başvurusu ve her bir posta dolandırıcılığı suçundan birer adet jüri tarafından mahkum edildi. Cihaz dolandırıcılığı ve dolandırıcılığın yanı sıra korumalı bir bilgisayara erişim  suçlamalarından suçlu bulundu.

Washington, Renton sakini bir müteahhitti ve ardından Ağustos 2016’dan Haziran 2018’e kadar Microsoft’ta tam zamanlı bir çalışandı. Bu süre zarfında, teknoloji devinin perakende satış platformunu test etme çalışmaları ona dijital hediye kartlarına ve diğer para birimlerinde depolanan değerlere erişim sağladı (CSV) ürünleri, daha sonra çevrimiçi olarak sattı.

İş Arkadaşları Tarafından Milyonlarca Dolar Kazanırken  Farkedildi !

Adalet Bakanlığı’na (DoJ) göre, kendi hesabını kullanarak 12.000 dolara varan küçük miktarlarla başladı ve ardından çalınan malların değeri milyonlarca dolara yükselirken iş arkadaşları tarafından farketdildi.

Kvashuk’un banka hesabına yatırılan fonların kaynağını denemek ve gizlemek için bir Bitcoin “karıştırma” hizmeti kullandığı da söyleniyor.

Sadece yedi ayda, paranın kendisine bir akrabası tarafından verildiğini söylemek için sahte vergi beyannamesi vermeden önce, 2,8 milyon dolarlık dijital para birimini bankasına ve tasarruf hesaplarına aktardı.

Kvashuk ayrıca 1.6 milyon dolarlık bir göl kenarı evi ve 160.000 dolarlık bir Tesla satın almak için yeterli paraya sahipti.

IRS Criminal Investigation (IRS-CI) sorumlu özel ajanı Ryan Korner , “Kvashuk’un Microsoft’tan çalma ve ardından sahte vergi beyannamesi verme suç eylemleri, ülkenin vergi bileşeni olan ilk Bitcoin davası” dedi .

“Basitçe söylemek gerekirse, bugünkü ceza internet üzerinden para çalamayacağınızı ve Bitcoin’in suç davranışınızı gizleyeceğini düşündüğünüzü kanıtlıyor. IRS-CI’nin Siber Suçlar Birimi’nin yardımıyla karmaşık siber suç uzmanlarından oluşan ekibimiz sizi yakalayacak ve yanlışlarınız için sizi sorumlu tutacaktır. ”

Eski Microsoft mühendisi 9 Yıl ceza aldı.  Ayrıyetten bu hapis cezasından sonra Kvashuk’a 8.3 milyon dolardan fazla tazminat ödemesi bekleniyor.

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/exmicrosoft-engineer-nine-years/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli