Sıradaki içerik:

İnternetin Görünmez Yüzü: Türk Hack Team!

e
sv

Facebook Çalışanları, Trump İçin Sessiz Kalan Zuckerbergi Eleştiriyor!

442 okunma — 01 Haziran 2020 19:30
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anonymous Hacker grubu tarafından ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘şiddeti teşvik ettiği’ söylenen tweetleri karşısında sessiz kalan Mark Zuckerberg, çalışanlarının eleştiri gündemine geldi. Bu durumu devlete ihanet olarak eleştiren Facebook çalışanları, Zuckerberg’ü eylemsizlikle suçluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd cinayetinin ardından protestolar her geçen gün artmaya devam ediyor. Başkan Trump’ın protestoculara yönelik “Yağma başlarsa ateş açılır” sözleriyle protestolar iyice yükselirken Başkan Trump’ın bu sözleri karşısında tepkisiz kalan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise Amerika genelinde eleştiri oklarının hedefi hâline geldi.

Facebook’a ve Zuckerberg’e karşı ilk eleştiriyi yapanlardan biri, şirketin kendi ürün yönetim müdürü Jason Toff oldu. Twitter hesabından yaptığı açıklamada Trump’ın son sözleri karşısında Facebook’un harekete geçmemesini eleştiren Toff, bu durumun rahatsız edici olduğunu ve çoğu iş arkadaşının benzer şekilde düşündüğünü yazdı.

Facebook çalışanları, Mark Zuckerberg’ü hedef aldı!

Toff, Zuckerberg ile aynı fikirde olmayan tek Facebook çalışanı değil. Toff’un tweet’inin ardından diğer pek çok Facebook çalışanı da Zuckerberg’ü ve Facebook’u eleştiren paylaşımlarda bulunmaya başladı. Facebook’ta yazılım mühendisi olan Lauren Tan, içinde bulundukları konumdan duyduğu hoşnutsuzluğu şu cümlelerle açıkladı: “Facebook’un Trump’ın şiddeti teşvik edici paylaşımını kaldırmak konusundaki etkisizliği, burada çalışmaktan utanmama neden oluyor. Buna kesinlikle katılmıyorum. İşimin teknik parçalarından ve akıllı/nazik insanlarla çalışmaktan keyif alıyorum ancak bu doğru değil. Sessizlik suçtur.”

Facebook çalışanları arasında sesini duyurmaya çalışanların sayısı oldukça fazla. Bu isimlerden biri olan Facebook Ürün Araştırma ve Geliştirme ekibinden Jason Stirman, Trump’a karşı sessiz kalan Zuckerberg’ü şu şekilde eleştirdi: “Ne yapacağımı bilmiyorum ama hiçbir şey yapmamanın kabul edilemez olduğunu biliyorum. Ben, Trump’ın son günlerde açıkça şiddete teşvik eden paylaşımları hakkında Mark’ın hiçbir şey yapmama kararına tamamıyla katılmayan bir Facebook çalışanıyım. Facebook içinde yalnız değilim. Irkçılık konusunda tarafsız bir konum yoktur.”

Twitter, Trump’ın tweet’ini anında gizledi!

Twitter, Trump’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımı ‘şiddeti teşvik ettiği’ gerekçesiyle paylaşıldıktan hemen sonra gizlemişti. Twitter’ın bu hamlesine karşı ne Facebook ne de Instagram, paylaşımı gizlemeyi tercih etmedi.

Bu konuda konuşan CEO Mark Zuckerberg, Fox News’e verdiği bir röportajda “Facebook hakikatin hakemi olmamalı” diyerek paylaşımların gizlenmeyeceğini belirtti. Bunun ardından geçtiğimiz cuma günü Başkan Trump’ı aradığı söylenen Zuckerberg, Axios’a göre Trump’a kendisinin ‘tonu ve söylemi’ hakkındaki endişelerini dile getirdi ve başkanın Facebook’u zor bir duruma soktuğunu söyledi.

Kaynak: Fox News

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli