Sıradaki içerik:

Jeff Bezos Amazondaki görevinden ayrıldı!

e
sv

Facebook WhatsAppı Hindistanda kaybediyor!

04 Şubat 2021 18:31
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook WhatsAppı Hindistanda kaybediyor! Hindistan’da yaklaşık yarım milyar WhatsApp kullanıcısı olan yeni bir kişisel veri politikası, BT devinin dünyanın en umut verici dijital pazarlarından birindeki konumunu zayıflatabilir. Bu politika ile facebook hindistan ülkesini kaybedecek mi merak konusu.

Ocak ayının sonunda, Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, WhatsApp CEO’su Will Cathcart’a, habercinin kişisel verilerini ana Facebook’a aktarmasına olanak tanıyan planlı bir kullanıcı sözleşmesi değişikliğini geri çekmesini isteyen bir mektup gönderdi.

WhatsApp’ın uygulamayı kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcıları 8 Şubat’a kadar yeni gizlilik ayarlarını kabul etmeye mecbur etme kararı, dünya çapında olumsuz tepkiler yarattı.

Aynı zamanda, özellikle önemli olan Hindistan’ın konumu Amerikan dijital devi onu gelişiminin kilit bir alanı olarak görüyor.

TechCrunch tarafından alıntılanan mektubun yazarları, “Hindistan hükümetinin, kendi çıkarlarının ihlal edilmemesini sağlamak için vatandaşlarına karşı egemen bir sorumluluğu olduğunu” vurguluyor.

Belgede ayrıca “ya hep ya hiç yaklaşımının anlamlı seçimlerden mahrum bıraktığını bildiriyor. Ayrıca kullanıcıları mahremiyetlerine ve bilgi güvenliği çıkarlarına zarar verebilecek bir işleme zorlamak için WhatsApp’ın sosyal ilgisini kullandığı” belirtiliyor.

Çok sayıda şikayetin ardından, haberci yönetiminin kullanıcı sözleşmesini güncelleme tarihini 15 Mayıs’a ertelediği gerçeğine rağmen Hindistan yetkilileri, o zamandan beri ülkede devam eden kişisel verilerin korunmasına ilişkin tasarının kabulünü hızlandırabilir. 2018. Bu durumda, WhatsApp ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Çünkü bakanlık temsilcilerinin mesajlarında belirttikleri gibi, kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasa tasarısı “veri kullanım amacını sınırlama” ilkesini kesinlikle izlemektedir.

Hindistan Bilgi Teknolojileri ve Adalet Bakanı Ravi Shankar Prasad, Hintli yetkililerin yabancı BT şirketlerine karşı sert tutumunu dile getirdi.

Facebook WhatsAppı Hindistanda kaybediyor!

“Hintlilerin haklarını ihlal etmeyecek şekilde yapmalısınız”

“WhatsApp, Facebook veya herhangi bir dijital platform olsun, Hindistan’da iş yapabilirsiniz. Ancak bunu hizmetlerinizi kullanan Hintlilerin haklarını ihlal etmeyecek şekilde yapmalısınız” dedi.

Buna karşılık, Hindistan’daki en büyük gazetelerden biri olan Hindu, WhatsApp’ın kullanıcıların kişisel bilgilerinin işlenmesine ilişkin politikasında bir değişikliğin kaçınılmaz olduğunu öne sürüyor.

Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan ve ardından kullanıcılarını ücretlendirme planlarından vazgeçen WhatsApp, ticari kar elde etmek için elinden gelenin en iyisini yapacak. Bununla birlikte, yayına göre, bir milyar Hint vatandaşının mahremiyeti, ticari bir işletmenin takdirine bırakılamayacak kadar önemli. Yasa ile güvence altına alınmalı ve uygulanması üzerinde denetim sağlanmalıdır.

İlgili Haber: WhatsApp gizliliğin değiştirilmesine karar vermek için son tarihi açıkladı

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli